איטליה חושדת כי גורמים ביטחוניים במצרים מעורבים במות סטודנט איטלקי ב-2016

גופתו של הסטודנט ג'וליו רג'ני נמצאה לפני שלוש שנים בקהיר כשעליה סימני אלימות קשים. אחרי שהתייאשו מהתקדמות החקירה החליטו התובעים האיטלקים לכלול כמה גורמים בסוכנות הביטחון הלאומית של מצרים ברשימת החשודים

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מודעת הנעדר של רג'ני במצרים, ב-2016
לוגו גרדיאן
גרדיאן

תובעים איטלקים הכריזו על כמה חברים בסוכנות הביטחון הלאומית של מצרים כחשודים ברציחתו של הסטודנט האיטלקי ג'וליו רג'ני, שגופתו ועליה סימני אלימות קשים התגלתה ב-2016 במצרים. אלה החשודים המצריים הראשונים שמוזכרים על ידי איטליה בפרשה. ההודעה הגיעה אחרי פגישה – העשירית במספרה – בין סגן התובע הציבורי של רומא, סרג'יו קולאיוקו, לבין נציגי הרשויות המצריות בקהיר.

התביעה ברומא החליטה להכריז על כמה חברים בסוכנות הביטחון הלאומית כאחראים האפשריים לעינויים ולרצח של הסטודנט. זמן קצר לאחר שנעלם סיפרו עדי ראייה כי ראו שוטרים עוצרים את רג'ני ב-25 בינואר - יום השנה להתקוממות העממית במדינה.

נשיא מצרים עבד אל-פתח א-סיסי עם נשיא הפרלמנט האיטלקי, רוברטו פיקו, בקהיר, בספטמברצילום: /אי־פי

זמן קצר אחרי שנמצאה גופתו, אמרו שלושה שוטרים שתושאלו בנושא כי רג'ני נעצר משום שהתנהג בגסות כלפי השוטרים. עם זאת, כל אחד מהם ציין בנפרד כי רג'ני עורר חשד משום שבטלפון שלו נמצאו אנשי קשר הקשורים לתנועת האחים המוסלמים ותנועת "הנוער של ה-6 באפריל", שבשתיהן רואה ממשלת איטליה איום על המדינה.

בכמה כלי תקשורת איטלקים דווח כי התובעים מיואשים מחוסר ההתקדמות בחקירת הרצח. עם חזרתו של קולאיוקו מקהיר לאיטליה הם החליטו להוסיף את שמות הגורמים הביטחוניים ממצרים לרשימת החשודים הראשונית.

מוקדם יותר השנה, קבע התובע הכללי של רומא, ג'וספה פיגנטון, כי הוא סבור שרג'ני נרצח בגלל המחקר שלו שהתמקד באיגודי המסחר במצרים. מותו גרם לשבר משמעותי ביחסי מצרים-איטליה, שבמהלכו החזירה איטליה את שגרירה בקהיר והשיבה אותו רק בספטמבר בשנה שעברה. הרשויות במצרים סיפקו בתחילה מגוון הסברים למותו של הסטודנט, ביניהם טענות כי הוא נרצח בידי רשת מבריחי עתיקות או בגלל פעילויותיו המיניות.

בחודש מארס 2016 הודיעה משטרת מצרים כי כוחותיה ירו למוות בארבעה גברים האחראיים לרציחתו של רג'ני. אבל באפריל 2016 טענו שני עיתונאים באיטליה כי שוטר שהוביל את חקירת מותו של רג'ני הוא האדם שהורה על חטיפתו ועינויו של הסטודנט. "ההוראה לחטוף את ג'וליו רג'ני ניתנה על ידי ראש המחלקה הפלילית ומחלקת החקירות של גיזה, חאלד סאחלאבי", נכתב בעיתון האיטלקי לה רפובליקה.

אל הידיעה של לורנצו טונדו ורות מיכאלסון ב"גרדיאן"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ