איראן שיגרה לוויין לחלל אך לא הצליחה להכניסו למסלול

השר לענייני טלקומוניקציה מסר כי בטיל שנשא את הלוויין התרחשה תקלה והוא לא הצליח להגיע ל"מהירות הכרחית". ארה"ב טוענת כי תוכנית החלל האיראנית מסייעת לה בפיתוח טילים בליסטיים

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיגור הטיל שנושא את הלוויין פאיאם באיראן, אתמול
שיגור הטיל שנושא את הלוויין פאיאם באיראן, אתמולצילום: /אי־פי

איראן שיגרה אתמול (שלישי) לוויין לחלל אך לא הצליחה להכניסו למסלול. קודם לשיגור מתחה ארה"ב ביקורת על שיגור הלוויין, וטענה כי הוא מקדם את תוכנית הטילים הבליסטיים של איראן. לאחר השיגור הכושל, שר החוץ של ארה"ב מייק פומפאו חזר ואמר כי תוכנית החלל של איראן מסייעת לה לפתח טיל שמסוגל לשאת פצצה גרעינית שיגיע עד ארה"ב.

איראן, שזה זמן רב מתעקשת שאין לה שאיפות לפתח נשק גרעיני, טוענת כי מטרתם של הלוויינים שהיא משגרת והניסויים שהיא עורכת בטילים אינה צבאית. טהראן גם אומרת כי היא לא מפרה את החלטת האו"ם בנושא, שרק קוראת לה לא לבצע ניסויים כאלה.

השר לענייני טלקומוניקציה של איראן, מוחמד ג'וואד עזרי ג'הרומי, אמר שהטיל שנשא את הלוויין "פאיאם" לא הצליח להגיע ל"מהירות ההכרחית" בשלב השלישי של השיגור. לדבריו, הטיל צלח את שני השלבים הראשונים של הניסוי, אבל נתקל בתקלות שקשורות בשלב השלישי. משמעות הדבר היא שהתקלה אירעה בשלב שבו הטיל הוציא את הלוויין מחוץ לאטמוספרה של כדור הארץ. השר לא הרחיב על הסיבה לתקלה, אבל הבטיח כי המדענים האיראנים ימשיכו בעבודתם.

איראן הודיעה באחרונה כי היא נערכת לשגר שני לוויינים, פאיאם ודוסטי. פאיאם, שמשמעותו בפרסית "מסר", הוא לוויין צילום, שלדברי בכירים איראנים יכול לסייע בחקלאות ובפעילויות אחרות במדינה. לא ברור כיצד כישלון שיגור פאיאם ישפיע על שיגור דוסטי, שפירושו בפרסית "חברות".

הלוויין שוגר אתמול ממרכז החלל אימאם חומייני במחוז סמנאן – מתקן שנמצא תחת שליטת משרד ההגנה האיראני. אתמול דווח כי מדו"ח מודיעין של חברת ISI עולה שאיראן נמצאת בשלבי היערכות מתקדמים לשיגור הלוויין הנוסף. תצלומי לוויין שהפיצה החברה מראים תנועה ערה ליד קנה השיגור במרכז החלל בסמנאן שבצפון המדינה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ