בכיר סעודי: חאשוקג'י נחנק למוות והוברח מהקונסוליה בתוך שטיח

הבכיר סיפק גרסה משלו למות העיתונאי, אחרי שסעודיה הודתה כי הוא נהרג בקונסוליה באיסטנבול. הבכיר מתח ביקורת על התנהלות המעורבים באירוע, וטען כי הם נהגו באלימות בניגוד להוראות

רויטרס
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים נגד סעודיה מול הבית הלבן, שלשום
מפגינים נגד סעודיה מול הבית הלבן, שלשוםצילום: AFP

בכיר בשלטון בסעודיה סיפק היום (ראשון) גרסה חדשה בנוגע למותו של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י, שנעלם בקונסוליה הסעודית באיסטנבול החודש. גרסתו מתאימה בחלק מהמובנים להסברים אחרים שדווחו בנוגע למותו של העיתונאי. אחרי שהכחישה כי היא אחראית למותו של חאשוקג'י, סעודיה הודתה אתמול כי הוא מת, והבהירה כי הוא נהרג בקטטה. בגרסתו הדגיש הבכיר כי המעורבים באירוע בקונסוליה נהגו באלימות בניגוד להוראות שקיבלו מהמשטר.  

הבכיר, שמסר את גרסתו בעילום שם, תיאר כיצד 15 סעודים נשלחו להתעמת עם חאשוקג'י ואיימו עליו כי יסממו ויחטפו אותו. לדבריו, הם חנקו אותו למוות אחרי שהתנגד. לפי הגרסה של אותו בכיר, אחרי שהרגו את העיתונאי, אחד הסעודים לבש את בגדיו של חאשוקג'י ויצא איתם מהקונסוליה כדי שייראה כאילו הוא עזב את המבנה.

מפגינים מחוץ לקונסוליה הסעודית באיסטנבול, לפני כשבועייםצילום: AFP

הבכיר הסביר כי התוכנית של הסעודים הייתה לכלוא את חאשוקג'י במבנה מחוץ לאיסטנבול, לדבריו "לזמן מה". הוא הבהיר שהם תכננו לשחרר אותו בסופו של דבר אם הוא יסרב לחזור לסעודיה. הבכיר אמר שלאחר כניסתו לקונסוליה, חאשוקג'י הובא למשרד של הקונסול שם סוכן בשם מאהר מוטרב דיבר איתו על חזרה למדינתו.

הוא הסביר כי חאשוקג'י הזהיר את הסעודים שארוסתו תיצור קשר עם הרשויות בטורקיה אם לא יצא מהקונסוליה תוך שעה. לדבריו, העיתונאי הרים את קולו לאחר שנאמר לו כי מתכננים לחטוף אותו. הבכיר תיאר כיצד הסעודים חנקו את העיתונאי כדי למנוע ממנו לצעוק. "הכוונה לא היתה להרוג אותו", אמר. 

בשבועות האחרונים נפוצו דיווחים על כך שגופתו של חאשוקג'י בותרה. הבכיר, עם זאת, אמר שהיא גולגלה בשטיח וניתנה "למשתף פעולה מקומי" כדי שייפטר ממנה. הבכיר סירב להגיד אם משתף הפעולה היה סעודי או בן לאום אחר. אותו בכיר שלל את העדויות על כך שחאשוקג'י עונה לפני מותו, ואמר שהתוצאות הראשוניות של חקירת המקרה לא מעידות כי הוא אכן עבר עינויים.

חוקרים טורקים מחוץ לקונסוליה באיסטנבול, ביום חמישיצילום: AFP

הבכיר הסעודי הציג "מסמכים פנימיים של המודיעין הסעודי", כך לדבריו. במסמכים אלו מפורטת היוזמה להחזיר למדינה מתנגדי משטר, כולל חאשוקג'י, כדי "למנוע מאויבים לגייס אותם", כך אמר. הוא גם הציג מה שלדבריו מהווה עדות של אחד מהסעודים שנשלחו לאיסטנבול. עם זאת, אותו בכיר לא סיפק הוכחות שיאששו את דבריו על ממצאי החקירה ועל המקרה עצמו.

סוכנות הידיעות רויטרס שאלה את הבכיר מדוע סעודיה שינתה את גרסתה בנוגע למותו של חאשוקג'י, וזה השיב כי הדבר נבע ממידע שגוי שהועבר למשטר בתחילה. "ברגע שהתחוור לנו שהמידע הראשוני שגוי, פתחנו בחקירה פנימית ונמנענו מתגובות פומביות", אמר. לדבריו, חקירה זו עודנה ממשיכה.

הבכיר הדגיש שישנה הוראה לנהל משא ומתן לא-אלים עם מתנגדי המשטר כדי להחזירם למדינה, וכי הם לא צריכים לדווח על כך להנהגה בממלכה. הוא מתח ביקורת על חוליית הסעודים שפעלה בקונסוליה, ואמר כי הם "חרגו מההוראות שלהם". כמו כן, הוא הדגיש שהמעורבים באירוע בקונסוליה סיפקו בהתחלה דיווח שקרי לפיו הם שחררו את חאשוקג'י לחופשי.

דגש זה של הבכיר הסעודי מגיע לאחר ששורת מנהיגים במדינות המערב מתחו ביקורת על ההסברים הסעודים בנוגע למות חאשוקג'י. כך, אתמול יצאו קאנצלרית גרמניה אנקלה מרקל ושר החוץ הגרמני הייקו מאס בהודעה משותפת בה כתבו כי הם רואים באירוע פשע "במלוא מובן המלה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ