ארדואן הציג בפרלמנט את חקירת טורקיה על רצח חאשוקג'י: "הכל תוכנן מראש"

נשיא טורקיה אמר: "חאשוקג'י נרצח בדרך אכזרית, גנרלים סעודים מעורבים, מצלמות האבטחה הוסרו" ■ לדבריו, את האחראים יש להעמיד לדין באיסטנבול ■ דיווח: חלקי גופתו של חאשוקג'י אותרו בחצר ביתו של הקונסול הסעודי

הארץ
רויטרס
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורש העצר בן סלמאן מביע תנחומים באוזני אחד מילדיו של העיתונאי שנרצח, היום בריאד
יורש העצר בן סלמאן מביע תנחומים באוזני אחד מילדיו של העיתונאי שנרצח, היום בריאדצילום: AFP

נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן הציג היום (שלישי) בפרלמנט באנקרה פרטים מחקירת הרצח של העיתונאי ומתנגד המשטר הסעודי ג'מאל חאשוקג'י. ארדואן טען שמותו של חאשוקג'י תוכנן מראש וכי יש ראיות חזקות שמצביעות על כך. "הראיות מראות שחאשוקג'י נרצח בצורה אכזרית", אמר ארדואן. "הדרך שבה מת היא עלבון לאנושות". בנוסף, רשת החדשות סקיי ניוז דיווחה היום מפי מקורות כי חלקים מגופתו של חאשוקג'י נמצאו באיסטנבול לאחר שהעיתונאי בותר ופניו הושחתו. על פי הדיווח, אחד המקורות מסר כי חלקי הגופה נמצאה בחצר ביתו של הקונסול הסעודי באיסטנבול.

הנשיא הטורקי, שאתמול הבטיח להציג את "האמת העירומה" על הפרשה המסעירה, פירט בבית הנבחרים את השתלשלות האירועים שקדמו למותו של חאשוקג'י. העיתונאי הסעודי הגיע לקונסוליה של ארצו באיסטנבול ב-28 בספטמבר כדי לקבל מסמכים בנוגע לנישואיו. ב-1 באוקטובר, לפי ארדואן, נחת צוות של שלושה סעודים באיסטנבול והגיע לקונסוליה. צוות אחר הגיע ליער בלגרד באיסטנבול ולמחוז יאלובה השכן. אז הגיעו לדבריו סעודים נוספים - שהרכיבו צוות של 15 אנשים. 15 הסעודים נכנסו לקונסוליה  בבוקר 2 באוקטובר והוציאו את כל הדיסקים הקשיחים של מצלמות האבטחה במקום.

ג'מאל חאשוקג'י עובר את צוות האבטחה ונכנס לשטח הקונסוליה הסעודית באיסטנבול, ב-2 באוקטוברצילום: HANDOUT/רויטרס

"חאשוקג'י נכנס בשעות הצהריים לקונסוליה ומעולם לא יצא ממנה. ארוסתו פנתה לרשויות הטורקיות ודיווחה על היעלמותו. גורמים מטעמנו בדקו את צילומי האבטחה בשכונה ואישרו שחאשוקג'י מעולם לא יצא מהבניין", אמר ארדואן.

התובע הראשי באיסטנבול פתח בחקירת היעלמותו של חאשוקג'י ומצא ש-15 אזרחים סעודים, בהם אנשי מודיעין ומומחים לזיהוי פלילי, הגיעו לטורקיה לפני בואו של חאושקג'י. "אחד מהם ניסה להיראות כמו חאשוקג'י כשלבש את בגדיו, משקפי השמש שלו וזקן מזויף, לפני שעזב את הקונסוליה עם האחרים", אמר ארדואן.

"הסעודים התירו לנו לבצע חיפוש בבניין הקונסוליה לאחר ששמרנו את הסיפור על סדר היום של התקשורת הבינלאומית", אמר ארדואן. "תמיד אמרנו שלא נשמור על שתיקה. המתנו לתוצאות החקירה ונמנענו מהאשמת אדם חף מפשע. שוחחתי עם המלך סלמאן ב-4 באוקטובר והקמנו צוות חקירה משותף".

"17 ימים אחרי הרצח, הודתה סעודיה שחאשוקג'י נהרג בקונסוליה. קיימנו שיחת טלפון נוספת והם אמרו לנו ש-18 סעודים, בהם כמה מהצוות שאותו חשפנו שמנה 15 אנשים, נעצרו בסעודיה. אנחנו גם יודעים היטב מי ביצע את הקמפיין ברשתות החברתיות להשמיץ את תדמיתה של טורקיה", אמר ארדואן. "אסור לשכוח שלקונסוליה הסעודית יש חסינות דיפלומטית, אבל שהיא גם נמצאת בתוך הגבולות שלנו. אנחנו נחקור ונעשה כל מה שנדרש אחרי הרצח הזה".

"סעודיה נקטה צעד חשוב כשהודתה ברצח. כעת אנחנו מצפים מהם להעניש את אלה שנטלו בו חלק. יש לנו ראיה חזקה שהרצח היה מכוון, לא מקרי", הבהיר ארדואן.

"למה נפגשו 15 הגברים הללו באיסטנבול ביום של הרצח? מי הורה להם לעשות זאת? מדוע הם לא פתחו מיידית את בניין הקונסוליה לחקירה, אלא כמה ימים מאוחר יותר?", שאל ארדואן. "למה הם עדיין לא מספקים את הגופה של האיש אחרי ההודאה? מיהו משתף הפעולה המקומי שלדברי גורם סעודי לקח את הגופה? אתם צריכים לחשוף מיהו אותו משתף פעולה מקומי", הוסיף.

ארדואן אמר: "האשמת כמה אנשי מודיעין בסעודיה ברצח של חאשוקג'י לא תספק אותנו". לדבריו, "שאף אחד לא יחשוב שחקירת חאשוקג'י הושלמה מבלי שנשאלו כל השאלות".

מלך סעודיה סלמאן עבד אל-עזיז עם ארדואן באיסטנבול, ב-2016צילום: MURAD SEZER/רויטרס
נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן בפרלמנט באנקרה, היוםצילום: Ali Unal/אי־פי

ארדואן קרא לממשלת סעודיה להעמיד למשפט באיסטנבול את החשודים ברצח העיתונאי. "אני קורא לסעודיה: זה קרה באיסטנבול. אנחנו מציעים להעמיד למשפט את 18 החשודים הללו באיסטנבול. כמובן, זה משהו שהם יכולים להחליט לגביו".

למרות הביקורת שמתח על הרשויות בסעודיה, נזהר ארדואן שלא לפגוע בכבודו של המלך סלמאן בן עבד אל-עזיז ואמר שהוא אינו מטיל ספק בכנות שלו.

במשך יותר משבועיים הכחישה סעודיה שהיא יודעת מה עלה בגורלו וטענה שהוא יצא מהנציגות שלה, ורק בשבת האחרונה הודתה שמבקר המשטר בריאד נהרג בתוך הקונסוליה במהלך קטטת אגרופים עם אנשים במקום. לאחר מכן, נמסר שהוא נחנק למוות.

בקהילה הבינלאומית הטילו ספק בטענות סעודיה שחאשוקג'י נהרג בקטטת אגרופים וש-18 אזרחים סעודים נעצרו בחשד למעורבותם בפרשה. לטענתם, הסעודים עושים מאמצים לטייח את הפרשה כדי שלא לקשור באופן ישיר את יורש העצר מוחמד בן סלמאן למעורבים בהריגתו של העיתונאי.

בתגובה, הודיע היום שר החוץ של סעודיה עאדל אל-ג'ובייר כי הממלכה מחוייבת לחקירה מקיפה של המקרה. הוא אמר שסעודיה שלחה צוות חקירה לטורקיה ושהיא תעמיד לדין את המעורבים ברצח העיתונאי. במסיבת עיתונאים שכינס באינדונזיה, הוסיף אל-ג'ובאיר כי סעודיה תפעל כדי "למנוע ממשהו כזה לקרות שוב". 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ