נתניהו מגיב להכחשה הלבנונית: חיזבאללה ניקה את השטח באתרי הטילים

לבנון הזמינה דיפלומטים ועיתונאים לסיור באחד האתרים בביירות שבהם אמר רה"מ כי חיזבאללה הקים מתקני אחסון טילים. "סיור סרק, שהשגרירים ישאלו מדוע המתינו שלוש יממות", אמר נתניהו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בנאומו באו"ם, בשבוע שעבר
נתניהו בנאומו באו"ם. משבר עם יהדות ארה"בצילום: AFP

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב (שני) להכחשות של שר החוץ של לבנון על הימצאות אתרי אחסון טילים בביירות, ואמר כי חיזבאללה ניקה את השטח. שר החוץ הלבנוני הכחיש מוקדם יותר היום את נאומו של נתניהו באו"ם, שבו אמר כי חיזבאללה הציב אתרי טילים ליד אצטדיון ושדה תעופה בביירות, ולקח שגרירים זרים לסיור באחד האתרים. לדברי נתניהו, "חיזבאללה משקר במצח נחושה לקהילה הבינלאומית באמצעות סיור סרק תעמולתי של שר החוץ הלבנוני, שלקח שגרירים למגרש הכדורגל, אך נמנע מלקחת אותם למפעל התת-קרקעי לייצור טילים מדויקים שנמצא בצמוד לו מתחת לקרקע".

נתניהו הוסיף: "שישאלו את עצמם השגרירים מדוע המתינו שלוש יממות עד שביצעו את הסיור. כדרך קבע חיזבאללה דואג לנקות את השטח באתרים שנחשפו. מצער שממשלת לבנון מקריבה את שלום אזרחיה בחיפוי על חיזבאללה שלקח את לבנון כבת ערובה לתוקפנותו נגד ישראל".

שר החוץ של לבנון ג'ובראן באסיל בסיור לשגרירים ודיפלומטים באתרים שהזכיר נתניהו, היוםצילום: AZIZ TAHER/רויטרס

שר החוץ של לבנון, ג'ובראן באסיל, הזמין שגרירים של מדינות שונות המוצבים בלבנון לסיור בלפחות אחד האתרים אליהם התייחס ראש הממשלה. לדבריו, מטרת נאומו של נתניהו באו"ם היא "להצדיק תוקפנות נוספת נגד לבנון".

באסיל הוסיף כי אחסון הטילים בסמוך לנמל התעופה הבינלאומי בביירות - לטענת נתניהו - מנוגד לאינטרס של חיזבאללה ושל לבנון, וכי ממשלת לבנון לא תסכים לכך. באסיל אמר לשגרירים הזרים שלא קיים מגעים עם בכירי חיזבאללה על טענות נתניהו מכיוון ש"ממשלת לבנון היא לא ועדה שמטרתה להפריך את טענות ישראל". הוא הוסיף כי הוא בטוח שמדובר בטענות סרק, והוסיף כי ישראל חותרת למתקפה חדשה על לבנון, וכי מדינתו מחויבת לחוק הבינלאומי.

משתתפי הסיור באצטדיון בלבנון שנטען כי משמש כמחסן טילים, היוםצילום: AZIZ TAHER/רויטרס

המתקנים שחשף נתניהו הם חלק ממאמץ משותף של חיזבאללה ואיראן לשדרג את מערך הטילים של הארגון. חיזבאללה שואף להסב את טילי הקרקע-קרקע שברשותו ולבנות תשתית של טילים מדויקים ארוכי טווח.

אצטדיון שמתחתיו מתקן אחסון טילים, בביירות צילום: דובר צה"ל

מיקום הטילים בלב אזור אזרחי, שכונת אוזעאי הסמוכה לשדה התעופה של ביירות, נועד להקשות על חיל האוויר לתקוף את האתרים. לפי מערכת הביטחון, מלבד האתרים שחשף ראש הממשלה בנאומו, קיימים בביירות ומחוץ לה אתרים נוספים הממוקמים בלב שכונות אזרחיות.

אחד האתרים שחשף נתניהו בנאומו ממוקם מתחת לאצטדיון הכדורגל של נבחרת חיזבאללה. אתר אחר ממוקם בסמוך לשדה התעופה הבינלאומי של לבנון, "רפיק אל-חרירי". אתר נוסף, בו מאוחסנים טילי קרקע-קרקע, נמצא בלב שכונת מגורים וסמוך למבנים אזרחיים המרוחקים כ-500 מטר ממסלול הנחיתה של שדה התעופה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ