תחקיר: מוחמד דחלאן שלח שכירי חרב לתימן עבור איחוד האמירויות

אתר "באזפיד" התחקה אחר פעילות חברת שכירי חרב שהקים ישראלי בשם אברהם גולן ופעלה תחת הקואליציה הסעודית נגד החותים. במוקד המבצעים של החברה: שלוחת האחים המוסלמים בתימן

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוחמד דחלאן, ב-2016
מוחמד דחלאן, ב-2016צילום: JACK JABBOUR/רויטרס/ ג'

מוחמד דחלאן, יריבו הפוליטי של יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס, שכר את שירותיהם של שכירי חרב בתימן להתנקש במנהיגים פוליטיים מקומיים ואנשי דת מוסלמים – כך עולה מתחקיר שפרסם היום (שלישי) אתר "באזפיד". על פי הדיווח דחלאן, השוהה באיחוד האמירויות תחת חסות הממשלה המקומית, יצר קשר באופן אישי עם חברה בשם "Spear Operations Group" שמייסדה הוא ישראלי בשם אברהם גולן.

בשיחה עם "באזפיד" אמר גולן כי ההתקשרות נעשתה בסוף שנת 2015 בהזמנת הקואליציה בהובלת ערב הסעודית נגד המורדים החות'ים בתימן. "היתה תוכנית של התנקשות ביעדים שסומנו מראש בתימן", אישר גולן. "אני פיקחתי עליה". לדבריו, החברה היתה אחראית לכמה מההתנקשויות הבולטות במסגרת מלחמת האזרחים במדינה – אך אנשיו הרגו רק את מי שזוהו בידי הממשלה באבו דאבי כטרוריסטים.

לדברי גולן, דחלאן ביקש ממנו בפגישתם הראשונה כי יפעל "לשיבוש והרס" של פעילות המפלגה האסלאמיסטית "אל-אסלאח", שבאיחוד האמירויות רואים בה כשלוחת האחים המוסלמים בתימן. על פי הדיווח, דחלאן סיכם כי גולן ושותפו לחברה אייזק גילמור יקבלו תשלום חודשי של 1.5 מיליון דולר עבור פעילות זו.

עוד דווח כי השניים התעקשו שאנשיהם ישולבו בתוך הכוחות ששלחה איחוד האמירויות לתימן "מסיבות משפטיות". בהתאם לכך דרשו גילמור וגולן כי את אספקת הנשק ואת רשימות היעדים להתנקשות יעבירו להם אנשי צבא.

מפקד לשעבר באל-קאעידה בתימן, בתחילת השנהצילום: /אי־פי

על פי התחקיר, הרשימה כללה 23 יעדים ובראשם, לדברי השניים, אחד ממנהיגי "אל-אסלאח" אנסאף עלי מאיו. בין 12 אנשי החברה שהיו מעורבים במבצעים אלו היו שלושה יוצאי הכוחות המיוחדים של ארה"ב וכמה מאנשי ליגיון הזרים הצרפתי לשעבר. האחרונים הוחלפו בהמשך באזרחים אמריקאים.

לשאלה על אודות ההיבטים החוקיים של הרג מנהיגים פוליטיים, ולא טרוריסטים חמושים, השיב גולן כי הוא "חושב שמדובר בדיכוטומיה אינטלקטואלית לחלוטין". לדבריו, פעילות החברה מבוססת על תכנית הסיכולים הממוקדים של ישראל.

גולן הוסיף כי הוא מסוגל לקבוע בעצמו על סמך תקופת מעקב של שבוע או שבועיים אם אדם מסוים הוא טרוריסט או לא. אולם, לצד זאת הודה כי "קיימת אפשרות שאחד היעדים היה אדם שיורש העצר של איחוד האמירויות מוחמד בן זאיד אינו מחבב. ניסינו לוודא שזה לא קרה". גרגורי ג'ונסון, העובד במכון המחקר "Arabia Foundation" האמריקאי העריך כי בין 25 ל-30 התנקשויות התרחשו בתימן במהלך 2016. לדבריו כמה מקרי מוות של אנשי דת נראו כ"קמפיין מכוון", אולם ייתכן שגם דאעש אחראי לכמה מהם.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ