פרשנות

אחרי שנעשה כל יכול בארצו, גם העולם משחר לפתחו של ארדואן

טראמפ זקוק לו כדי שיכשיר את היורש הסעודי, פוטין שיקם עמו את היחסים והאיחוד האירופי דן אתו על הצטרפות. הנשיא הטורקי נהנה מתהילה בינלאומית, ורק הכלכלה עשויה לקלקל

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ארדואן עם פוטין באיסטנבול, בשבוע שעבר
ארדואן עם פוטין באיסטנבול, בשבוע שעברצילום: AFP
צבי בראל

בחודש מארס 2015, בהפרש של יום אחד, נחתו שני נשיאים בסעודיה. הראשון היה רג'פ טייפ ארדואן שנחת בשדה התעופה ג'דה והתקבל על ידי מושל המחוז וכמה מעוזריו. השני היה נשיא מצרים עבד אל־פתאח א־סיסי שנחת בריאד והתקבל בכבוד מלכים על ידי המלך החדש סלמאן. שניהם הגיעו לברך את המלך על מינויו, אבל המסר הסעודי היה ברור.

א־סיסי, יריבו של ארדואן היה האורח המכובד. ארדואן היה רק מועמד לחברות במועדון הסעודי. אבל מבחינתו של ארדואן, הביקור הזה סימן תפנית היסטורית. אחרי תקופה ארוכה של יחסים מתוחים עם סעודיה, במיוחד תחת הנהגתו של המלך עבדאללה, ואחרי הקרע עם מצרים, קיבל ארדואן תעודת הכשר סעודית. טורקיה נכנסה למזרח התיכון הערבי בראש מורם.

שלוש וחצי שנים מאוחר יותר, מטפסת רכבת ההרים של ארדואן אל הנקודה הגבוהה ביותר. עכשיו תורו של יורש העצר הסעודי, מוחמד בן סלמאן, לבקש פגישה עם ארדואן, וזה אינו ממהר להיענות. נדמה כאילו בואנוס איירס, שתארח היום את פסגת ה־G–20 מותחת את צווארה רק כדי לראות אם שני המנהיגים האלה ייפגשו. ובכך יזכה בן סלמאן לטיהור בינלאומי, או שיורש העצר הסעודי ייאלץ "להסתפק" בפגישה עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ.

יורש העצר הסעודי בן סלמאן בבואנוס איירס, שלשום
יורש העצר הסעודי בן סלמאן בבואנוס איירס, שלשום. ארדואן לא ממהר לפגוש אותוצילום: AFP

טראמפ היה שמח להניח כבר את פרשת רצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י מאחוריו ולהמשיך לנהל את קשריו עם סעודיה כאילו דבר לא קרה. הוא הרחיק מעליו את מסקנות הסי-אי-איי שלפיהן בן סלמאן ידע והורה על רצח חאשוקג'י, הוא כבר העניק את ברכתו למערכת המשפט הסעודית, גייס את ישראל כפרקליטתו של היורש, ועכשיו רוצה להמשיך ולטפל בעסקת הענק של רכש ביטחוני סעודי ב–110 מיליארד דולר. אבל לארדואן דבר לא בוער. המשטרה והמודיעין הטורקיים עדיין מחפשים את חלקי גופתו של חאשוקג'י ואת משתף הפעולה שסילק את הגופה, לא כל הקלטות הודלפו לציבור, ונראה כי לארדואן יש עוד תחמושת נפיצה נגד בן סלמאן, או לפחות הוא אינו מאשר כי כל החומר כבר פורסם.

טראמפ יעשה הכל

תחרות כיפוף הידיים האמיתית שאותה מבקש ארדואן לנהל איננה עם בן סלמאן או עם סעודיה, אלא עם הממשל האמריקאי. טורקיה הגיעה כבר למסקנה שלפיה טראמפ יעשה הכל כדי לחלץ את בן סלמאן מהצרה שנכנס אליה, ויגן על הממלכה מפני רעידת האדמה שעלולה להתחולל בה אם יוכח שבן סלמאן אחראי ישירות לרצח.

במקרה כזה, הדרישה להעמיד לדין את הנסיך הסעודי במוסדות שיפוט בינלאומיים, תהיה הקטנה בצרותיו של טראמפ. ארדואן יהיה מוכן לסייע לטראמפ, אבל לא בחינם. הנושא המרכזי שמעסיק את הנשיא הטורקי הוא שיתוף הפעולה ההדוק בין הממשל האמריקאי לבין "יחידות ההגנה העממיות" הכורדיות שפועלות בצפון סוריה, בהן רואה ארדואן לא רק פעילי טרור אלא סכנה מוחשית לטורקיה. "לאלה המכנים עצמם בעלי ברית ושותפים אסטרטגיים יש הזדמנות לקדם את יחסינו גם בעתיד אם הם יימנעו מלהגן על טרוריסטים שהפכו את מדינתו למטרה", כיוון השבוע ארדואן האשמה ישירה לממשל האמריקאי.

טראמפ בבית הלבן, אתמול
טראמפ בבית הלבן, אתמול. טורקיה סבורה כי נשיא ארה"ב יעשה הכל כדי לחלץ את בן סלמאןצילום: JONATHAN ERNST/רויטרס

החלטת ארה"ב להציב נקודות תצפית מאוישות בכוחות אמריקאיים לאורך חלקו המערבי של הגבול בין סוריה לטורקיה "כדי להזהיר את טורקיה מפני כל סכנה שעלולה לפגוע בה", כהסברו של שר ההגנה ג'ים מאטיס, אינו מקובל בטורקיה. היא אינה מסתירה את חשדה שמטרת נקודות התצפית הללו היא דווקא להגן על הלוחמים הכורדים מפני תקיפה טורקית. "היום שבו נרסק את הטרוריסטים הללו קרב ובא", איים ארדואן השבוע, זמן קצר לפני שכינס את המועצה לביטחון לאומי שלו לדיון שנמשך יותר מארבע שעות.

וושינגטון הזהירה מצדה שהרחבת השתלטותם של כוחות טורקיים לכיוון מזרח סוריה עלולה לחולל התכתשות ביניהם לבין כוחות אמריקאיים, אבל ארדואן אינו מראה סימני התקפלות. הסיפור הכורדי בסוריה הוא הנושא הביטחוני החשוב ביותר מבחינתה של טורקיה, והוא גם משרת את מערכת הבחירות לרשויות המקומיות שצפויה להתקיים בחודש מארס הקרוב. שיח תקיף מול ארה"ב, עמידה איתנה מול הכורדים, ושמירה על הגבול הם נושאים טובים לקדם באמצעותן את ניצחון מפלגתו בבחירות שיהוו מעין סקר דעת קהל על היקף התמיכה הציבורית בו.

עמדתו הנוקשה של ארדואן מציבה, ולא בפעם הראשונה, דילמה קשה בפני טראמפ — האם להעדיף את טורקיה על פני הכורדים או להמשיך את תמיכתו החיונית בכוחות שהפגינו יעילות רבה במלחמה נגד דאעש, ועכשיו ההגנה עליהם יכולה לשמש כעילה להמשך שהייתם של כוחות אמריקאיים בסוריה.

יחידות ההגנה העממיות הכורדיות בגבול סוריה-טורקיה, ב-2017
יחידות ההגנה העממיות הכורדיות בגבול סוריה-טורקיה, ב-2017צילום: RODI SAID/רויטרס

אלא שהפעם נוסף עוד גורם שמשחק לידיו של ארדואן. כאשר מעמדו של בן סלמאן מונח על הכף, ויחד אתו המאבק נגד איראן, טראמפ עלול להחליט שהכורדים יצטרכו לשלם את מחיר יחסיה של ארה"ב עם סעודיה. וזו איננה בעייתו היחידה של טראמפ עם ארדואן. טראמפ אינו יודע כיצד לעכל את עסקת רכש הטילים מדגם S-400 עליה חתמו טורקיה ורוסיה. חרף הלחצים האמריקאיים ואלה של חברות נאט"ו האחרות, ארדואן לא ויתר. יתרה מכך, השבוע הודיע נשיא רוסיה ולדימיר פוטין כי רוסיה וטורקיה החליטו שלא להשתמש בדולר כאמצעי תשלום עבור העסקה אלא ימצאו דרך מימון שונה. "אין להשתמש במטבע שמשמש כאמצעי ענישה", אמר פוטין, כשהוא מתייחס לסנקציות האמריקאיות על איראן שלא יאפשרו לה לעשות עסקאות בדולרים בשל הקשר עם בנקים אמריקאיים.

הצהרה זו באה ימים ספורים אחרי שפוטין וארדואן חנכו את השלב התת־ימי של צינור הגז החדש שנבנה בין רוסיה לטורקיה, שבאמצעותו תוכל רוסיה למכור גז לאירופה תוך עקיפת אוקראינה. לא מיותר לזכור שרק לפני כשנתיים וחצי היו יחסיה של טורקיה עם רוסיה דומים לזירת קרב ללא אש, בעקבות הפלת המטוס הרוסי בידי חיל האוויר הטורקי. ארדואן ספג אז מהלומה כלכלית קשה שהשביתה את התיירות החשובה מרוסיה, הקפיאה את הייצוא החקלאי מטורקיה, וגרמה לסגירת מפעלים טורקיים ברוסיה. בעקבות התקרית, מנהיג טורקיה הבין, התנצל והגיע להסכמים חסרי תקדים עם רוסיה, הן בעניין הטיפול במשבר בסוריה והן באפיון חדש של היחסים הבילטראליים — עד כדי כך שהיום הקשר עם רוסיה משמש את ארדואן כמנוף לחץ על וושינגטון.

פרשת חאשוקג'י העניקה לארדואן בונוס לא צפוי גם ביחסיו עם האיחוד האירופי. אם עד לסאגה המזוויעה הזאת נחשב ארדואן לסמל הפגיעה בזכויות אדם, לדיכוי עיתונאים ומאסר סיטוני של יריבים פוליטיים, בא יורש העצר הסעודי והכניס את המושגים הללו לפרופורציה. מול הרצח הברוטאלי של חאשוקג'י יכול ארדואן להציג את עצמו כליברל שספר תפילותיו הוא מגילת זכויות האדם. וכך, חרף העובדה שבית הדין האירופי לזכויות אדם דרש מארדואן לשחרר ממעצר את מנהיג המפלגה הכורדית, סלאהטין דמירטאש, ולמרות תגובתו הבוטה של ארדואן נגד ההחלטה שמחייבת אותו, שכן טורקיה היא חברה בבית הדין הזה, החליט האיחוד האירופי לחדש את שיחות ההצטרפות של טורקיה לאיחוד אחרי יותר משנתיים של קיפאון.

ספק אם השיחות הללו יניבו תוצאות מעשיות, שכן רוב מדינות האיחוד, ובראשן גרמניה, פסקו כי טורקיה אינה יכולה להצטרף לאיחוד כל עוד היא דבקה במדיניות של דיכוי זכויות אדם ופוגעת בחופש הביטוי, ומדיניות זאת לא עומדת להשתנות. רק בשבוע שעבר נעצרו עוד כ–550 "חשודים" בהשתייכות לארגונו של פתהוללה גולן.

טורקיה גם זכתה לשבחים על כך שמילאה 66 תנאים מתוך 72 התנאים שהושתו עליה כדי שאזרחיה יוכלו להיכנס למדינות האיחוד האירופי ללא ויזה. הדרישה לפטור מוויזה היתה תנאי יסודי בהסכם הפליטים שטורקיה חתמה עם האיחוד, שלפיו טורקיה תבלום את זרם הפליטים מהמדינה לאירופה ובתמורה תקבל שישה מיליארד דולר בנוסף לפטור.

למעשה, טורקיה כבר מילאה את רוב התנאים זמן קצר אחרי חתימת ההסכם, אבל ששת התנאים שנותרו, בהם שינוי חוק הטרור הדרקוני וחתימת הסכם להסדרת תיאום הפעולה המשטרתי והמשפטי עם כל אחת ממדינות האיחוד, עדיין מהווים קושי גדול. שכן טורקיה רואה בחוק הטרור אמצעי חיוני למלחמה נגד הכורדים ובסיס חוקי למאבק נגד יריבים פוליטיים בתואנה של מלחמה בטרור, ואילו הסכם שיתוף הפעולה יחייב את טורקיה להכיר בקפריסין היוונית. אבל בינתיים ארדואן יכול להציג את ההצהרות האירופאיות כהישג.

ארדואן יכול להתבשם בינתיים ממעמדו בפסגת רכבת ההרים, אבל טיבה של הרכבת הזאת, כפי שלמד גם ארדואן, שעיקר הכיף בה הוא כשהיא מתחילה להידרדר במהירות. ואכן, מעבר לפינה אורב המשבר הכלכלי החריף, האינפלציה הגבוהה שעומדת על כ–25%, האבטלה שמסרבת לרדת, והיסוסם של משקיעים זרים לחזור לטורקיה. אלה, מעשה שטן, אינם מתרשמים מהתהילה הבינלאומית לה זוכה הנשיא הטורקי.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ