שר החוץ האמריקאי תקף בקהיר את אובמה: "כשארה"ב נסוגה, הכאוס חוגג"

מייק פומפאו מתח ביקורת על מדיניות הנשיא לשעבר במזה"ת וטען שטעה כשלא התערב במהפכה הירוקה באיראן: "ארה"ב לא תעשה את אותה טעות". לדבריו, טראמפ מוכן לפעול שוב בעתיד בסוריה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייק פומפאו במסיבת עיתונאים בקהיר, היום
מייק פומפאו במסיבת עיתונאים בקהיר, היוםצילום: AFP

שר החוץ האמריקאי מייק פומפאו אמר היום (חמישי) בנאום מיוחד באוניברסיטת קהיר שהנשיא דונלד טראמפ מוכן לפעול שוב צבאית בסוריה בעתיד. "ארה"ב תמיד היתה כוח משחרר ולא כובש במזרח התיכון", אמר פומפאו. "טראמפ מוכן לנקוט שוב פעולה צבאית בסוריה, אבל אני מקווה שלא נצטרך לעשות זאת".

פומפאו תקף בחריפות את מדיניות הנשיא הקודם ברק אובמה במזרח התיכון ואמר שתחת ממשלו המעיטה ארה"ב בטיפול בנגע הטרור הקיצוני. לטענת פומפאו, מדיניות הממשל הקודם היתה "מוטעית" וערערה את מעמדה של ארה"ב באזור, פגעה בבעלות ברית ותיקות וחיזקה את האויבת העיקרית שלה – איראן. "חוסר הרצון שלנו להפעיל את ההשפעה שלנו הותיר אותנו דוממים כשהעם האיראני קם נגד המולות בטהראן במהפכה הירוקה", אמר פומפאו.

אובמה בנאומו באוניברסיטת קהיר, ב-2009צילום: AFP

"האייתוללות ותומכיהם רצחו, כלאו והפחידות איראנים אוהבי חירות שלא לצאת לרחובות", אמר שר החוץ האמריקאי. תחת ממשל טראמפ, לדבריו, ארה"ב לא תעשה את אותה טעות. "מה למדנו מכל זה?", שאל שר החוץ האמריקאי את הקהל בבירה המצרית. "כשאמריקה נסוגה, הכאוס חוגג. כשאנחנו זונחים את החברים שלנו, נוצרת התמרמרות. כשאנחנו עושים יד אחת עם האויבים שלנו, הם מתקדמים".

פומפאו האשים את אובמה בנאיביות ובביישנות כשזה התעמת עם אתגרים שונים שטלטלו את המזרח התיכון, בהם המהפכה העממית במצרים ב-2011 שהפילה את משטרו של חוסני מובארק. פומפאו הטיל את האשמה על החזון שהציג אובמה בנאום שנשא בקהיר ב-2009 שבו דיבר על "התחלה חדשה" ליחסי ארה"ב עם מדינות בעולם הערבי והמוסלמי.

"תזכרו: זה היה כאן, כאן בעיר הזאת, אמריקאי אחר עמד בפניכם", אמר שר החוץ האמריקאי לקהל שומעיו – אנשי ממשל מצריים, דיפלומטים זרים וסטודנטים. "הוא אמר לכם שהאיסלאם הקיצוני לא נובע מאידיאולוגיה. הוא אמר לכם שפיגועי 11 בספטמבר הובילו את ארצי לנטוש את האידיאלים שלה, בייחוד במזרח התיכון. הוא אמר לכם שארה"ב והעולם המוסלמי צריכים 'התחלה חדשה'. התוצאות של חוסר שיקול הדעת הזה היו קשות".

פומפאו עם נשיא מצרים א-סיסיצילום: AFP

פומפאו גם האשים את הממשל הקודם בצרות שונות במזרח התיכון, בייחוד עליית ארגון "המדינה האיסלאמית" בעיראק ובסוריה והאסרטיביות הגוברת של איראן, שלטענתו היא תוצאה של הסרת הסנקציות, שבינתיים הושבו על ידי ממשל טראמפ, בעקבות הסכם הגרעין ב-2015.

שר החוץ האמריקאי מתח ביקורת על אובמה שהתעלם מהתחזקות ארגון חיזבאללה השיעי בלבנון באופן שפגע בביטחונה של ישראל, ושלא עשה מספיק כדי להדוף את המורדים בתימן שנתמכים על ידי טהראן. עם זאת, לדבריו, מאז בחירתו של טראמפ לנשיא ארה"ב, הכול משתנה. "החדשות הטובות הן: העידן של הבושה האמריקאית הסתיים וכך גם המדיניות שייצרה כל כך הרבה סבל מיותר", אמר פומפאו. "כעת מגיעה 'ההתחלה החדשה'. ב-24 חודשים בלבד, למעשה תוך פחות משנתיים, ארה"ב תחת הנשיא טראמפ הדגישה מחדש את תפקידה המסורתי ככוח לשינוי חיובי באזור, משום שאנחנו למדנו מהטעויות שלנו. גילינו מחדש את הקול שלנו. בנינו מחדש את מערכות היחסים שלנו. דחינו הצעות כוזבות מאויבים".

בנאום שכותרתו "כוח לשינוי חיובי: התפקיד המחודש של אמריקה במזרח התיכון" שיבח פומפאו את פעולות ממשל טראמפ ברחבי האזור שכללו בין היתר הידוק קשרים עם בעלות ברית מסורתיות, עמדה נוקשה נגד דאעש בעיראק ובסוריה והטלת סנקציות חדשות על איראן.

"הנשיא טראמפ הפסיק את העיוורון העיקש שלנו מסכנת המשטר ונסוג מהסכם הגרעין הכושל על הבטחותיו הכוזבות", אמר פומפאו. לדבריו, ארה"ב תשתמש בדיפלומטיה שלה ותעבוד עם שותפיה לגרש מסוריה את כל החיילים האיראניים עד האחרון שבהם. "לא נפסיק בקמפיין שלנו לעצור את ההשפעה הרעה של איראן ופעולותיה נגד האזור הזה ונגד העולם". הוא הוסיף שהסנקציות האמריקאיות נגד איראן הן "החזקות ביותר בהיסטוריה ויהיו נוקשות יותר".

פומפאו הוקיר בנאומו תודה למארחו, נשיא מצרים עבד אל-פתאח א-סיסי, ואמר: "אני מודה לא-סיסי על האומץ לגנות את האיסלאם הקיצוני".

הדיפלומט מספר אחת של ארה"ב התייחס לנסיגה האמריקאית הצפויה מסוריה והכחיש כי קיימת מחלוקת בתוך הממשל לגבי הנסיגה והשלכותיה. "זה סיפור שהומצא על ידי התקשורת. זה בסדר, כולכם כותבים מה שאתם רוצים, אבל הנשיא היה ברור מאוד והיועץ לביטחון לאומי ג'ון בולטון ואני גם היינו ברורים מאוד לגבי זה, שהאיום מהאיסלאם הקיצוני אמיתי", אמר פומפאו. "דאעש ממשיך – אנחנו נילחם בהם באזורים רבים ברחבי המדינה. המחויבות שלנו למנוע את צמיחת דאעש אמיתית. זה חשוב. אנחנו נמשיך בכך".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ