דחק את כולם לשוליים: בית המלוכה הסעודי מנסה לשווא לרסן את יורש העצר הכוחני

מותו של העיתונאי חאשוקג'י באיסטנבול הוא המשבר הגדול ביותר עמו מתמודדת ריאד מאז 11 בספטמבר. היחיד שיכול לחלץ את משפחתו מהבור שכרה בנו הוא המלך סלמאן, אך רבים מודאגים שגילו ומצבו הבריאותי לא יאפשרו זאת

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המלך סלמאן (במרכז) בחנוכת רכבת מהירה חדשה במדינה, בחודש שעבר
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

פרשת מותו של העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול בתחילת החודש קלעה את בית המלוכה בריאד למשבר בינלאומי, אולי הגדול ביותר מאז פרסום מעורבות אזרחיה בפיגועי 11 בספטמבר בארה"ב. בני משפחת המלוכה מודאגים יותר ויותר מהכיוון שאליו הולכת ארצם תחת הנהגתו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן, בנו המועדף של המלך, שבגיל 33 הפך לשליט בפועל של הממלכה.

בעקבות התגברות המחאה בעולם נגד סעודיה שלח המלך סלמאן את הנסיך חאלד אל פייסל לדון עם נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן בפרשה. אולם הנסיך שב מאנקרה כשבפיו מסר עגום. "הפעם יהיה קשה מאוד להיחלץ מזה", אמר למשפחתו בשובו לריאד — כך לדברי אחד מבני משפחת המלוכה בשבוע שעבר, שהוסיף כי "הוא היה מוטרד מזה מאוד".

יורש העצר בן סלמאן בביקורו במדריד, באפרילצילום: Paul White/אי־פי

בניגוד ל–2001, אז התאחדה משפחת המלוכה כדי להגן על האינטרסים המשותפים שלה, ייתכן שהפעם הדבר לא יהיה אפשרי. במקום זאת, הם מודאגים עמוקות ומחפשים - עד כה לשווא - דרכים לרסן את יורש העצר שצבר בידיו כוח רב כל כך, ודחק כמעט את כולם לשוליים.

האיש היחיד שיכול להתערב ולהשפיע הוא המלך סלמאן, אך הנסיכים הבכירים נוכחו לגלות כי בגיל 82 כמעט בלתי אפשרי לשתף אותו בדאגותיהם, ואף התעוררו בקרבם חששות שהוא איננו מודע לגמרי למה שקורה או שאינו מעוניין לשנות את פני הדברים. "למלך אין יכולת כלשהי לטפל במצב", אמר אדם העובד עם נסיך בכיר. לדבריו, יורש העצר הוא "מספר 1 ומספר 2".

מאז הקמת הממלכה ב–1932 היו מקרים שבהם שררו במשפחת המלוכה הסעודית חילוקי דעות שגרמו לקרע ואפילו למקרי רצח. אך אלפי הנסיכים והנסיכות השייכים לבית סעוד מצאו בסופו של דבר דרכים לשמר את השושלת. יותר מדי היה מונח על כף המאזניים מכדי שיניחו לסכסוכים משפחתיים לפגוע בסגנון החיים הרהבתני שלהם, בקצבאותיהם המנופחות ובזכויות היתר שאין דומה להן. אך אז הופיע הנסיך מוחמד בן סלמאן - הצעיר, הפזיז והנמרץ - ופירק בשיטתיות את הקונצנזוס ששמר במשך עשרות שנים על שלום בית. 

לאחר שריכז את כל הסמכויות בידיו, נטש יורש העצר גם את מדיניות החוץ הסעודית המסורתית, שעיקרה סגירת עסקאות מאחורי הקלעים וקידום דיפלומטיה המבוססת על השקעות וסיוע כלכלי. במקום זאת, הוא פעל בתוקפנות, שלח את הצבא למשימה הרת אסון בתימן, חטף את ראש ממשלת לבנון וניתק את היחסים עם קטאר וקנדה.

שר החוץ האמריקאי מייק פומפאו ויורש העצר בריאד, בשבוע שעברצילום: LEAH MILLIS/רויטרס

במקביל, שיווק בן סלמאן בחו"ל את "סעודיה החדשה", שבה הכלכלה הדינמית תשגשג ונשים יוכלו לנהוג. בזכות כל אלה הוא זכה למעריצים שראו בו מנהיג מהסוג שהממלכה זקוקה לו כדי להיפטר מהעבר השמרני שלה. על מעריצים אלה נמנה גם ממשל טראמפ, שהפך את הנסיך לעמוד התווך של המדיניות האמריקאית במזרח התיכון.

אך עלייתו המטאורית הטרידה רבים מבני דודיו, שכעת חוששים מהגרוע מכל וצופים בחוסר אונים כיצד המוניטין של הממלכה הפך לרעיל. לדברי גורמים רשמיים בטורקיה, חוליית מחסלים של 15 איש המתינה לחאשוקג'י במבנה הקונסוליה וביתרה את גופתו. קשה להאמין שחבריה פעלו ללא ידיעתו של בן סלמאן. אפשרות זו יצרה בקרב קרוביו של הנסיך בעיה מהסוג שלא חשבו שיתקלו בה אי פעם, כזו שהם אינם יכולים לפתור באמצעות כסף.

דומה כי איש מהם אינו יכול או רוצה לנקוט שיטות מקיאווליסטיות דומות לאלו של יורש העצר. "זו לא חבורה דרקונית במיוחד", אמר מקורב ותיק של בית המלוכה. את גישתם של חלק מהנסיכים תיאר כ"אנחנו רק רוצים לאכול בורגרים ולהמשיך לנפוש בחו"ל".

המלך סלמאן מארח את ראשת ממשלת בנגלדש שק הסינה בריאד, בשבוע שעברצילום: AFP

בסביבת בית המלוכה אומרים כי הנסיכים הבכירים אינם יכולים לפנות למלך סלמאן כפי שיכלו לגשת לקודמיו ולכן קשה להם להשמיע את חששותיהם.לדברי אחד מבני המשפחה, ישנם נסיכים שאינם יכולים אפילו להיכנס לחצר המלוכה או לארמון המלך מבלי לדאוג לאישור מראש. בשל כך הם פוגשים את המלך רק באירועים רשמיים שבהם לא נהוג לדון בנושאים רגישים, או מבקרים אותו בלילה, בשעות שבהן הוא משחק בקלפים ושאינן נחשבות לזמן הולם עבור שיחות רציניות.

על הרוחות הסוערות בארמון ניתן ללמוד מההסברים המשתנים של סעודיה לגבי מה שעלה בגורלו של חאשוקג'י. לדברי יועץ מערבי, בן סלמאן נדהם מהתגובות הסוערות בעולם. הנסיך הקים ועדה לטיפול במשבר, שבה חברים נציגי סוכנויות המודיעין, משרד החוץ ושירותי הביטחון, כדי שתדווח לו על ההתפתחויות האחרונות בפרשה. הוא אף החזיר את השגריר מוושינגטון, אחיו הצעיר הנסיך חאלד, וזירז את מינויו למעין יועץ לביטחון לאומי, על מנת שיעשה סדר במה שהיה במידה רבה תוצאה של מדיניות אד־הוק.

חצר המלוכה איימה להגיב נגד כל צעד שיינקט נגד הממלכה, והודיעה שסעודיה עלולה למנף את השפעתה על שוקי הנפט ועל הכלכלה העולמית. אחד הפרשנים, המקורב לחצר, טען כי סנקציות נגד הממלכה עלולות לדחוף את העולם המוסלמי "לזרועותיה של איראן".

הרבה יריבים, מעט מתחרים

סעודיה נשלטה מאז ומעולם על ידי נסיכים בכירים, שחילקו ביניהם משרדי ממשלה וקיבלו החלטות מדיניות חשובות תוך השגת קונצנזוס ובהסכמת המלך. רבים מאלה שהיו בעבר רבי עוצמה, ראו לאחרונה שעוצמתם פחתה. חלקם סולקו מעמדות חשובות, אחרים נכלאו אשתקד במלון ריץ קרלטון בריאד בגין האשמתם בשחיתות בידי יורש העצר. על אחרים ובני משפחותיהם נאסר לנסוע לחו"ל והם מפחדים לדבר שמא ייעצרו אם ישמיעו את קולם.

יורש העצר הקודם, הנסיך מוחמד בן נאיף, עדיין נמצא במעצר בית. הוא, אשתו ושתי בנותיהם גילו השנה כי חשבונות הבנק שלהם במדינה רוקנו. בניו של המלך הקודם, עבדאללה, שמת ב–2015, נוטרלו. אחד מהם הודח מתפקידו כמפקד המשמר הלאומי לאחר שהואשם בשחיתות ונכסיו הוחרמו, כולל מסלול המרוצים שאותו ירש מאביו. אחיו, מושל ריאד לשעבר, עצור גם הוא וכך גם גם בן של מלך קודם אחר. נסיך אחר מסתתר באירופה, מחשש שייחטף ויישלח לארצו בכוח.

כיום יכול רק המלך לרסן את הנסיך הצעיר, אך יש מי שתוהים אם בריאותו הרופפת מאפשרת לו להבין מה קורה. "יש חשש למצבו הנפשי של המלך", אמר מדאווי אל־רשיד, מרצה אורח ב"לונדון סקול אוף אקונומיקס", שכתב ספרים רבים על סעודיה. "האם הוא במצב לקבל החלטות כאלה בגילו המתקדם?".

יורש העצר המודח מוחדמ בן נאיף (מימין) ובן סלמאן ב-2015צילום: אי־אף־פי

סילוקו של יורש העצר רב העוצמה עלול לפגוע קשות בממלכה, וישנם מעט מאוד נסיכים שיהיו מוכנים לפעול נגדו. אולם לדברי דיפלומט מערבי אחד, בעל ניסיון רב בסעודיה, המלך יכול לצמצם את סמכויות בנו ואולי להעביר לנסיכים אחרים את הפיקוד על שירותי הביטחון.

אחד המעטים בעלי שיעור הקומה המתאים יכול להיות הנסיך חאלד. הנסיך בן ה–78, בנו של המלך המנוח פייסל, מכהן כמושל מחוז מכה. הוא נהנה מהערכה רבה במשפחה ונחשב לאדם שקול, זהיר ונבון. אחיו למחצה, הנסיך טורקי אל פייסל, היה ידיד ותיק ופטרון של חאשוקג'י בשנים שבהן היה חלק מהממסד הסעודי ולפני שפנה נגד יורש העצר.

יש גם מי שמקווים כי אחיו בן ה—73 של המלך, הנסיך אחמד בן עבד אל-עזיז, יתבע את המלוכה. בחודש שעבר דיבר הנסיך בפני מפגינים בלונדון שמחו נגד משפחת המלוכה בשל המלחמה בתימן. אולם, הוא לא דבק בביקורתו וזמן קצר אחר כך פרסם הבהרה כי דבריו לא פורשו כהלכה. עם זאת, הוא חושש לשוב לארצו וממשיך להתגורר בלונדון.

לכתבתם של בן האברד ודיוויד ד. קירקפטריק בניו יורק טיימס

השבוע

עונה 2, פרק 2 | עם גדעון לוי, נעה לנדאו, ד"ר שאול ינאי ורונית ורד

0:00
-- : --

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ