הממשל בארה"ב חשף תוכנית לסיום הלחימה בתימן תוך 30 יום

שר החוץ מאטיס חשף את התוכנית, שתנוהל בחסות האו"ם, בפאנל בוושינגטון. שלוש שעות מאוחר יותר יצא מייק פומפאו בהודעה דומה, מה שמחזק את האפשרות ששר ההגנה לא תיאם את דבר החשיפה עם הממשל

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תצוגת תכלית של לוחמי ועדות ההתנגדות העממית בתימן בעיר תעז, בשבת
תצוגת תכלית של לוחמי ועדות ההתנגדות העממית בתימן בעיר תעז, בשבתצילום: AFP

ממשל טראמפ חשף לפנות בוקר (רביעי) תוכנית להשגת הסכם שלום בין הצדדים הנלחמים בתימן, בתיווך האו"ם. מטרת התוכנית היא להגיע להפסקת אש במדינה תוך 30 יום, ולנהל משא ומתן בין הצדדים בשוודיה. שר ההגנה של ארה"ב ג'יימס מאטיס אמר לקהל בוושינגטון כי סעודיה ואיחוד אמירויות המפרץ מוכנות להגיע להסכם. לדבריו, השליח המיוחד של האו"ם מרטין גריפית'ס מנהל את השיחות בין הקואליציה הסעודית למורדים החותים.

שלוש שעות מאוחר יותר פירט שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו את התנאים להפסקת אש. "עכשיו זה הזמן להפוגה בפעולות האלימות, כולל טילים ותקיפות כלי טיס בלתי מאוישים מהאזורים שבשליטת החותים לעבר סעודיה ואיחוד האמירויות". במקביל, אמר פומפאו, על הקואליציה הסעודית להפסיק את כל התקיפות האוויריות באזורים מיושבים בתימן.

"בנובמבר הקרוב חייבים להתקיים מגעים משמעותיים בחסות השליח המיוחד של האו"ם במדינה שלישית", הבהיר פומפאו. "זאת, כדי להוציא לפועל צעדים בוני-אמון שיטפלו בסוגיות המהותיות של הסכסוך, בפירוז הגבולות ובריכוז כל כלי הנשק הגדולים תחת פיקוח בין לאומי".

פומפאו לא מסר היכן יתקיימו השיחות, אולם מאטיס אמר שהן יתרחשו בשוודיה. העובדה שמשרד החוץ של ארה"ב פרסם את דברי פומפאו בשעת לילה מאוחרת, מעט לאחר פרסום דבריו של שר ההגנה, מחזקת את האפשרות שמאטיס לא תיאם את חשיפת התוכנית עם גורמי ממשל אחרים. הודעת משרד החוץ היתה מפורטת פחות מהודעת משרד ההגנה, מה שנותן לכך משנה תוקף.

בחודש שעבר נעשה ניסיון לקיים שיחות בז'נבה בין הצדדים הנלחמים בתימן. השיחות בוטלו משום שהנציגים החותים סירבו להשתתף בהן כל עוד לא הובטח לכוחותיהם מעבר בטוח לחייליהם הפצועים. שני הצדדים לא קיימו משא ומתן ישיר ביניהם זה שנתיים.

הלחימה בתימן, שהחלה לפני שלוש שנים, גבתה עד עתה את חייהם של יותר מ-10,000 בני אדם. סעודיה ואיחוד האמירויות ניסו לשתק את הכלכלה באזורים שבשליטת החותים כדי לגרום בהם לרעב – שלדברי האו"ם עלול להיות החמור ביותר זה מאות שנים.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ