פרשנות

סיכול הפיגוע האיראני בדנמרק ישחק לידי ישראל - אך עלול לחזור אליה כבומרנג

חשיפת מעורבות המוסד בסיכול פיגוע איראני באירופה מאותתת לטהראן שלישראל דרכים רבות להשפיע על מעמדה בעולם. ההודעה המפתיעה קשורה ככל הנראה לעיתוי: שבוע לפני ההודעה על סבב סנקציות נוסף

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הלווית ההרוגים בפיגוע באהווז, לפני כחודש
הלווית ההרוגים בפיגוע באהווז, לפני כחודשצילום: סוכנות תסנים/רויטרס
צבי בראל

השרה מירי רגב התרשמה אמנם מיופיו של המסגד המפואר באבו דאבי, אבל היתה לה סיבה טובה בהרבה לצהול. שמונה שנים חלפו מאז הרגה, לכאורה, ישראל את מחמוד אל-מבחוח על אדמת מדינת איחוד האמירויות בעיר דובאי, והנה דווקא באותה מדינה היא מתקבלת בכבוד שכולל את נגינת התקווה. ימים ספורים אחרי השמחה הזאת, איראן ניסתה ככל הנראה להתנקש במבחוח שלה. על פי הדיווחים של המודיעין הדני, יעד הפיגוע הוא ראש הסניף הדני של ארגון בשם "תנועת המאבק הערבי לשחרור אהוואז" שהוקם ב-1999.

לפני שנה נרצח בפתח בביתו בהאג שבהולנד אחד ממייסדי התנועה, אחמד מולא ניסי, שנחשד כמי שתכנן שורה של פיגועים באיראן. בין היתר ביצעה התנועה פיגועים קטלניים בעיר אהוואז, ועל פי דיווחים מאיראן, הארגון אחראי לפיגוע הגדול שבוצע ב-22 בספטמבר במצעד צבאי בעיר. בפיגוע הזה נהרגו עשרות בני אדם, בהם אנשי משמרות המהפכה, ואת האחריות לו נטל ארגון "תנועת ההתנגדות האהווזית", שהיה פלג של תנועת המאבק הערבי. תנועת המאבק הערבי אמנם הכחישה כל קשר לפיגוע וטענה שהארגון המבצע סולק משורותיו, אבל נראה כי הקשר בין הארגונים לא חדל. בעקבות הפיגוע הזה שיגרה איראן טילים לעבר שטחים במזרח סוריה שבהם כנראה נכחו אנשי דאעש, שגם הם נטלו אחריות על הפיגוע.

רוחאני בפרלמנט בטהראן, בסוף השבוע
רוחאני בפרלמנט בטהראן, בסוף השבועצילום: AFP

איראן איננה המדינה היחידה שמנסה לחסל מתנגדים פוליטיים בשטחן של מדינות אחרות. לצד ישראל, גם רוסיה מבצעת חיסולים כאלה, סעודיה רצחה את העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י על אדמת טורקיה, וקורות ה-CIA גדושות בנסיונות חיסול - חלקם מוצלחים וחלקם כושלים.

אבל ניסיון הפיגוע בדנמרק מעניין משני היבטים. האחד הוא הפרסום על חלקו של המוסד בסיוע לחשיפת ניסיון הפיגוע, והשני הוא העיתוי. המוסד לא נוהג להכריז על הצלחותיו, במיוחד כאשר הדברים אמורים בפעילות בשטחן של מדינות אחרות, ומניח בדרך כלל להדלפות ולהכחשות לעשות את שלהן. מותר לפיכך לחשוד שלעיתוי החשיפה יש יד בפרסום על חלקו של המוסד: ביום ראשון צפוי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ להכריז על מנת הסנקציות הנוספת שהוא מתכוון להטיל על איראן. אלה יהיו סנקציות כבדות ומשמעותיות הרבה יותר מאלה שהטיל על איראן זמן קצר אחרי פרישתו מהסכם הגרעין בחודש מאי.

שר החוץ הדני לאחר ההודעה על החזרת השגריר
שר החוץ הדני לאחר ההודעה על החזרת השגרירצילום: AFP

החלטתו של טראמפ הציבה כנגדו חזית מתנגדים, בה שותפות סין, רוסיה, טורקיה ומדינות האיחוד האירופי. האיחוד אף יצר מתווה בנקאי שמטרתו לאפשר לאיראן להעביר כספים תוך עקיפת מערכת הבנקאות האמריקאית וכמה ממדינות האיחוד הודיעו כי יפעילו חוק חדש שנועד להטיל עונשים נגד חברות שיצייתו לסנקציות אמריקאיות. ישראל, שפעלה בחודשים האחרונים יחד עם ארה"ב כדי לשכנע את מדינות האיחוד להצטרף לסנקציות, נקלעה למבוי סתום כאשר מדינות אלה הבהירו לה כי הסנקציות עלולות לפגוע בכלכלתן יותר מאשר לשנות את מדיניותה של איראן, שעד כה דבקה בהסכם הגרעין ללא סטייה.

חשיפת ניסיון הפיגוע משחק היטב לידיה של ישראל, למרות שאין וודאות שהוא עמד להתבצע בזמן הקרוב. הוא כבר חולל שינוי בעמדתה של דנמרק שהודיעה כי היא מצטרפת לקריאה להטיל סנקציות על איראן והחזירה את שגרירה מטהראן. תגובתה של דנמרק קולעת את יתר מדינות אירופה לדילמה, בה הן צריכות להחליט אם ניסיון הפיגוע מחייב להקפיא את מאבקן נגד הסנקציות או להפריד בין המאבק בטרור לבין חשיבות קיומו של הסכם הגרעין. יצירתה של הדילמה היא כבר הישג לישראל - שחסרה מנוף להשפיע על עמדתן של מדינות אירופה.

לפרסום חלקו של המוסד יש לפיכך מסר לאיראן, לפיו ישראל יכולה לפגוע במעמדה גם כשאינה מחסלת מדענים או מפציצה מטרות איראניות בסוריה. בה בעת, עלולה המעורבות הישראלית לפעול כבומרנג, אם יחליט האיחוד האירופי שישראל מכתיבה לו את מדיניותו כלפי איראן באמצעות שיתוף הפעולה המודיעיני.

עיתוי החשיפה מעורר שאלה נוספת ביחס להגיון שעומד מאחורי הכוונה לבצע את הפיגוע. ספק אם ראשי הממשל האיראני, ובהם הנשיא חסן רוחאני, היו מאשרים לבצע פיגוע כזה דווקא סמוך למועד שבו מתכוון הממשל האמריקאי להטיל סנקציות ובעוד שליחים איראניים בכירים עוסקים בניסוח המתווה עם האיחוד שיסייע לאיראן להתגבר על חלק מן הסנקציות. ניתן להסיק מכך שבתוך שירותי המודיעין האיראני יש די גורמים שמוכנים לסכן את הסכם הגרעין באמצעות פיגוע לא דחוף בשטח אירופה. בכירים איראניים מאשימים אמנם את ישראל, ארה"ב וסעודיה ברקיחת סיפור הפיגוע, אבל איראן אינה פטורה מלבדוק מי בשורותיה תכנן והורה לבצע את הפיגוע בעת הזאת.

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ