בכיר דאעש שנעצר בעיראק מודה: כך כלאתי חיילים כורדים בכלוב ואיימתי לשרוף אותם

ג'מאל אל-משאדני היה מבכירי המדינה האיסלאמית ומונה למושל כירכוכ כשהיתה בשליטת הארגון. הוא תיאר כיצד הארגון בפיקודו לכד את החיילים והוביל אותם בכלוב ברחובות חאוויג'ה כדי להעלות את מורל אנשיו

לוגו ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס

הרשויות בעיראק פרסמו אתמול (שישי) סרטון שבו מתועד בכיר לשעבר בארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) שנעצר, מודה כי לקח חלק בכליאת חיילים כורדים שנשבו על ידו בכלובים. בתקרית, שאירעה בתחילת 2015, איים דאעש לשרוף את החיילים חיים כפי שעשו חודשיים מוקדם יותר לטייס ירדני ששבו בסוריה. עד היום לא ברור איך אותם שבויים כורדים נהרגו בסופו של דבר.

הבכיר לשעבר, ג'מאל אל-משאדני, שכונה אבו חמזה אל-כורדי, היה שוטר בסוללת המאבטחים של נשיא עיראק לשעבר, סדאם חוסיין. לאחר נפילתו של חוסיין הוא הצטרף לארגון אל-קאעדה ובהמשך לדאעש. הוא אחד מאותם פעילים בכירים בדרג גבוה וביניים שנלכדו על ידי העיראקים, האמריקאים ובעזרת המאמצים המשותפים של שתי המדינות. לצדם נעצרו כמה אלפי פעילים זוטרים.

בסרטון בן 17 דקות ששוחרר על ידי המודיעין העיראקי מספר אל-משאדני על מוצאו והניסיון המקצועי בשורות הביטחון בעיראק. בהמשך הוא מפרט על תפקידו במדינה האיסלאמית ועל פגישות שהיו לו עם מנהיג הארגון, אבו בכר אל-בגדאדי ב-2014.

"הוא אחד מאותם אנשי מקצוע והמוחות שבנו את דאעש, פרצופים שלא תמיד עולים בדיונים על הארגון הזה", אמר חסן חסאן, מחבר הספר על צמיחת הארגון הקיצוני. לדבריו, אל-משאדני היה אחד מהמנהיגים החיוניים הפחות מוכרים של הארגון והיה מעורב בתוכנית הנשק הכימי שלו.

בנוסף, אל-משאדני כיהן כמושל העיר כירכוכ כשהיתה בשליטת דאעש. בפגישותיו עם אל-בגדאדי, סיפר אל-משאדני, הוא קיבל ממנו הוראות כיצד לשלוט בשטחים שעליהם הופקד מטעם הארגון ומה לעשות עם השטחים והרכוש שנלקחו מהתושבים המקומיים.

הדיווח על כוחות הפשמרגה שנכלאו בכלובים

אחרי שמונה למושל העיר מטעם דאעש, אל-משאדני סיפר כי פיקח והיה מעורב בכמה מבצעים רמי דרג באזור, בהם הפצצת העיירה טאזה ברקטות שנשאו נשק כימי כמו גז חרדל וכלור. בהמשך לקח חלק גם במבצע שבו נלכדו 18 חיילי כוחות פשמרגה כורדיים. אותם חיילים הולבשו בסרבלים כתומים - שהיו מזוהים עם אסירי הארגון - נכלאו בכלוב והובלו בו ברחבי העיר חאוויג'ה כדי להעלות את המורל של לוחמי המדינה האיסלאמית ותומכיה.

בהמשך לקח אל-משאדני חלק גם בפעולות סמוך לעיר העתיקה פלמירה בסוריה שהיתה בידי דאעש מ-2015 למשך שנה. ב-2017 הוא סיפר כי החליט לעזוב את סוריה ואת המדינה האיסלאמית. אחת הסיבות שהניעו את ההחלטה הזו היתה ההפצצות של הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב שכוונו נגד מנהיגים בארגון כמוהו. סיבה נוספת, לדבריו, היתה ניהולם הלקוי של כמה מאנשיו של אל-בגדאדי. בסופו של דבר נלכד אל-משאדני בביתו של בנו בבגדד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ