פרשנות |

טורקיה וסעודיה השליכו את גופתו של חאשוקג'י בפתח הבית הלבן, ומחכות לקבורה

בעוד שבריאד מקווים שהקשר ארוך השנים - ורווי העסקאות - עם ארה"ב יציל אותם מסנקציות בפרשת העיתונאי הסעודי, באנקרה רוצים שטראמפ ינהל את המשבר, שבינתיים ממשיך לייצר כותרות

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טראמפ ובן סלמאן בבית הלבן, במארס השנה
צבי בראל

נשיא ארה"ב מגלה לפתע פתאום שאבריו המנוסרים של ג'מאל חאשוקג'י נחתו במסדרונות הבית הלבן ועל גבעת הקפיטול, ומאימים להכתים את השטיחים הבוהקים שמוליכים בין החדר הסגלגל לבין ארמון המלוכה בסעודיה. הפרטים המזוויעים על שיטת החיסול - שממשיכים לזרום מטורקיה - לא מתירים לטראמפ להסתפק בציוצים. הוא מיהר לשגר את שר החוץ מייק פומפאו לריאד ולאנקרה לא רק כדי לאסוף מידע, אלא בעיקר להכיל את מטען הנפץ שעלול להתרסק בפניו של הנשיא.

הראיון יוצא הדופן שהעניק מקורבו, הסנאטור לינדזי גרהאם, דווקא ברשת פוקס, מעיד על הלחץ שבו נתון הנשיא ועמו המפלגה הרפובליקנית שעומדת בפני בחירות בחודש הבא. גרהאם לא פיזר אוויר חם: "לא אבקר בסעודיה עד שהפרשה הזאת תמוצה", אמר, "הרצח תוכנן ובוצע על ידי הדרגים הבכירים ביותר בסעודיה, ויורש העצר מוחמד בן סלמאן הוא זה המושך בחוטים עכשיו". על בן סלמאן הוא אמר כי הוא "מאוד סכיזופרני, ועליו ללכת". גרהאם מבטא כנראה את רוח בכירי המפלגה הרפובליקנית כאשר הוא מצביע על בן סלמאן, ובאותה הזדמנות הוא מרסק את תיאורית "הרצח בידי גורמים חריגים" שאותה ניסו בכירי הבית הלבן, יחד עם סעודיה, לקדם בימים האחרונים כדי להרחיק את החשדות מבן סלמאן.

הסנאטורית הדמוקרטית דיאן פיינסטיין הניחה את אצבעה על מוקד הכאב והדאגה של טראמפ כאשר הבהירה שלא תתמוך בשום עסקת מכירת נשק לסעודיה ולא תעניק גיבוי למלחמתה של סעודיה בתימן. זוהי בדיוק המורסה שעלולה להתפוצץ אם עסקת 110 מיליארד הדולר עליה חתם בן סלמאן תרד לטימיון.

אבל לא רק עתידה של העסקה האדירה הזאת מדאיג את טראמפ. סעודיה היא בעלת ברית חיונית ביישום תוכנית הסנקציות שטראמפ מתכוון להטיל על איראן בתחילת נובמבר. הממלכה היא זאת שאמורה לספק את הפער שיווצר בשוק הנפט אם וכאשר ייאסר על איראן לשווק את תוצרתה, ובכך להרגיע את מחירי הנפט שזינקו בשלושת השבועות האחרונים. אם תחליט סעודיה לאחוז בנשק הנפט כדי למנוע את המשך החקירה או את ענישתם של בכירים בהנהגה הסעודית, עלולים המשק האמריקאי והעולמי לשאת בתוצאות כלכליות מרחיקות לכת.

הוראה מהדרגים הגבוהים

על הבטחתה של סעודיה לחקור "ברצינות" את פרשת הרצח, איש אינו סומך כרגע. מה גם ששיתוף הפעולה שלה עם שלטונות טורקיה נתקל בקשיים עצומים. על פי הדיווחים מטורקיה, שמחזיקה כנראה במידע רב שעדיין לא חשפה את כולו, הקונסול הסעודי, מוחמד אל-עתייבי, היה נוכח בעת הרצח, שבוצע מיד עם כניסתו של חאשוקג'י לבניין הקונסוליה עד שהועבר לחדר סמוך. ביתור גופתו בוצע בידי מוחמד אל-תובייקי, ראש מחלקת הראיות המשפטיות ופתולוג במקצועו במודיעין הסעודי שגם הורה להזריק לחאשוקג'י רעל כדי להשתיק את צרחותיו. מכאן שגם ראש המודיעין הסעודי, חאלד אל-חמידאן, שמונה אישית על ידי בן סלמאן לפני שנה, נושא באחריות הישירה ובן סלמאן לא יוכל לטעון כי לא ידע על הכוונה לחסל את העיתונאי. "אם הכוונה היתה רק לחקור את חאשוקג'י, מדוע נשלח הפתולוג לאיסטנבול ומדוע היה צורך במסור? הכוונה היתה לחסלו", קבע פרשן סעודי גולה בראיון לרשת אל-ג'זירה.

המטרה הסעודית והאמריקאית היתה לייצר נרטיב כזה שיוכל לשכנע את דעת הקהל העולמית שחיסול חאשוקג'י הוא יוזמה חריגה, למצוא שעירים לעזאזל שייענשו, לאתרג את בן סלמאן ולסיים בכך את הפרשה. אבל האפשרות הזאת הולכת ומתפוגגת, שכן איש אינו יודע בוודאות מהו המידע שמצוי בידי ממשלת טורקיה, שבינתיים משחקת את תפקיד הצופה. היא מדליפה מדי יום מידע חדש על האירועים ואינה מניחה לפרשה לשקוע, אבל נמנעת מלנתק את יחסיה עם סעודיה, לגרש את השגריר הסעודי (הקונסול עצמו כבר עזב את המדינה) או לפרוץ לבנין הקונסוליה.

טורקיה מעדיפה בינתיים שוושינגטון היא שתנהל את המשבר ותקבע את כללי התגובה כלפי סעודיה. התנהלות כזאת עשויה, לדעת הנשיא הטורקי רג'ייפ ארדואן, לסייע לו לזכות בהישגים כלכליים מצד סעודיה ומדינות המפרץ, שעשויות "לפצות" אותו על התנהגותו הרגועה, מה גם שטורקיה שואפת לזכות בנתחים נכבדים בביצוע הפרויקטים הגרנדיוזיים שמתכנן בן סלמאן. יתר על כן, מבחינתו של ארדואן מוטב שטראמפ יגיע בעצמו - ובלחץ מצדו של בית הנבחרים - למסקנה שבן סלמאן איננו שותף החלומות של ארה"ב וכי טורקיה, חרף המתח עם וושינגטון, היא בעלת הברית העדיפה.

ההנהגה הסעודית אינה פטורה מלקבל כמה החלטות קשות שנוגעות לעתידו ומעמדו של בן סלמאן. יורש העצר, שזכה לפופולריות חסרת תקדים במערב ולשבחים על רעיונותיו ה"ליברליים", גרם לכמה כישלונות מהדהדים שהעמידו בסימן שאלה את יכולתה של הממלכה לנהל משברים במזרח התיכון. הוא יזם את המלחמה הכושלת בתימן שמעוררת ביקורת בינלאומית, ניסיונו לשנות את המבנה הפוליטי בלבנון דרך פיטוריו של ראש הממשלה סעד אל-חרירי ספג מפלה קשה, סוריה נשמטה לחלוטין מידיה של סעודיה, מן הסכסוך הישראלי-פלסטיני נעלמה סעודיה לחלוטין, בלימת השפעתה של איראן אינה מתרוממת, ופרשת חאשוקג'י מעמידה בסכנה את השתתפותם של משקיעים בינלאומיים בפרויקט הכלכלי העתידי שאותו יזם.

חרף זאת, קשה לצפות שהמלך סלמאן בן עבד אל עזיז יטלטל את כסאו של בנו וישלול ממנו את תוארו כיורש עצר. שימור מעמדה של המשפחה ושל יציבות המשטר וההבנה שארה"ב של טראמפ לא תזנח אותה מרחיקים את האפשרות לשידוד מערכות שלטוני. בית המלוכה משוכנע, ובצדק, שהשקעות העתק שביצעה סעודיה ברחבי העולם ובעיקר בארה"ב צריכות להצילה עכשיו מסנקציות או מחרם. יתר על כן, גם הארכיונים של סעודיה גדושים במידע על עסקאות מפוקפקות אותן ביצעה יחד עם ארה"ב, מידע שעלול לדלוף החוצה אם טראמפ יחרוג מכללי המשחק הנהוגים ביחסי שתי המדינות. סעודיה מצפה לפיכך שארה"ב תעניק קבורה מכובדת לאבריו של חאשוקג'י, ועל הפיצוי אפשר יהיה לדון אחר כך.

השבוע

עונה 2, פרק 2 | עם גדעון לוי, נעה לנדאו, ד"ר שאול ינאי ורונית ורד

0:00
-- : --

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ