סעודיה שוב משנה גרסה: רצח העיתונאי בקונסוליה באיסטנבול תוכנן מראש

לפי התקשורת במדינה, החוקרים הסעודים הגיעו למסקנה זו בעקבות ראיות שהציגו גורמים טורקיים. תחילה טענה סעודיה כי אינה יודעת מה עלה בגורל חאשוקג'י, ובהמשך אמרה כי נהרג בקטטה

לוגו רויטרס
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בוועידה כלכלית בריאד, אתמול
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן בוועידה כלכלית בריאד, אתמולצילום: HANDOUT/רויטרס

סעודיה הודיעה היום (חמישי) כי רצח העיתונאי ומתנגד המשטר ג'מאל חאשוקג'י הוא "פשע שתוכנן מראש", כך דיווחה סוכנות הידיעות הסעודית. לדברי היועץ המשפטי של הממלכה, סעוד אל-מוג'ב, החוקרים הסעודים הגיעו למסקנה זו בעקבות ראיות שהציגו להם גורמים טורקיים. "מידע מהצד הטורקי מאשר שהחשודים במקרה חאשוקג'י תכננו מראש את הפשע שלהם", אמר אל-מוג'ב. הודעה זו מסמנת שינוי נוסף בגרסתה של סעודיה, שטענה תחילה כי לא ידעה מה עלה בגורלו של חאשוקג'י, ולאחר מכן טענה כי הוא נהרג בקטטה בקונסוליה באיסטנבול.

בנוסף, סוכנות הידיעות הידיעות הסעודית דיווחה כי יורש העצר מוחמד בן סלמאן כינס היום את הישיבה הראשונה של הוועדה שתפקידה לבצע שינוי ארגוני בשירות המודיעין הסעודי. זאת, לאחר שבסוף השבוע דווח בממלכה כי 18 אנשים נעצרו בחשד למעורבות ברצח.

חאשוקג'יצילום: Hasan Jamali/אי־פי

שר האנרגיה של סעודיה חאליד אל-פאלח הודה אמש שפרשת חאושקג'י פגעה בתדמיתה של הממלכה הערבית. "זה לא מוות, זה רצח. אנחנו מודים הזה, אנחנו מתמודדים עם זה. וככזה, אנחנו נהיה שקופים ונראה לבעלי בריתנו ולחברים שלנו בארה"ב שהממלכה לא שמחה ממה שקרה כפי שאחרים לא שמחים", אמר השר הסעודי לרשת CNN  בשולי הפסגה הכלכלית הגדולה שנערכת בריאד. "למעשה, אנחנו עוד יותר לא שמחים משום שזה הכתים את שם הממלכה".

שלשום הציג נשיא טורקיה רג'פ טייפ ארדואן בפרלמנט באנקרה פרטים מחקירת הרצח של חאשוקג'י. ארדואן טען שמותו של העיתונאי תוכנן מראש וכי יש ראיות חזקות שמצביעות על כך. "הראיות מראות שחאשוקג'י נרצח בצורה אכזרית", אמר ארדואן. "הדרך שבה מת היא עלבון לאנושות". היום דיווח וושינגטון פוסט כי ראשת ה-CIA ג'ינה הספל האזינה להקלטות שהשיגו הטורקים ובהם נשמעת חקירתו ורציחתו של חאשוקג'י. הספל ביקרה שלשום באנקרה ונפגשה עם גורמים מדיניים כחלק מחקירת הפרשה.

ביום שישי אישרה סעודיה לראשונה כי העיתונאי מת, וטענה כי מתחקיר ראשוני עולה שהוא נהרג בקרב אגרופים שפרץ בקונסוליה הסעודית באיסטנבול. ביום ראשון סיפק בכיר סעודי גרסה משלו לאירועים, בשיחה בעילום שם שקיים עם סוכנות הידיעות רויטרס.  לדבריו, 15 סעודים נשלחו להתעמת עם חאשוקג'י ואיימו עליו כי יסממו ויחטפו אותו. לדבריו, הם חנקו אותו למוות אחרי שהתנגד. לפי הגרסה של אותו בכיר, אחרי שהרגו את העיתונאי, אחד הסעודים לבש את בגדיו של חאשוקג'י ויצא איתם מהקונסוליה כדי שייראה כאילו הוא עזב את המבנה.

הבכיר הסביר כי התוכנית של הסעודים הייתה לכלוא את חאשוקג'י במבנה מחוץ לאיסטנבול, לדבריו "לזמן מה". הוא הבהיר שהם תכננו לשחרר אותו בסופו של דבר אם הוא יסרב לחזור לסעודיה. הבכיר אמר שלאחר כניסתו לקונסוליה, חאשוקג'י הובא למשרד של הקונסול שם סוכן בשם מאהר מוטרב דיבר איתו על חזרה למדינתו.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ