בגלל רצח חאשוקג'י, בן סלמאן עלול לאבד את התמיכה האמריקאית במלחמה בתימן

סנאטורים משתי המפלגות זעמו שראשת ה-CIA לא עדכנה אותם על רצח העיתונאי, ובניגוד לעמדת הממשל והנשיא טראמפ העבירו החלטה הדורשת להפסיק את התמיכה בקואליציה הסעודית

ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילד בבית חולים בעיר תעז שבתימן, בשבוע שעבר
ילד בבית חולים בעיר תעז שבתימן, בשבוע שעברצילום: AFP

הסנאט העביר הלילה (חמישי) החלטה הדורשת מהממשל בארה"ב לשקול להפסיק את הסיוע הצבאי לקואליציה בהובלת סעודיה הנלחמת בתימן. ההחלטה מגיעה על רקע זעם בקרב סנאטורים משתי המפלגות על כך שהממשל לא אפשר לג'ינה האספל, ראש סוכנות הביון המרכזית, ה-CIA, להגיע לסנאט ולספק להם תדרוך בנוגע להירצחו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י בקונסוליה של ארצו באיסטנבול.

ההחלטה, שעברה ברוב קולות של 63 בעד מול 37 נגד, קובעת שיש להתחיל בהליך חקיקה שיגביל את הסיוע האמריקאי ללחימה בתימן. מדובר באות הברור ביותר עד כה לכך שסנאטורים משתי המפלגות ממשיכים להטיל ספק בטענות הממשל לפיהן אי אפשר, באופן ודאי, להטיל את האחריות על רצח העיתונאי על יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן.

שר החוץ פומפאו דורש מהמחחוקקים להצביע נגד ההחלטה, הלילה

אמנם ההצבעה מעידה על מורת רוח רבה של הסנאטורים נוכח מדיניות הממשל, אולם היא לא מצביעה בהכרח על כך שהגבלת הסיוע האמריקאי תאושר בסופו של דבר. גם אם תאושר, לא סביר שההחלטה תעבור את אישור בית הנבחרים במושבו הנוכחי, המסתיים בסוף השנה.

ההחלטה התקבלה כמה שעות אחרי ששר החוץ מייק פומפאו ושר ההגנה ג'ים מאטיס העניקו לחברי הסנאט תדרוך מסווג על המצב בתימן. הממשל קיווה כי תדרוך זה ישכנע את הסנאטורים שעדיין יש צורך בכך שסעודיה תישאר בעלת ברית של ארה"ב. נציגי הציבור, עם זאת, דרשו שראש ה-CIA תגיע לסנאט כדי לענות לשאלותיהם בנוגע לרצח העיתונאי הסעודיה. גורמים בארה"ב אמרו שסוכנות הביון, שעד חודש אפריל פומפאו עמד בראשה, הגיעה למסקנה שבן סלמאן הורה לרצוח את חאשוקג'י בקונסוליה הסעודית באיסטנבול בחודש שעבר.

דובר ה-CIA דחה את הטענות על כך שנמנע מהספל להגיע לסנאט, והדגיש כי נציגים מסוכנות הביון דנו בממצאים בנוגע לחאשוקג'י בפני ועדת המודיעין של הסנאט ובפני מנהיגי הקונגרס.

הפגנה בעיר תוניס נגד בן סלמאן, שלשוםצילום: Hassene Dridi/אי־פי

ההצבעה בסנאט בולטת במיוחד בשל עריקות של סנאטורים רפובליקאים, שבעבר הביעו תמיכה בברית הצבאית בין ארה"ב לבין סעודיה. עיקר הסיוע האמריקאי לקואליציה בהובלת סעודיה, שנלחמת במורדים החותים השיעים בתימן החל מב-2015, מגיע בדמות יועצים צבאיים ומודיעין.

לאחר התדריך שהעביר לסנאטורים, הדגיש שר החוץ פומפאו כי אין דיווח המקשר באופן ישיר את יורש העצר הסעודי בן סלמאן להוראה לרצוח את חאשוקג'י, שנודע כמתנגד של המשטר בריאד. שר ההגנה מאטיס, ששוחח עם כתבים בנפרד על מדרגות הפנטגון, הוסיף כי לארה"ב אין "אקדח מעשן המעיד שבן סלמאן היה מעורב" ברצח.

שני השרים הבכירים הפצירו בחברי הסנאט לא לפעול להפסקת התמיכה האמריקאית בקואליציה הסעודית. הם הזהירו אותם כי הפסקת התמיכה עלולה לחזק את איראן ולסכן את ארה"ב. כמו כן, הם אמרו כי אסור לאפשר למותו של חאשוקג'י, שהתגורר בארה"ב והיה בעל טור בעיתון וושינגטון פוסט, להטיל את צלו על הקשרים האסטרטגיים בין ארה"ב לבין הממלכה הערבית.

לכתבה של גרדינגר האריס, אריק שמידט, הלן קופר וניקולס פנדוס בניו יורק טיימס

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ