במצרים נולד תינוק כל 15 שניות, והממשלה רוצה להגביל את הילודה: "שניים זה מספיק"

השלטונות מקדמים תוכנית לעידוד הגבלת גודל המשפחות, מוכרים קונדומים מסובסדים ומציבים שטר קרוע של 50 לירות בשלטי חוצות: "אתם מעדיפים לחלק את השטר הזה לחמישה חלקים או לשניים?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים צופים בקרב האבקות בבית ספר באיסמאעיליה, באוקטובר

במשרד הצפוף של המרפאה לתכנון המשפחה בבית החולים החדש בקהיר, מניחה סאפא חוסני תיבה מלאה אמצעי מניעה על שולחן קטן ליד ספר המבקרים.

אמצעי המניעה האלה עולים כאן הרבה פחות מאשר בבית מרקחת כלשהו הודות לסובסידיות המועברות על ידי משרד הבריאות המצרי, מאחר שמרפאות כמו זו של ד"ר חוסני נמצאות בקו הקדמי של המאבק נגד שיעור הילודה העצום. תוכנית ממשלתית המכונה "שניים זה מספיק" הושקה כדי לעודד אנשים להגביל את גודל משפחתם. מהחודש הזה ואילך, כך הודיע לאחרונה ראש הממשלה מוסטפא מדבולי, הממשלה תחדל להעניק סיוע כספי למשפחה אחרי לידת הילד השני.

תוכנית החומש, שעלותה 19 מיליון דולר, כוללת גם קמפיין הפצת כרזות והרחבה של רשת מרפאות לתכנון משפחה קבועות וניידות בכל רחבי מצרים. בכרזות, המכסות את קירות הרכבת התחתית, נראה שטר של 50 לירות מצריות הנקרע לחמישה חלקים. "אתם מעדיפים לחלק את השטר הזה לחמישה חלקים או לשניים?", נאמר בשלטי חוצות.

אך המחירים והזמינות של אמצעי המניעה בקליניקות כמו זו של ד"ר חוסני מסווים בעיה נרחבת: מצרים צריכה לעבור מרחק רב כדי לשכנע את בני עמה. "לקוחות מגיעים הנה לפעמים בלי לדעת דבר על אמצעי מניעה, ואני נאלצת להסביר את כל השיטות השונות", אמרה חוסני. "ואז האשה בוחרת אמצעי כלשהו אם בעלה מרשה. הבעל בא הנה בדרך כלל לביקור הראשון, ורואה כשהיא חותמת על טופס הסכמה המעיד שהיא מבינה, אך בביקורים הנוספים היא באה לבדה".

ילדות מצריות מקבלות את פניה של מלניה טראמפ בנמל התעופה בקהיר, באוקטוברצילום: CARLO ALLEGRI/רויטרס

היא מציינת שהמרפאה מוכנה לשרת ברצון נשים לא נשואות. "להן אני מציעה גלולות או זריקות", היא מוסיפה. הממשלה רואה בגודל האוכלוסייה המצרית משבר גדול עד כדי כך שהנשיא עבד אל פתח א־סיסי הכריז בוועידה שנערכה ב–2017: "בפני המדינה שלנו ניצבים שני אתגרים אמיתיים: הטרור והתפוצצות אוכלוסין".

אוכלוסיית מצרים מונה כיום יותר מ–104 מיליון בני אדם, בהם 94.8 מיליון שמתגוררים בה. כל 15 שניות נולד תינוק, ועקב כך מדורגת המדינה במקום ה–13 בעולם בגודל האוכלוסייה. כתוצאה מכך נוצר מחסור במשאבים, שכבר נדירים, כמו מים, והוא עלול להחמיר בעיות שמהן כבר סובלות משפחות, המתקשות להתקיים מאז המשבר הכלכלי של 2016, שגרם לפיחות הלירה המצרית ולהתגברות האינפלציה. לפי הסוכנות הציבורית לניוד ולסטטיסטיקה, 27.8% מהמצרים חיים מתחת לקו העוני.

אך קמפיין "שניים זה מספיק" עלול שלא להשיג את יעדו בטיפול בבעיות המקשות על משפחות מצריות, בעיקר ממעמד הפועלים, להחליט אם להביא ילדים לעולם. הקמפיין ירחיב את הידע על מיניות וילודה לבעלי מקצועות רפואיים, אך לא לבתי ספר שהחינוך המיני בהם אינו קיים. הקמפיין גם מתעלם מהאפשרויות שניתן להציג לנשים שנכנסות להריון לא רצוי, מאחר שהפלות נופלות במצרים לתחום האפור מבחינה משפטית.

"אני חושב שהקמפיין חייב להיות רב תחומי", אמר ד"ר חוסיין גוהאר, רופא נשים ומיילד בבית החולים יוסרי גוהאר בקהיר. "חייבים ללמד בבתי ספר חינוך מיני, אמצעי מניעה וסיכונים כלשהם, ואת עתיד התפוצצות האוכלוסין. אבל אם מחוקקים עונשים על ילד שלישי, צריך לתת פתרונות כמו הפסקת היריון או אפילו מרפאות שבהן יבוצעו הפלות". לדבריו, עיקר הבעיה הוא שצריך לחשוב מה הסיבה לקיום משפחות גדולות. "צריך לשנות את המנטליות והחשיבה של האנשים במקום לומר להם מה לעשות. אי אפשר לבוא לאנשים אחת לכמה חודשים ולומר שהאוכלוסייה גדולה מדי ואין מספיק מים, ולכן המשפחות צריכות להיות קטנות".

ילדים בקהיר, בנובמברצילום: AMR ABDALLAH DALSH/רויטר�

ד"ר אחמד פתחי, רופא נשים ומיילד מבית החולים החדש בקהיר, מסכים. "למשפחות עניות, ילדים הם מקור להכנסה. אם למשפחה יש חווה, העסקת עובדים עולה כסף. אבל אם יש בה ילדים רבים, ילד אחד יכול לטפל בבעלי החיים, שני במכונות ושלישי בצמחים". מאמצי הממשלה המצרית עלולים להיכשל גם בגלל רופאים שמרנים העובדים באזורים חקלאיים, שמן הסתם יאמרו למשפחות שכל ילד הוא ברכה מהאל או לא ימסרו להן מידע על אמצעי מניעה.

ד"ר נטליה קאנם, ראש קרן האוכלוסייה של האו"ם ששותפה לקמפיין המצרי להקטנת הילודה, ציינה ש-62% מהמצרים הם בני 29 או פחות. לדבריה, אוכלוסייה צעירה עצומה עלולה לגרום בסופו של דבר לקיפוח נשים צעירות. "כשיש אוכלוסייה צעירה, הצעירים האלה נוטים להביא לעולם ילדים כל עוד האימהות צעירות, אלא אם כן נשים מקבלות החלטה מוּדעת להינשא וללדת בגיל מאוחר". היא הוסיפה: "כשנערות נותרות מאחור, מחצית מהאוכלוסייה נותרת מאחור".

לכתבה של רות מייקלסון ב"גרדיאן"

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ