שר החוץ הסעודי: הכעס ותשומת הלב סביב העיתונאי חאשוקג'י הפכו להיסטריה

בכנס בינלאומי בבחריין קרא השר אל-ג'ובייר לציבור להמתין לתוצאות החקירה לפני הטלת אשמה על סעודיה. "לצערי, נוצרה כאן היסטריה בתקשורת כלפי סעודיה עוד לפני שהחקירה הסתיימה", אמר

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר החוץ הסעודי אל ג'ובייר בבחריין, היום
שר החוץ הסעודי אל ג'ובייר בבחריין, היוםצילום: HAMAD I MOHAMMED/רויטרס

שר החוץ הסעודי, עדל בן אחמד אל-ג'ובייר, אמר היום (שבת) בפגישה עם עמיתו מאיחוד האמירויות כי הכעס העולמי ותשומת הלב התקשורתית סביב רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י החודש הפכו למשהו "היסטרי", והוא קרא לציבור להמתין לתוצאות החקירה לפני הטלת אשמה על ההנהגה הסעודית.

"הנושא הזה הפך די למדיי להיסטריה", אמר ג'ובייר, "אנשים הטילו את האשמה על סעודיה בכזה ביטחון לפני שהחקירה בכלל הושלמה". לדברי גורמים טורקים ובינלאומיים, כמה מהאנשים ששמם נקשר למותו של חאשוקג'י הינם מקורבים ליורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. למרות שהכחיש את מעורבותו ואף גינה את הרצח שאירע בקונסוליה הסעודית באיסטנבול, הוא לא הצליח עד כה להסיר מעליו את החשד כי הוא זמם להרוג את העיתונאי שהיה ממבקריו החריפים ביותר.

"הבהרנו שאנחנו הולכים לערוך חקירה מקיפה ושקופה שתוצאותיה יפורסמו בציבור. הבהרנו ללא ספק שהאחראים לכך יעמדו לדין", אמר אל-ג'ובייר בכנס שנתי בבחריין בהשתתפות בכירים בינלאומיים בהם שר ההגנה האמריקאי ג'יימס מאטיס. "אנחנו מנסים לגלות מה קרה. אנחנו יודעים שנעשתה טעות. אנחנו יודעים שאנשים חרגו מהסמכות שלהם ואנחנו יודעים שהם נחקרים", הוסיף. "לצערי, נוצרה כאן היסטריה בתקשורת כלפי סעודיה עוד לפני שהחקירה הסתיימה".

שר ההגנה מאטיס אמר בכנס כי רצח חאשוקג'י "מערער את היציבות האזורית" וכי משרד החוץ האמריקאי מתכנן לנקוט צעדים נוספים בתגובה לרצח. מאטיס לא הטיל ישירות את האשמה על סעודיה ולא נענה לקריאות של חברים בקונגרס האמריקאי לבטל את עסקאות הנשק עם סעודיה ולהטיל סנקציות על הממלכה, אבל התייחסותו הרחבה לפרשה מבליטה את ההשלכות הביטחוניות שהיא יוצרת על יחסיה של ארה"ב עם אחת מבעלות בריתה הקרובות.

"רצח ג'מאל חאשוקג'י במתקן דיפלומטי צריך להדאיג את כולנו במידה רבה. כישלונה של כל אחת מהמדינות להתאים את עצמה לנורמות בינלאומיות ולשלטון החוק מערער את היציבות באזור בזמנים שבהם היא הכי הכרחית", אמר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ