שר החוץ של ירדן: לא ננהל משא ומתן עם ישראל על הריבונות שלנו

אימן א-ספדי אמר בראיון לתקשורת בירדן כי הממשלה בעמאן לא קיבלה כל פנייה מצד ישראל לקיום משא ומתן על השטחים שהמלך מבקש להשיב לשליטת הממלכה: "יש לנו את הכלים להגן על האינטרסים שלנו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

שר החוץ של ירדן, אימן א-ספדי, אמר הערב (שני) כי ממשלתו לא תנהל משא ומתן על ריבונותה במובלעות שהוחכרו לישראל. בראיון לטלוויזיה הממלכתית בירדן אמר א-ספדי כי עמאן לא קיבלה שום פנייה מצד ישראל לקיים התייעצות בנוגע לשטחים בנהריים ובצופר. "פעלנו על פי חוק ויש לנו את הכלים להגן על האינטרסים שלנו", הוסיף.

אספדיצילום: Jacquelyn Martin/אי־פי

לדברי א-ספדי, הממשלה הירדנית קיבלה את ההחלטה שלא לחדש את הנספחים להסכם השלום שנחתם ב-1994 בהתאם לנוסחם ולחוק. המהלך משרת את האינטרסים הירדניים, ציין, ואם יהיו לחצים על ירדן המלך יידע להתמודד איתם.

לאחר הודעתה של ירדן על סיום חכירת השטחים אתמול, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו: "אנחנו ניכנס עם ירדן למשא ומתן לאפשרות של הארכת ההסדר הקיים". הוא הוסיף כי "אין ספק בראייה כוללת שההסכם כולו הוא נכס חשוב ויקר לשתי המדינות. אנו מקיימים את ההסכם הזה בשיתוף פעולה פורה עם מצרים בתחומים רבים, שכמותו לא ידענו מאז הסכמי השלום".

חיילים מפטרלים בגשר הגבול בנהריים, היוםצילום: AFP

החלטתו של עבדאללה התקבלה באהדה מצד הציבור והממשל הירדניים. לדברי גורם ירדני המקורב לבית המלוכה, הממשלה בעמאן תתקשה לסגת מההחלטה, זאת חרף הצהרת נתניהו. "הירייה כבר נורתה, לא על ידי שר או ראש הממשלה אלא על ידי המלך בכבודו ובעצמו", אמר ל"הארץ". "ההשלכות של ביטול ההחלטה או שינוי עמדתו של המלך יהיו קשות בהרבה מביטול החכירה".

לדבריו, מוטב לממשלת ישראל לדון באופן העברת המובלעות לריבונות ירדנית מאשר לנסות להפעיל לחץ על ירדן כדי להאריך את נספחי הסכם השלום, לפיהם השטחים הוחכרו ל-25 שנה. לפי הגורם, הממשלה הירדנית צופה שארצות הברית תפעיל עליה לחץ לשנות את ההחלטה, לאור העובדה שככל הנראה המהלך לא תואם מולה. "אנחנו יודעים שההחלטה תגרור תגובות מצד ישראל ואולי יתחיל מכבש לחצים בסיוע ארה"ב", אמר, "אבל העמדה הירדנית ברורה למדי ולא תהיה אפשרות לשנות אותה, אלא אם תהיה הצעה נדיבה כל כך שאי אפשר יהיה לסרב לה - במישור המדיני או הכלכלי". הוא הוסיף כי "לפי ההתנהלות של הממשלה בראשות נתניהו, זה לא יקרה".

הגורם ציין כי בירדן קיימת תמימות דעים לגבי העובדה שהחלטת המלך נובעת מלחצים פנימיים ורצון הציבור הירדני. לדבריו, ההחלטה "היתה יכולה להיות גמישה הרבה יותר אם  הממשלה בישראל היתה מתנהלת אחרת". לדבריו, ממשלת ישראל "מאוד ימנית וחלק משריה רואה בירדן מדינה פלסטינית והפגיעה במקומות הקדושים בירושלים נמשכת למרות החסות הירדנית עליהם". הוא ציין עוד כי תקרית הירי בבניין השגרירות הישראלית בעמאן, שבה מאבטח ישראלי ירה למוות בשני אזרחי ירדן, עוררה זעם רב במדינה. "כל הסיבות הללו לא יאפשר למלך או לממשלה לקבל החלטות שיטיבו עם ישראל".

גם עיתון א-חיאת, היוצא לאור בלונדון, ציין מפי מקורות ירדנים כי ההחלטה היתה יכולה להיות גמישה יותר, אילולא ירדן נתקלה בשנים האחרונות במדיניות חד-צדדית של ממשלת נתניהו ובהתנהלות פוגענית כלפי המקומות הקדושים בירושלים.

תמיכת הציבור הירדני למהלך באה לידי ביטוי בין היתר בתקשורת, שכיסתה אותו בהרחבה והעניקה לו גיבוי מלא. ההחלטה הוגדרה כהיסטורית וככזו שעונה על ציפיות ודרישות העם. כך, לדוגמא, פורסמו הודעות תמיכה של נציגי האיגודים המקצועיים ושל סגל הקצינים ואנשי הביטחון בדימוס. חלק מהקצינים השוו בין ההחלטה למהלך שנקט המלך חוסיין ב-1956, אז פיטר את כל הסגל הבכיר האנגלי של הצבא ומינה תחתם קצינים ירדנים.

בעיתון א-ראי, תחת הכותרת "המלך ניצח למען הריבונות הירדנית", נכתב כי ההחלטה מעידה כי ממלכת ירדן מכבדת את הסכם השלום אך גם עומדת על ריבונותה. "העמדה של המלך הגיעה בעיתוי הנכון כדי לסכל את התכניות של אלה שחיפשו להתנגח עם עמדת הממשלה וארמון המלוכה", נכתב, "ההחלטה עולה בקנה אחד עם הדרישות העממיות והפוליטיות שגברו בחודשים האחרונים". עוד נכתב בעיתון כי ההחלטה חשובה לאור מדיניות ישראל בנוגע להרחבת ההתנחלויות.

בכפר אלבאקורה בצפון בקעת הירדן, שסמוך למובלעת נהריים, ציינו שההחלטה חשובה לא רק בהיבט המדיני והציבורי אלא גם בזה הכלכלי. המוכתר של הכפר, חסן אלפואז, ציין כי התושבים מחכים כבר שנים להשבת השטחים לבעלותם, וכי מדובר באזור פורה מאוד שיכול להיות מנוף כלכלי לחקלאים ולפיתוח תיירותי בשל המפגש בין נהרות הירמוך והירדן. "האזור יהפוך להיות אטרקציה עבור אזרחי ירדן והזדמנות לשגשוג כלכלי עבור התושבים והחקלאים, ואני מקווה שזה יקרה בקרוב" אמר אלפואז בשיחה עם א-ראי.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ