בית משפט במצרים גזר עונש מוות על 75 בני אדם, בהם בכירים באחים המוסלמים

הנאשמים לקחו חלק בהפגנה שנערכה ב-2013 על ידי תומכיו של הנשיא לשעבר מוחמד מורסי ודוכאה באכזריות על ידי כוחות הביטחון. ארגוני זכויות אדם גינו את גזרי הדין

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו אי-פי
אי-פי

בית משפט במצרים גזר היום (שבת) עונש מוות על 75 בני אדם, בהם מנהיגים בכירים בתנועת האחים המוסלמים, בגין השתתפותם בהפגנה לא אלימה ב-2013 שאורגנה בידי קיצוניים תומכי תנועת האחים המוסלמים, ופוזרה באלימות על ידי כוחות הביטחון שהותירו מאחור מאות הרוגים. בתיק נשפטו 239 נאשמים בעבירות שונות, החל מרצח ועד לגרימת נזק לרכוש. בית המשפט גם גזר מאסר עולם על מנהיג התנועה מוחמד בדיע ו-46 חברים נוספים.

מאז 2013, אז הדיח הצבא בראשות עבד אל-פתח א-סיסי את הנשיא מוחמד מורסי, נערכו במצרים כמה משפטים המוניים שבמהלכם הוטלו עשרות עונשי מוות על הנאשמים. תנועתו של מורסי, האחים המוסלמים, הוגדרה רשמית כארגון טרור והוצאה מחוץ לחוק.

אולם בית המשפט בקהיר, הנאשמים מאחורי הסורגים, היוםצילום: AFP

עונשי המוות והמשפטים גררו ביקורות קשות מארגוני זכויות אדם במצרים ומחוצה לה. ארגון אמנסטי אינטרנשיונל גינה היום את העונשים וכינה אותם "מחפירים". "השלטונות המצריים צריכים להתבייש. אנחנו דורשים משפט חוזר בבית משפט חסר פניות ותוך כיבוד מלא של הזכות למשפט הוגן לכל הנאשמים, מבלי לפנות אל עונש המוות", אמרה נאג'יה בונעים, בכירה בארגון.

הארגון גם ציין כי אף אחד מאנשי כוחות הביטחון שאחראים למה שהוא כינה "טבח", שהתרחש ב-14 באוגוסט, 2013 בפרבר של קהיר, לא הועמד לדין ונשא באחריות להרג. את ההפגנה ארגנו תומכיו של מורסי, שנבחר בבחירות ב-2012 והודח כשנה לאחר מכן על ידי הצבא. על פי ההערכות, בהפגנה זו ובהפגנה נוספת שנערכה באותו היום נהרגו כ-900 בני אדם בידי כוחות הביטחון.

תגובות