לראשונה בהיסטוריה: האפיפיור מבקר בחצי האי ערב

האפיפיור פרנסיסקוס נחת באבו דאבי וייקח חלק בוועידה למען שיח בין-דתי בהשתתפות מאות נציגים מכל הדתות. הביקור חשוב במיוחד על רקע המאבק ברדיפה הדתית של מיעוטים נוצרים במדינות רבות במזרח התיכון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האפיפיור עם יורש העצר מוחמד בן זיאד אל נחיאן באבו דאבי, היום

האפיפיור פרנסיסקוס פתח היום (ראשון) את ביקורו ההיסטורי בחצי האי ערב ונחת באיחוד האמירויות. הביקור, שיימשך עד יום שלישי, הוא הראשון אי פעם של אפיפיור קתולי בחצי האי ערב והוא נערך על רקע תמיכתה של איחוד האמירויות במלחמתה של סעודיה בתימן, שיצרה את המשבר ההומניטרי הקשה בעולם, ועל רקע המוניטין הבעייתי של המדינה בכל הנוגע להפרת זכויות אדם וחוקי עבודה.

עם זאת, נראה שהביקור יעבור חלק מבלי להיתקל בסוגיות השנויות במחלוקת. פרנסיסקוס הגיע לאבו-דאבי כדי להשתתף בוועידה למען שיח בין-דתי שממומנת על ידי מועצת החכמים המוסלמית של איחוד האמירויות – יוזמה שמבקשת לקדם איסלאם מתון וסבלני. הביקור הוא פרי מוחו של השייח' אחמד אל-טייב, האימאם הגדול של מסגד אל-אזהר במצרים.

זו תהיה הפגישה החמישית בין פרנסיסקוס לאל-טייב, עדות לשיפור היחסים בין מוסד האפיפיורות לבין אל-אזהר אחרי שנים של קיפאון בעקבות דבריו של האפיפיור בנדיקטוס ב-2006 שקשרו את האיסלאם למעשי אלימות וגררו זעם רב בעולם הערבי. פרנסיסקוס ואל-טייב יגיעו לוועידה שתיערך מחר לצד לא רק נציגים מוסלמים ונוצרים כי אם גם מאות נציגים יהודים, הינדים, בודהיסטים ומנהיגי נצרות אחרים.

מדוע נחשב הביקור לחשוב כל כך?

הביקור מעניק תקווה נדירה למיעוט הנוצרי במזרח התיכון, שבעשורים האחרונים רבים מבניו ובנותיו נרדפו, נרצחו או אולצו להימלט על נפשם. נוכחותו של האפיפיור במדינה המפרצית – באזור שבו חירויות הדת הוגבלו תדיר – תשפוך אור על התפקיד הרחב יותר שמשחקת הנצרות הקתולית במזרח התיכון.

לפי הוותיקן, אלימות של ארגוני טרור קיצוניים, מלחמות ומתיחות דתית צמצמו את שיעור הנוצרים במזרח התיכון מ-20% מסך האוכלוסייה לפני מלחמת העולם הראשונה ל-4% כיום. בסעודיה השמרנית למשל, שם חיים 1.4 מיליון נוצרים, כנסיות וסמלים נוצרים מובהקים אסורים. את עבודת האל נאלצים הנוצרים לעשות במחתרת, או לא לעשות בכלל.

אולם בשנים האחרונות נמנו מדינות המפרץ, בהן איחוד האמירויות, עם אותן מדינות מעטות במזרח התיכון בהן נרשמה צמיחה במספר הנוצרים, למרות ההגבלות על הדת. שטף של מהגרי עבודה מפיליפינים, הודו ומדינות אסיאתיות אחרות תרם לכך תרומה גדולה.

פרנסיסקוס לאחר נחיתתו באבו דאבי, היוםצילום: Andrew Medichini/אי־פי

באיחוד האמירויות חיים כיום יותר ממיליון נוצרים – כ-13% מהאוכלוסייה, רובם מהגרי עבודה. האפיפיור פרנסיסקוס כינה את המדינה "ארץ שמנסה להיות מודל לדו-קיום". את הסרטון שלו לקראת הביקור הוא פתח בשבוע שעבר בברכת שלום ערבית "סלאם עליכום". "אלוהים שלח אותי לכתוב, בארץ היקרה שלכם, פרק חדש בהיסטוריית היחסים בין הדתות", אמר.

בכירים בכנסייה הקתולית אמרו כי אחת המטרות המרכזיות של האפיפיור בביקור הנוכחי היא להמשיך לעבוד עם מנהיגים מוסלמים בתקווה להפוך את המזרח התיכון ואת העולם המוסלמי לבטוח ומזמין יותר עבור נוצרים. מסריו מכוונים במידה רבה להרבה מדינות נוספות ולא רק לאיחוד האמירויות, בהן סעודיה ואיראן.

האפיפיור פרנסיסקוס ממריא לאבו דאבי מרומא, היוםצילום: Gregorio Borgia/אי־פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ