מקרון בא לעשות עסקים במצרים, אבל העלה סוגיה לא נעימה באוזני א-סיסי

ביקור נשיא צרפת נועד לחזק את שיתוף הפעולה במאבק בטרור ולחתום על הסכמים. הוא ניצל אותו כדי לעודד את מצרים לשפר את זכויות האדם: "דיכוי האופוזיציה - החמור ביותר מאז מובארק"

לוגו אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מקרון במקדש אבו סימבל במצרים, אתמול
לוגו אי-פי

נשיא צרפת עמנואל מקרון החל אתמול (ראשון) ביקור בן שלושה ימים במצרים ופגש היום את עמיתו המצרי עבד אל-פתאח א-סיסי. לפני בואו של מקרון, הוא אמר שהוא רוצה לחזק את שיתוף הפעולה עם המדינה הערבית הגדולה במלחמה נגד הטרור, והוסיף שינצל את ביקורו כדי לעודד אותה לשפר את מצב זכויות האדם בשטחה.

מקרון אמר שהוא רוצה לדחוף ל"דיאלוג אמיתי בנושאים של חירויות ציבוריות וזכויות אדם" – תחום שלא קודם לדעתו מספיק על ידי מצרים. צרפת, שנחשבת למולדת זכויות האדם, היתה נתונה בתקופה האחרונה ללחצים מצד פעילי זכויות אדם להעלות את הסוגייה בפגישה בין מקרון לבין א-סיסי.

הזוג מקרון והמשלחת הצרפתית במקדש אבו סימבל בדרום מצרים, אתמולצילום: AFP

מאז עלייתו לשלטון ב-2013 בהפיכה צבאית ובחירתו לנשיא בבחירות דמוקרטיות ב-2014, הואשם א-סיסי לא פעם בפגיעה קשה בזכויות אדם. לטענת מקרון, יותר מדי אנשים במצרים שלא היוו איום על המדינה נשלחו לכלא. "אני אמשיך להתמקד בדברים שקורים במצרים בתחום הזה. אני אעשה זאת בצורה פתוחה יותר בנסיעה הזאת", אמר אמש מקרון לכתבים והוסיף שהוא חושב שזה האינטרס של א-סיסי ושל מצרים לכבד זכויות אדם.

מקרון אמר שהוא חש שהדיכוי הנוכחי של האופוזיציה במצרים, שהחל לאחר שא-סיסי הדיח את הנשיא האיסלאמיסטי מוחמד מורסי, חמור יותר מזה שהיה תחת משטרו של הנשיא חוסני מובארק, שהודח במהפכת "האביב הערבי" ב-2011. "אני חושב שמה שקורה כאן יאיים במוקדם או במאוחר על היציבות של מצרים", אמר הנשיא הצרפתי. "אני חושב שהמדיניות שננקטת נתפשת על ידי אינטלקטואלים, החברה האזרחית המצרית, כנוקשה יותר מאשר תחת משטר מובארק".

מקרון סיפר לאחר פגישתו עם א-סיסי שהוא אמר לנשיא המצרי שיציבות וביטחון אינם יכולים להיות מופרדים מזכויות אדם. "יציבות ושלום מתמשך הולכים ביחד עם כיבוד כבוד אישי ושלטון החוק, והחיפוש אחר יציבות לא יכול להיות מופרד מהשאלה של זכויות אדם", אמר הנשיא הצרפתי במסיבת עיתונאים משותפת עם א-סיסי. "דברים לא התקדמו בכיוון הנכון במצרים מאז 2017 – בלוגרים ועיתונאים נמצאים בכלא ובשל כך תדמיתה של מצרים סובלת", אמר מקרון.

מקרון וא-סיסי בארמון האליזה בפריז, ב-2017צילום: Philippe Wojazer/רויטרס

א-סיסי אמר לכתבים שיש להתייחס לסוגיית זכויות האדם בהקשר של חוסר יציבות אזורי והמאבק בטרור. "אנחנו לא כמו אירופה ולא כמו ארה"ב, אנחנו מדינה או אזור שיש לו את המאפיינים שלו", אמר הנשיא המצרי. "מצרים לא מתקדמת דרך בלוגרים. היא מתקדמת דרך עבודה, מאמץ ושמירת הבנים שלה". בריאיון שהעניק א-סיסי החודש לתוכנית "60 דקות" ברשת CBS  האמריקאית, הוא הכחיש שמצרים מחזיקה באסירים פוליטיים. אלא שארגון זכויות אדם אחד מעריך כי בכלא המצרי יושבים כ-60 אלף אסירים פוליטיים.

ארגונים ופעילי זכויות אדם קראו לצרפת ולמעצמות מערביות אחרות להפסיק את מכירות הנשק למצרים עד שזו תראה שיפור באופן שבו היא נוהגת כלפי אזרחיה. אלא שמקרון דחה את השימוש במכירות הנשק כאמצעי לחץ על המדינה הערבית, ואמר שחשוב לכבד את ריבונותה של מצרים ולא לבודד אותה. פעולה מסוג זה, לדבריו, תוביל את מצרים לידיהן של מדינות אוטוריטריות כמו רוסיה וסין.

מקרון נשאל אם סוגיית זכויות האדם עשויה להשפיע על מכירות נשק מסוימות, כמו למשל מטוסי קרב צרפתיים נוספים למצרים מדגם ראפאל, והשיב שמדובר בשני דברים נפרדים. "אני רוצה להפריד בין הנושאים, הם לא קשורים מבחינתנו ומעולם לא היו".

היום הראשון של ביקורו של מקרון במצרים החל אמש בדרום המדינה במקדשי אבו סימבל מתקופת מצרים העתיקה ובאתרים ארכיאולוגיים אחרים. בפגישתו עם א-סיסי חתמו השניים על כמה הסכמים בין צרפת לבין מצרים. המשלחת שבראשה עומד מקרון כוללת שרי ממשלה, אנשי אקדמיה, מדע ותרבות ובכירים מעולם העסקים הצרפתי, בהם ראשי יצרנית המטוסים הצרפתית ראפאל. מקרון יקיים ארוחת ערב עם אנשי עסקים מובילים מקומיים וכן עם ראשי הקהילות הנוצריות והמוסלמיות במצרים. זהו ביקורו הראשון של נשיא צרפת במדינה מאז שנכנס לתפקיד ב-2017.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ