מלך סעודיה: הנושא הפלסטיני נמצא בראש סדר העדיפויות שלנו

המלך סלמאן התייחס גם לתוכנית הגרעין האיראנית, וקרא לקהילה הבינלאומית לעצור אותה ואת תוכנית הטילים הבליסטיים של הרפובליקה האיסלאמית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המלך סלמאן נושא דברים בריאד, בשנה שעברה

מלך סעודיה סלמאן אמר היום (שני) כי הנושא הפלסטיני נמצא בראש סדר העדיפויות של מדינתו. בנוסף, המלך סלמאן התייחס גם לתוכנית הגרעין האיראנית, וקרא לקהילה הבינלאומית לעצור אותה ואת תוכנית הטילים הבליסטיים של הרפובליקה האיסלאמית.

מלך סעודיה אמר כי הממלכה עוברת שינויים בכל החזיתות בהתאם לתוכנית הרפורמות שהגה יורש העצר מוחמד בן סלמאן, "חזון 2030", והוצאות חסרות תקדים של הממשלה. הוא ציין כי ביקש מיורש העצר להתמקד ב"פיתוח המשאבים האנושיים" ובהכנת הצעירים למקצועות העתיד.

לפני שבועיים, בהתייחסות פומבית ראשונה לרצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י בקונסוליה באיסטנבול, אמר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי "יש לטפל במקרה באופן הראוי, אך בו בזמן אני אומר שחשוב מאוד - למען יציבות האזור והעולם - שסעודיה תישאר יציבה, ויש למצוא דרך להשיג את שני היעדים". נתניהו נימק את עמדתו בכך שיש לאחד כוחות נגד המאבק באיראן.

בשנה החולפת התהדקו היחסים הפומביים בין ישראל לסעודיה, בין השאר גם בעקבות ראיון של הרמטכ"ל גדי איזנקוט לאתר הסעודי "אילאף" בנובמבר 2017, ובו אמר כי קיימת הסכמה מלאה בין ישראל לסעודיה בנוגע לניתוח כוונות טהראן, והזכיר כי שתי המדינות מעולם לא נלחמו זו בזו. "אנו מוכנים להחליף מידע עם המדינות הערביות המתונות", הוסיף הרמטכ"ל. זו היתה הפעם הראשונה שקצין ישראלי כה בכיר מתראיין לכלי תקשורת בממלכה, שאין לה יחסים דיפלומטיים עם ישראל.

מלך סעודיה סלמאן ושר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו בריאד, בחודש שעברצילום: LEAH MILLIS/רויטרס

עם זאת, המלך סלמאן הביע בשנה האחרונה תמיכה בעמדה הפלסטינית במשא ומתן במספר הזדמנויות, והבטיח כי סעודיה לא תיסוג בה מתוכנית השלום הערבית שנוסחה בשנת 2002, הכוללת מדינה פלסטינית על סמך גבולות 1967 עם חילופי שטחים. בנוסף, סעודיה העבירה בקיץ כ-80 מיליון דולר לרשות הפלסטינית, כדי לסייע לרשות להתגבר על הקיצוץ בסיוע האמריקאי לפלסטינים. 

באפריל אמר יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן שלמדינתו ישנם אינטרסים משותפים רבים עם ישראל, וכי שתי המדינות יכולות לחיות בשלום אם יושג הסכם בין ישראל לפלסטינים. בראיון לג׳פרי גולדברג, עורך המגזין ״אטלנטיק״, הוסיף בן סלמאן כי ״לפלסטינים ולישראלים יש את הזכות לארץ שלהם״. מהאמירה עשויה להשתמע הכרה סעודית בזכותה של ישראל להתקיים כמדינת לאום. 

גולדברג שאל את בן סלמאן במהלך הראיון: ״האם אתה מאמין שהעם היהודי זכאי למדינת לאום לפחות בחלק מהמולדת ההיסטורית שלו?״. בתשובה לכך אמר בן סלמאן: ״אני מאמין שלכל עם, בכל מקום, יש את הזכות לחיות במולדתו בשלום. אני מאמין שלפלסטינים ולישראלים יש את הזכות לארץ שלהם. אבל אנחנו צריכים שיהיה הסכם שלום כדי להבטיח יציבות לכולם ויחסים נורמליים״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ