"מורשת טרור" |

האו"ם: דאעש הותיר מאחוריו בעיראק 202 קברי אחים ובהם אלפי גופות

חוקרי או"ם מצאו שבתקופת שליטת ארגון הטרור על חלקים נרחבים בעיראק בין 2014 ל-2017, הוא קבר בין 6,000 ל-12,000 בני אדם בקברי אחים. בכמה מקרים הושלכו קורבנות לבארות ולבולענים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קבר אחים בעיראק של בני המיעוט היזי ליד סינג'אר, ב-2015

חוקרים מטעם האו"ם אמרו היום (שלישי) שיותר מ-200 קברי אחים שמכילים בין 6,000 ל-12,000 גופות נמצאו בעיראק מאז תחילת הכיבוש של "המדינה האיסלאמית" (דאעש) בשטחים נרחבים במדינה.

בדו"ח שחיברו משימת האו"ם בעיראק ונציבות האו"ם לזכויות האדם נכתב שחוקרים מטעמם אימתו את קיומם של 202 קברי אחים בצפון עיראק. הקברים, לדבריהם, הם "מורשת הטרור של דאעש" ועשויים לשמש כראיות בבתי משפט לפשעיו של ארגון הטרור הסוני.

קברי האחים נוצרו בין 2014 ל-2017, הזמן שבו שלט דאעש בערים גדולות ובעיירות בעיראק.

במהלך הקמפיין הצבאי שניהלו לוחמי הארגון בעיראק ובסוריה השכנה, הם הרגו אנשי כוחות ביטחון מקומיים במספרים עצומים, גירשו או הרגו מיעוטים ושעבדו נשים בנות הדת היזידית. לפי האו"ם, היקף הפרות זכויות אדם על ידי דאעש עשוי להגיע לכדי רצח עם.

כמה קברי אחים שנמצאו במחוז סלאח א-דין בעיראק הכילו גופות של קורבנות טבח שביצע דאעש בתכרית ב-1,700 אנשי כוחות ביטחון וטירונים בצבא. בכמה מקרים, אנשי דאעש השליכו את הקורבנות או את גופות הקורבנות לתוך בארות או בולענים במקום לחפור להם קברים.

החוקרים אמרו כי ייתכן שבבולען שנמצא דרומית למוסול, העיר הגדולה ביותר בעיראק שהיתה בשליטת דאעש, קבורות אלפי גופות. האו"ם מסר כי הרשויות העיראקיות הוציאו מ-28 קברי אחרים את גופותיהם של 1,258 קורבנות. בהודעת הארגון הבינלאומי נמסר גם שיש לטפל בגופות ולהשיב אותן למשפחותיהן.

עיראק הכריזה על ניצחון על דאעש בדצמבר 2017, אבל אנשי ארגון הטרור עדיין שולטים בכמה תאי שטח במדינה באזור הגבול עם סוריה, וממשיכים לקבל אחריות לחטיפות ולפיגועי תופת ברחבי המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ