לוגו רויטרס
רויטרס

כמה מחברי משפחת המלוכה הסעודית מנסים לשנות את סדר הירושה לכתר ובכך למנוע מיורש העצר מוחמד בן סלמאן להתמנות למלך בעתיד. כך דיווחה היום (שלישי) סוכנות הידיעות רויטרס מפי שלושה מקורות המקורבים למלוכה הסעודית. המהלך שמנסים בני המלוכה להוציא לפועל מגיע על רקע הסערה הבינלאומית שחולל רצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י, שלפי סוכנות הביון המרכזית של ארה"ב, ה-CIA, הוזמן על ידי בן סלמאן.

לפי המקורות, עשרות נסיכים וחברים במשפחת אל-סעוד חפצים בשינוי זה, אולם לא יפעלו כל עוד המלך סלמאן בן עבד אל-עזיז עודנו בחיים. זאת, בשל ההנחה שהמלך לא יפעל נגד הבן המועדף עליו, יורש העצר. במקום זאת, כך אמרו המקורות, אותם בני משפחת המלוכה דנים באפשרות שאחמד בן עבד אל-עזיז בן ה-76, אחיו הצעיר של המלך, יירש אותו. אחד המקורות הבהיר כי אחמד, שהינו האח החי היחיד של המלך שאינו חורג, יזכה לתמיכה מצד בני משפחתו, ממערכת הביטחון ומחלק מהמעצמות המערביות.   

בנו של חאשוקג'י (משמאל) עם המלך סלמאן בריאד, בחודש שעברצילום: HANDOUT/רויטרס

אחיו הצעיר של המלך חזר לריאד בחודש שעבר לאחר חודשיים וחצי בחו"ל. במהלך שהותו מחוץ לממלכה הוא נראה מבקר את בית המלוכה הסעודי בתגובה להפגנה שנערכה מחוץ למקום מגוריו בלונדון. אותה הפגנה קראה למפלתה של שושלת אל-סעוד. אחמד היה אחד מהחברים היחידים במועצת הנאמנות, הגוף האחראי על קביעת סדר הירושה הסעודי, שהתנגד למינויו של בן סלמאן ליורש העצר בשנה שעברה - כך אמרו אז שני מקורות אחרים בממלכה הסונית המפרצית.

בית המלוכה הסעודי כולל מאות נסיכים. בשונה ממונרכיות אירופאיות, הכתר לא עובר דרך קבע לבן הבכור של המלך. במקום זאת הממלכה פועלת לפי מסורות שבטיות, שקובעות כי המלך ובכירים מכל אחד מענפי המשפחה קובעים יחד את זהות יורש העצר.

מקורות סעודיים ציינו כי בשבועות האחרונים בכירים בארה"ב הבהירו ליועצים בממלכה כי יתמכו במינויו של אחמד ליורש עצר. אותם מקורות הוסיפו כי הם סבורים שהנסיך, ששימש שר הפנים בממלכה במשך קרוב לארבעה עשורים, לא ישנה או יבטל את הרפורמות הכלכליות והחברתיות שקבע בן סלמאן. לדבריהם, אחמד יכבד את הסכמי הרכש הצבאיים עליהם חתומה סעודיה, ו"יאחד מחדש את המשפחה".

לדברי גורם אמריקאי בכיר, הבית הלבן לא ממהר להרחיק עצמו מבן סלמאן חרף לחץ מצד מחוקקים בקונגרס וה-CIA הטוענים כי הזמין את רצח העיתונאי. עם זאת, הוא הדגיש כי ישנה אפשרות שהמצב ישתנה לאחר שהנשיא דונלד טראמפ יקבל דו"ח מקיף בנושא מהמודיעין האמריקאי. טראמפ כינה שלשום את האשמות ה-CIA כלפי בן סלמאן "מוקדמות אך לא בלתי אפשריות", והוסיף כי יקבל היום את הדו"ח השלם בנושא.

מנגד, המקורות בסעודיה טענו כי אנשי הממשל בארה"ב ציננו את קשריהם עם בן סלמאן בגלל מעורבותו ברצח העיתונאי בקונסוליה של ארצו באיסטנבול בחודש שעבר, אולם גם בשל העובדה שהורה למשרד ההגנה בממלכה לבחון את האפשרות להצטייד בנשק רוסי. במכתב שנשלח בחודש מאי ביקש יורש העצר "להתמקד ברכש אמל"ח בתחומים הדחופים ביותר". לבקשתו, על אנשי מערכת הביטחון בסעודיה להיות מוכשרים לשימוש באמל"ח זה, כולל מערכת ההגנה האווירית הרוסית S-400. הן משרד ההגנה הרוסי והן זה הסעודי סירבו להגיב לדברים.

לכתבה המלאה של סוכנות הידיעות רויטרס

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ