האו"ם: מיליון בני אדם נעקרו מבתיהם בסוריה מתחילת השנה

חוקרי ועדה מיוחדת של האו"ם ציינו שהלחימה בחאלב, בדמשק ובמחוז דרעא העלו את מספר העקורים במדינה ל-6.5 מיליון. בדיקתם מעלה עוד כי מאז 2013 תועדו 33 תקיפות בנשק כימי של משטר אסד

רויטרס
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הריסות חומס, באוגוסט
הריסות חומס, באוגוסטצילום: Sergei Grits/אי־פי

מיליון בני אדם נעקרו מבתיהם בחצי הראשון של 2018 בעקבות קרבות גדולים בסוריה, כך אמרו היום (רביעי) חוקרי או"ם. החוקרים הוסיפו כי טרגדיה חסרת תקדים ואסון הומניטרי יפקדו את האזרחים החיים במחוז אידליב - מעוז המורדים האחרון בסוריה - אם משטר הנשיא בשאר אל־אסד ובעלי בריתו ברוסיה יוציאו לפועל את התקפתם הצפויה באזור.

החוקרים מהוועדה המיוחדת של האו"ם כינו את העקירה ההמונית "התפתחות חסרת תקדים" בשבע שנות מלחמת האזרחים בסוריה. לדבריהם, הלחימה בחאלב, בדמשק ובמחוז דרעא העלו את מספר העקורים ל-6.5 מיליון, מתוך אוכלוסייה של כ-18 מיליון. לרבים מהם אין מים, מזון, תרופות או מגורים ראויים, כך לפי הדו"ח האחרון של הוועדה. לפי מומחי הוועדה, ברבים מהקרבות הגדולים השנה בוצעו פשעי מלחמה על ידי הצדדים הלוחמים, בהם כוחות התומכים במשטר, מורדים, מילציות איסלאמיסטיות ויחידות כורדיות.

פליטים סורים בגבול טורקיה, ב-2016צילום: Getty Images

בנוסף, חוקרי האו"ם אמרו כי תיעדו שלוש תקיפות בעזרת גז כלור שבוצעו על ידי כוחות אסד. ההתקפות גרמו לפציעות בדומה, פרבר של דמשק, ובמחוז אידליב בצפון־מערב סוריה בחודש ינואר ובתחילת פברואר, הודיעו חוקרי האו"ם. כמו כן, החוקרים מסרו כי הם עדיין חוקרים אם הופעל נשק כימי בתקיפה שהתרחשה בדומה בשבעה באפריל, שבה נהרגו לפחות 49 בני אדם וכ-650 נוספים. שלושת האירועים שציינו מומחי האו"ם מעלים ל-33 את מספר התקיפות הכימיות שהגוף העצמאי תיעד מאז שנת 2013 וייחס למשטר הסורי, כך נמסר מהאו"ם.

בידי חברי הוועדה לא היה מידע שהעיד כי כוחות אסד ובעלי בריתו עשויים להשתמש בנשק כימי בהתקפה נגד 2.9 מיליון אזרחים החיים באידליב, כמחציתם עקורים מחלקים אחרים של סוריה. עם זאת, החוקרים המתמחים בפשעי מלחמה אמרו כי "ועדת החקירה דורשת שכל הצדדים המעורבים בעימות והמדינות שתומכות בהם יעשו את כל שבכוחם כדי למנוע טבח באידליב". כיס ההתנגדות נשלט על ידי עשרות אלפי מורדים לוחמים, בהם כעשרת אלפים איסלמיסטים שהוגדרו על ידי האו"ם כטרוריסטים.

בנוסף, מקורות בכוחות המורדים מסרו לסוכנות רויטרס כי טורקיה האיצה את העברת התחמושת לכוחות המורדים כדי לסייע להם בהתקפה הצפויה באידליב. לפי מפקדים בכירים בכוחות המורדים, טורקיה העבירה סיוע צבאי למורדים בתוך ובאזור אידליב בימים האחרונים. הסיוע הצבאי הועבר לאחר שהפסגה בהשתתפות טורקיה, איראן ורוסיה שהתקיימה בסוף השבוע לא הובילה להסכמה כיצד למנוע את התקיפה באזור. טורקיה, שכבר מארחת 3.5 מיליון פליטים סורים, התריעה מפני ההתקפה, בעודה חוששת שהלחימה תדחוף עוד סורים לשטחה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ