אשה במצרים נכלאה לשנתיים כי הפיצה סרטון שבו התלוננה על הטרדה מינית

השחקנית אמאל פאתי העלתה לעמוד הפייסבוק שלה את הסרטון, שבו היא מספרת על הטרדה מינית שעברה בסניף בנק בקהיר. הוא הורשעה ב"הפצת מידע כוזב" ו"אחזקת חומרים לא צנועים"

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צעירים מטרידים נשים בקהיר ב-2012
צעירים מטרידים נשים בקהיר ב-2012צילום: Ahmed Abd El Latif/אי־פי
לוגו גרדיאן
גרדיאן

בית משפט במצרים גזר שנתיים מאסר על אשה שצילמה סרטון ובו התלוננה על הטרדה מינית שחוותה בסניף בנק ועל אוזלת היד של הרשויות שלא מטפלות בנושא ההטרדה המינית במצרים. בית המשפט קבע כי האשה, שחקנית ואקטיביסטית בשם אמאל פאתי, תיאסר ותשלם קנס על "הפצת חדשות כוזבות". 

פאתי העלתה את הסרטון לעמוד הפייסבוק שלה בחודש מאי השנה. יומיים לאחר מכן, המשטרה פשטה על ביתה בשעות הבוקר המוקדמות, ועצרה אותה עם בעלה ובנה הפעוט, שבהמשך שוחררו. השופטים קבעו השבוע כי פאתי "הפיצה מידע כוזב מתוך כוונה לפגוע במדינה והחזיקה בחומרים לא-צנועים".

עדכון של אמנסטי אינטרנשיונל על מצבה של פאתי

בסקר שערך האו"ם ב-2013, נמצא כי 99% מהנשים במצרים העידו שחוו הטרדה מינית מסוימת בשלב כלשהו לאורך חייהן. קהיר הוגדרה כמטרופולין (מגה-עיר, או אזור עירוני אחד בו חיים למעלה מעשרה מיליון בני אדם) המסוכן ביותר לנשים ברחבי העולם בסקר שנערך בשנה שעברה. 

מוחמד לוטפי, בעלה של פאתי וראש ארגון זכויות אדם מצרי, אמר כי גזר הדין "שולח מסר לכל מטרידן במדינה שהוא יכול להטריד את מי שהוא רוצה בלי לחשוש מעונש, ולכל קורבן של הטרדה שאם תדבר על הפגיעה בה, היא תכלא". הוא לא הורשה להגיע לדיונים בבית המשפט בקהיר. "מדובר באי-צדק משווע, בו קורבן של הטרדה נכנסת לכלא והמטריד שלה נותר חופשי", אמרה נאג'יה בונעים, האחראית על אזור צפון-אפריקה באמנסטי אינטרנשיונל.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ