מקורב ליורש העצר ניהל דרך סקייפ את מבצע הרצח של חאשוקג'י: "הביאו לי את ראשו של הכלב"

מקורות המקורבים לבית המלוכה בריאד טוענים שיועץ בכיר למוחמד בן סלמאן הטיח דרך הרשת עלבונות בעיתונאי שהוחזק בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. בעבר אמר שאינו מקבל החלטות בלי הוראה מגבוה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בלונדון, במארס

הוא ניהל את הרשתות החברתיות עבור יורש העצר הסעודי. הוא היה המוח מאחורי מעצרם של מאות בני אדם שמשתייכים למעמד האליטה בממלכה המפרצית. הוא עצר את ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי. והוא, על פי שני מקורות מודיעיניים, ניהל את מבצע הרצח של העיתונאי ומתנגד המשטר הסעודי ג'מאל חאשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול כשחילק הוראות דרך סקייפ.

סעוד אל-קטאני, עוזר בכיר של יורש העצר מוחמד בן סלמאן, הוא אחד האנשים שעליהם מוטלת האשמה ברציחתו של חאשוקג'י בתחילת אוקטובר, ככל הנראה כדי להסיר אחריות ישירה מבן סלמאן עצמו. התקשורת הסעודית דיווחה ביום שבת שהמלך סלמאן בן עבד אל-עזיז הדיח את אל-קטאני וארבעה אנשי ממשל נוספים בגין מבצע החיסול של חאשוקג'י  שבוצע על ידי יחידה שהגיעה לטורקיה מריאד בשני מטוסים וכללה 15 אנשים.

חאשוקג'י נכנס לשטח הקונסוליה הסעודית באיסטנבול, ב-2 באוקטוברצילום: HANDOUT/רויטרס

אלא שההשפעה הגדולה של אל-קטאני בשלוש השנים האחרונות בתוך מעגל המקורבים של יורש העצר הסעודי תקשה על ריאד לצייר אותו כאשם העיקרי במותו של חאשוקג'י מבלי לקשור גם את בן סלמאן לסיפור. כך על פי כמה מקורות שמקורבים לבית המלוכה הסעודי.

"המלך מגן על יורש העצר"

"הפרשה הזאת לא תפיל את מוחמד בן סלמאן, אבל היא פגעה בתדמית שלו וייקח זמן רב לתקן אותה, אם בכלל. המלך מגן עליו", אמר אחד המקורות המקורבים לבית המלוכה בריאד. אל-קאטני עצמו אמר בעבר שהוא לעולם לא יעשה דבר ללא האישור של הבוס שלו. "האם אתם חושבים שאני מקבל החלטות ללא הוראה? אני עובד ומוציא לפועל בנאמנות את ההוראות של אדוני המלך ואדוני יורש העצר הנאמן", צייץ אל-קטאני בקיץ שעבר. היועץ הסעודי הבכיר לא הגיב לשאלות שהפנתה אליו סוכנות הידיעות רויטרס. בימים האחרונים שונו פרטיו הביוגרפיים בטוויטר מיועץ בבית המלוכה ליו"ר הפדרציה הסעודית לאבטחת סייבר, תכנות ומל"טים, תפקיד שאותו החזיק בעבר.

גורם ממשל סעודי אמר ביום שבת ש"הנסיך בן סלמאן לא ידע על המבצע שהוביל למותו של חאשוקג'י וודאי לא הורה לחטוף או לרצוח מישהו".

עם הפיכת פרשת חאשוקג'י למשבר בינלאומי גדול בשלושת השבועות האחרונים, סעודיה שינתה את הגרסה שלה בנוגע לגורלו של העיתונאי הנעלם. אם בתחילה טענה שאינה יודעת מה עלה בגורלו, בסוף השבוע היא טענה שהוא נהרג בקטטת אגרופים בקונסוליה באיסטנבול ולאחר מכן טענה שהוא נחנק למוות.

צוות חקירה טורקי באזור בית הקונסול הכללי הסעודי באיסטנבול, בשבוע שעברצילום: AFP

גורם סעודי בכיר אמר לרויטרס שרוצחיו של חאשוקג'י ניסו לטייח את מה שקרה בקונסוליה, אך לדבריו האמת יוצאת כעת לאור. הטורקים דחו את הגרסאות שמסרו הסעודים וטענו מצדם שיש בידיהם הקלטות שמוכיחות שחאשוקג'י נרצח.

סעודיה שרדה בהצלחה כמה משברים בשנה האחרונה, בהם חטיפתו לזמן קצר של ראש ממשלת לבנון אל-חרירי ב-2017. לפי שמונה מקורות דיפלומטיים סעודיים, ערביים ומערביים, גם אל-חרירי הושפל והוכה על ידי הרשויות הסעודיים. והאיש שניהל את חקירתו של ראש הממשלה הלבנוני היה – סעוד אל-קטאני.

תקדים חרירי

צרפת התערבה כדי לשחרר את חרירי, אבל האירופאים לא החמירו עם הסעודים בשל התנהגותם, דבר שרק הוציא את בן סלמאן מחוזק מהפרשה. כך לפי מקורות סעודיים. אלא שהפעם זה שונה, כשכמה מדינות באירופה מותחות ביקורת קשה על הרצח של העיתונאי ועל ההתנהלות הסעודית בפרשה.

גרמניה הודיעה שתפסיק את מכירות הנשק לסעודיה. בריטניה, צרפת וגרמניה פרסמו הצהרה משותפת שבה דרשו מסעודיה "הבהרה דחופה לגבי מה בדיוק קרה ב-2 באוקטובר".

נשיא ארה"ב דונלד טראמפ אמר מצד אחד שהוא לא מרוצה מהחקירה הסעודית, אבל הוסיף שהוא לא רוצה לסכן את עסקאות הנשק עם ריאד ששוות מיליארדי דולרים לכלכלה האמריקאית.

מקורות המקורבים לבית המלוכה הסעודי סיפרו לרויטרס כי הסעודים הפכו את אל-קטאני לשעיר לעזאזל בפרשת חאשוקג'י בניסיון לשים סוף לפרשה ולמזער את הפגיעה ביורש העצר בן סלמאן. גורם סעודי בכיר אחר אמר שאל-קטאני נעצר לאחר הדחתו, אולם המשיך לצייץ בטוויטר. מקורות נוספים אמרו שהם לא מאמינים שהוא נמצא במעצר בית.

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן בישיבה של מפלגת השלטון הטורקית באנקרה, אתמולצילום: HANDOUT/רויטרס

אל-קטאני היה נוכח במבצע החיסול של חאשוקג'י כפי שהיה נוכח ברגעי מפתח אחרים בתקופת שלטונו של בן סלמאן. הפעם, עם זאת, הנוכחות שלו היתה וירטואלית.

חאשוקג'י, שגלה לארה"ב ומתח ביקורת על בית המלוכה הסעודית דרך טוריו בוושינגטון פוסט, נכנס ב-2 באוקטובר לקונסוליה הסעודית באיסטנבול בסביבות השעה אחת בצהריים כדי לאסוף מסמכים הנוגעים לנישואיו עם ארוסתו שהמתינה לו מחוץ לקונסוליה. מקורות ביטחוניים בטורקיה מסרו שהוא נעצר מיד על ידי 15 אנשי מודיעין סעודיים שהגיעו כמה שעות קודם לכן בטיסה. לפי מקור ערבי בכיר שמקושר עם אנשי מודיעין ושלטון בסעודיה, אל-קטאני חובר דרך סקייפ לחדר שנמצא בקונסוליה באיסטנבול. הוא החל להטיח עלבונות בחאשוקג'י דרך הטלפון המקוון, ולפי מקורות טורקיים וערביים העיתונאי מתנגד המשטר לא נותר חייב והשיב לו בהעלבות משלו. אלא שחאשוקג'י היה בנחיתות מספרית מול הצוות המיוחד שמנה 15 אנשי מודיעין, חלקם מקורבים ביותר לבית המלוכה בריאד.

מקורות: ארדואן מחזיק בידו את שיחת הסקייפ

מקור מודיעיני טורקי סיפר שאל-קטאני אמר לאנשיו בקונסוליה להיפטר מחאשוקג'י. "תביאו לי את הראש של הכלב", הורה היועץ הבכיר הסעודי לצוות בקונסוליה. כך לפי המקור הטורקי. לא ברור אם אל-קטאני צפה באירוע כולו בקונסוליה באיסטנבול, שמקור ערבי תיאר אותו כ"מבצע משובש ומזורגג".

המקור הערבי והמקור הטורקי אמרו ששיחת הסקייפ שהתנהלה בין היועץ הסעודי הבכיר לבין אנשיו בקונסוליה נמצאת בידיו של נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן. לדבריהם, ארדואן מסרב להעביר את השיחה לידי האמריקאים. ארדואן אמר אמש שהוא יפרסם מידע על החקירה הטורקית במהלך נאומו השבועי.

בכיר סעודי שפרסם את הגרסה של ארצו לאירועים בקונסוליה, לפי הוא נהרג בקטטת אגרופים, אמר שהוא לא שמע על כך שאל-קטאני השתתף בשיחת סקייפ עם הצוות באיסטנבול, והוסיף שהחקירה בנושא נמשכת.

אל-קטאני, בן 40, נודע לשמצה בסעודיה ומחוצה לה כאדם שמוציא לפועל באלימות את גחמות בית המלוכה וכלאומן. כמה עיתונאים סעודים ופעילים ליברליים תיארו אותו כסטיב בנון בגלל יכולתו לתמרן באגרסיביות את התקשורת ופעילותו מאחורי הקלעים. על פי הפרופיל שלו בטוויטר, אל-קטאני למד משפטים ושירת כקפטן בחיל האוויר הסעודי. לאחר שפתח בלוג משלו ברשת, הוא לכד את עיני בכירים בבית המלוכה הסעודי, ובתחילת שנות ה-2000 ניהל את זרוע התקשורת האלקטרונית שמשימתה להגן על תדמיתה של סעודיה. כך לפי מקור המקורב לבית המלוכה הסעודי. בשנים האחרונות הוא התקרב יותר ויותר לנסיך בן סלמאן, שכוחו והשפעתו בממלכה הלך והתעצם לאחר הכתרת אביו למלך סעודיה ב-2015 והפיכתו ליורש העצר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ