ג'קי חורי
רויטרס

בלבנון הושגה היום (חמישי) הסכמה על הקמת ממשלת אחדות לאומית חדשה בראשות ראש הממשלה סעד אל-חרירי, בתום תשעה חודשים של דיונים בין הסיעות הפוליטיות השונות ומצב של שיתוק בזירה המדינית והכלכלית.

בממשלת האחדות החדשה יכהנו 30 שרים והיא תכלול את מפלגתו של אל-חרירי, "זרם העתיד", חיזבאללה, תנועת אמל השיעית וכן מפלגת "הזרם הלאומי החופשי" של הנשיא מישל עאון. תנועתו של חסן נסראללה ואמל היו חברות גם בממשלה הקודמת.

אל-חרירי (מימין), נשיא לבנון מישל עאון ויו"ר הפרלמנט נביה ברי בביירות, היום צילום: AFP

משרד ראש הממשלה הלבנוני מסר שחיזבאללה יקבל שלושה תיקים – בריאות, נוער וספורט ושר ללא תיק במשרד ראש הממשלה. שר הבריאות מטעם חיזבאללה, כך נמסר, יהיה הרופא השיעי ג'מיל ג'בק אף שאינו חבר בתנועה - המוגדרת על ידי ארה"ב כארגון טרור. עם ארבעת התיקים שבידיו, חיזבאללה לא ממלא עוד תפקיד שולי בממשלה, ולמשרד הבריאות שתחת אחריותו יש את התקציב הרביעי בגודלו מבין כל משרדי הממשלה.

חתנו של נשיא לבנון ומי שעומד בראש מפלגת "הזרם הלאומי החופשי", ג'ובראן באסיל, ימשיך לכהן בתפקיד שר החוץ. בממשלה יכהנו גם ארבע נשים, בהן ריא אל-חסן שמונתה מטעם מפלגתו של אל-חרירי לשרת הפנים - האשה הראשונה בתולדות המדינה לכהן בתפקיד זה.

אל-חרירי נשא דברים בארמון הנשיאות בביירות והתנצל בפני העם הלבנוני על הזמן הרב שלקח להרכיב ממשלה חדשה. "נגמר הזמן של משככי הכאבים", אמר ראש הממשלה. "איש לא יוכל עוד לטמון את ראשו בחול. כל הבעיות ידועות והגורמים לשחיתות ולבזבוז ולמנהל הלקוי גם ידועים", הוא אמר. "הפתרון הוא תוכנית ברורה ורפורמות נועזות וחוקי פיתוח שאי אפשר לעכבם".

"עברנו תקופה קשה והצלחנו להרכיב ממשלת אחדות לאומית", אמר אל-חרירי. "ישיבת הממשלה הראשונה תתקיים בשבת הקרובה". הוא הוסיף שבפניו ובפני השרים בממשלתו ניצבים אתגרים ביטחוניים וחברתיים ושמשימתו לא תהיה פשוטה, אולם הוא מחויב לשאת באחריות.

זוהי הקדנציה השלישית של אל-חרירי בראשות ממשלת לבנון והאתגר הגדול ביותר שלו יהיה להוציא לפועל רפורמות שישפרו את המצב הכלכלי הרעוע של המדינה ולהזרים למדינה סיוע והלוואות במיליארדי דולרים כדי להמריץ את הצמיחה הכלכלית.

החוב הציבורי של לבנון הוא אחד הגבוהים בעולם וכלכלת המדינה סובלת במשך שנים רבות מצמיחה נמוכה מסיבות שונות, בהן חוסר היציבות האזורית.

שיחות המשא ומתן הקואליציוני בלבנון בין הסיעות הפוליטיות החלו אחרי הבחירות הכלליות ב-6 במאי והסתיימו לאחר שכל הצדדים הסכימו על הרכב החברים סביב שולחן הממשלה - לשביעות רצון חיזבאללה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ