המועצה היזידית: אלף נשים עדיין מוחזקות כשפחות בשבי דאעש

ההודעה באה בהמשך לזכייתה של פעילה היזידית נדיה מוראד בפרס נובל לשלום. יו"ר המועצה המרכזית של היזידים בגרמניה הוסיף כי הנשים סובלות מהתעללות בידי שוביהן

ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נדיה מוראד עם חיילים כורדים בעיראק, ב-2017
נדיה מוראד עם חיילים כורדים בעיראק, ב-2017צילום: ALKIS KONSTANTINIDIS/רויט�

אלף נשים יזידיות עדיין מוחזקות בשבי ארגון המדינה האיסלאמית, כך אמר בסוף השבוע אירפן אורטק, יו"ר המועצה המרכזית של היזידים בגרמניה, אחרי זכייתה של הפעילה היזידית נדיה מוראד בפרס נובל לשלום לשנת 2018. הנשים מוחזקות כשפחות והן סובלות מהתעללות בידי שוביהן, הוסיף.

מוראד, שנחטפה ונאנסה בעצמה בידי לוחמי דאעש, קיבלה את הפרס בעבור מאבקה הגלוי בטרוריסטים. "נדיה ראויה לפרס ויותר מזה", אמר אורטק. "בארבע השנים האחרונות היא נוסעת ממקום למקום ומספרת לעולם על גורלם של היזידים וקורבנות אחרים של דאעש", הוסיף.

הפגנת נשים יזידיות בעיראק נגד דאעש, ב-2015צילום: אי־פי

הקהילה היזידית בעיראק ובעולם הביעה שמחה ומלאת תקווה בעקבות הענקת פרס נובל לשלום לנדיה מוראד. בני הקהילה אמרו לכתב קול אמריקה (VOA) שקולם נשמע כעת וכי העולם מכיר בקריאתם לצדק אחרי טבח סינג'אר.

נג'אם חסאן, פעיל יזידי־עיראקי, גינקולוג שהציע טיפול וייעוץ ליזידיות רבות במחנות פליטים בעיראק ובהן נדיה מוראד, אמר שההכרה במוראד אינה רק הכרה בגורלן של הנשים היזידיות, אלא גם בכל העיראקים שסבלו בידי הקיצונים. "כשנדיה ברחה מהשבי והגיעה למחנה בסינג'אר היא היתה מפוחדת וסבלה מטראומה, אבל עכשיו היא אשה חזקה ופורחת והפכה לקולם של כל קורבנות האלימות המינית, נשים כגברים", אמר חסאן.

מירזה דינאי, רופא יזידי שעזר למאות נערות יזידיות לבקש מקלט בגרמניה, הביע שמחה גדולה על הזכייה בפרס, המסמל את מאבק הנשים נגד האלימות המינית בעולם כולו. "זהו ניצחון לעיראקים, לכורדים ולקהילה העיראקית, ואני מקווה שזה יעודד את ממשלת עיראק להעניק יותר תמיכה לנשים ולנערות ששרדו את האלימות המינית", אמר.

היזידים, כת שמשלבת מרכיבים שונים של דתות מזרח תיכוניות, נחשבת בעיני דאעש לכת של עובדי שטן.

אמל קלוני, עורכת הדין המייצגת את מוראד ואת יזדה, ארגון ללא כוונת רווח המייצג את הניצולים היזידים, אמרה שהפרס משדר מסר ולפיו אין להתעלם מניצולי האלימות המינית, ויש להביא לדין את המתעללים. "בתקופה שבה עדיין משתיקים את קולותיהן של נשים כה רבות, נשמע קולה של נדיה בעולם כולו", אמרה.

פעילים למען היזידים אמרו שהפרס יפיח רוח במאבקם למען הצדק, שכן אף שהקיצונים גורשו לפני שנה, יזידים רבים עדיין חיים במחנות ומפחדים לחזור לבתיהם. "סבלנו כל כך בארבעת השנים האחרונות, וזה רגע של הכרה ברצח העם, בסבל שלנו", אמר מורד ישמעאל, ראש יזדה. "איש לא יכול לפצות אותנו על מה שאיבדנו, שום פרס שבעולם, אבל עלינו להביט קדימה", הוסיף.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ