ארוסתו של חאשוקג'י תקבל אבטחה סביב השעון; פורסם תיעוד של כפיל בבגדי העיתונאי שנעלם

מושל איסטנבול הורה למשטרה לאבטח את ארוסת העיתונאי, שלטענת ריאד נהרג בקטטת אגרופים בקונסוליה באיסטנבול. המלך הסעודי ויורש העצר צלצלו לבנו של חאשוקג'י להביע את תנחומיהם

אי-פי
רויטרס
ד-פ-א
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חאדיג'ה צ'נגיז, ארוסתו של חאשוקג'י, מחוץ לקונסוליה הסעודית באיסטנבול ב-2 באוקטובר
חאדיג'ה צ'נגיז, ארוסתו של חאשוקג'י, מחוץ לקונסוליה הסעודית באיסטנבול ב-2 באוקטוברצילום: Lefteris Pitarakis/אי־פי

ארוסתו של ג'מאל חאשוקג'י, העיתונאי הסעודי שנעלם בתחילת החודש בקונסוליית ארצו באיסטנבול, תקבל אבטחה משטרתית סביב השעון. כך לפי כלי תקשורת בטורקיה.

סוכנות הידיעות הטורקית אנאדולו דיווחה מפי מקור ביטחוני שמושל איסטנבול הורה אתמול (ראשון) לאבטח את חאדיג'ה צ'נגיז, סטודנטית לתואר שלישי, בשעה שרשויות המדינה עדיין חוקרות את הפרשה שעוררה סערה בינלאומית.

חאשוקג'י מתועד עובר את צוות האבטחה בדרכו פנימה לקונסוליה הסעודית, ב-2 באוקטוברצילום: /אי־פי

חאשוקג'י נראה לאחרונה ב-2 באוקטובר, אז נכנס לקונסוליה הסעודית בטורקיה כדי להסדיר את גירושיו. במשך יותר משבועיים הכחישה סעודיה שהיא יודעת מה עלה בגורלו וטענה שהוא יצא מהנציגות שלה, אך בשבת האחרונה הודתה שמבקר המשטר בריאד נהרג בתוך הקונסוליה במהלך קטטת אגרופים עם אנשים במקום.

סעודיה הודיעה הבוקר שהמלך סלמאן בן עבד אל-עזיז ובנו יורש העצר מוחמד בן סלמאן התקשרו לבנו של חאשוקג'י, סלאח, והביעו בפניו את תנחומיהם על מות אביו. שיחות הטלפון נערכו לאחר שבית המלוכה בריאד ספג ביקורת בינלאומית קשה לאחר שהודה שחאשוקג'י בן ה-59 נהרג בתוך הקונסוליה באיסטנבול. הגרסה שסיפקו הסעודים לא ריצתה מדינות רבות, למעט ארה"ב. הנשיא האמריקאי דונלד טראמפ אמר תחילה כי הגרסה "מהימנה", אך בהמשך הוסיף כי "יהיו השלכות" אם יוכח שהסעודים אשמים במות העיתונאי.

בכיר בשלטון בסעודיה מסר אתמול שהאנשים המעורבים במותו של חאשוקג'י נהגו באלימות בניגוד להוראות שקיבלו מהמשטר. הבכיר, שמסר את גרסתו בעילום שם, תיאר כיצד 15 סעודים נשלחו במיוחד מריאד בשני מטוסים כדי להתעמת עם חאשוקג'י ואיימו עליו כי יסממו ויחטפו אותו. לדבריו, הם חנקו אותו למוות אחרי שהתנגד. לפי הגרסה של אותו בכיר, אחרי שהרגו את העיתונאי, אחד הסעודים לבש את בגדיו של חאשוקג'י ויצא איתם מהקונסוליה כדי שייראה כאילו הוא עזב את המבנה, ואילו הוא גולגל בתוך שטיח והוברח משטח הקונסוליה. רשת CNN פרסמה היום תיעוד של הכפיל לבוש בבגדיו של חאשוקג'י שמזוהה בשם מוסטפה אל-מדאני. על פי מקור טורקי בכיר, אל-מדאני היה חלק מהצוות המיוחד שנשלח כדי לרצוח את העיתונאי מתנגד המשטר.

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן מסר שפרטי חקירת מותו של חאשוקג'י ייחשפו במלואם בנאום שיישא מחר בפרלמנט באנקרה.

ארדואן באיסטנבול, אתמולצילום: HANDOUT/רויטרס

בקהילה הבינלאומית הטילו ספק בטענות סעודיה שחאשוקג'י נהרג בקטטת אגרופים וש-18 אזרחים סעודים נעצרו בחשד למעורבותם בפרשה. לטענתם, הסעודים עושים מאמצים לטייח את הפרשה כדי שלא לקשור באופן ישיר את יורש העצר בן סלמאן למעורבים בהריגתו של העיתונאי. "למה 15 האנשים הללו הגיעו הנה? למה נעצרו 18? כל זה צריך להיות מוסבר בפרטי פרטים", אמר ארדואן.

חבר של חאשוקג'י שהיה עמו בקשר קרוב לפני מותו סיפר לסוכנות הידיעות אי-פי שעל בנו סלאח נאסר לצאת מהממלכה מאז 2017, בעקבות הביקורת שהטיח אביו בשלטונות בריאד ממקום מושבו בוושינגטון.

כלי תקשורת בטורקיה פרסמו בימים האחרונים תמונות ממצלמות אבטחה שבהן נראה מאהר עבד אל-עזיז מוטרב, חבר במעגל הקרוב ביותר ליורש העצר הסעודי, מחוץ לבית הקונסול הכללי הסעודי, יוצא מבית מלון עם מזוודה גדולה ועוזב את טורקיה דרך נמל התעופה הבינלאומי באיסטנבול – כל זאת ביום שבו נעלם חאשוקג'י.

סעודיה עדיין לא הודתה שמוטרב היה בקונסוליה הסעודית ביום היעלמותו של העיתונאי ביחד עם מומחה לזיהוי פלילי ונתיחת גופות.

רשת הטלוויזיה הטורקית TRT דיווחה שהתובע הראשי באיסטנבול זימן 28 אנשי צוות בקונסוליה הסעודית, בהם אזרחים טורקיים וזרים, לתת היום עדות בנוגע לפרשה. אנשי התביעה במדינה כבר תשאלו קודם לכן כמה מעובדי הקונסוליה הסעודית. כמה עובדים טורקיים במקום סיפרו שהם קיבלו הנחייה שלא להגיע לעבודה ביום שבו נעלם חאשוקג'י. חאשוקג'י עצמו תועד נכנס לקונסוליה ב-2 באוקטובר והוא עובר תחילה את צוות האבטחה ואז נכנס דרך דלת למבנה הנציגות, אולם לא קיים שום תיעוד שמראה אותו יוצא ממנה.

שר החוץ של סעודיה עאדל אל-ג'ובייר אמר בראיון לרשת "פוקס ניוז" שחאשוקג'י נרצח בידי אנשים "שפעלו על דעת עצמם", והוסיף שאינו יודע היכן נמצאת גופתו של העיתונאי מתנגד המשטר. "האנשים שעשו זאת פעלו בחריגה מהסמכות שלהם", אמר אל-ג'ובייר. "ברור שהיתה כאן טעות עצומה ומה שהוסיף לטעות היה הניסיון לטייח. זה בלתי מתקבל על הדעת מצד הממשלה".

בניגוד לדעת נשיא ארה"ב, הסנאטור הרפובליקאי הבכיר בוב קורקר אמר לרשת CNN שההסברים שסיפקו הסעודים למותו של חאשוקג'י אינם מהימנים. הוא הוסיף שהוא מאמין שיורש העצר בן סלמאן עומד מאחורי מותו של העיתונאי בטורקיה. יורש העצר הסעודי, לדבריו, "חצה את הגבול וחייב להיות לכך עונש ומחיר שישולם". קורקר גם קרא לטורקיה לפרסם את קלטות השמע שמתעדות לטענתה את מותו של חאשוקג'י בתוך הקונסוליה הסעודית. "הטורקים מדברים עם התקשורת יותר מאשר הם מדברים איתנו", הוסיף.

חבר בית הנבחרים הדמוקרטי אדם שיף אמר לרשת ABC  שהריגתו של חאשוקג'י צריכה להיות אירוע מפנה ביחסי ארה"ב-סעודיה. סעודיה מצדה איימה שתנקוט צעדים נגד סנקציות כלכליות או צעדים ענישה אחרים שיוטלו עליה על ידי ארה"ב או גורמים אחרים בקהילה הבינלאומית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ