לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

הפרלמנט במצרים אישר היום (חמישי) תיקונים נרחבים לחוקה שיאפשרו לנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי להאריך את שלטונו עד 2034 – צעד שיבסס את שלטונו הסמכותני ויעגן בחוק את הדומיננטיות של הצבא במדינה. ההצבעה בפרלמנט, שאנשי המודיעין של א־סיסי משפיעים בחשאי על מהלכיו, החלה שינוי חוקתי שצפוי לעלות למשאל עם בעוד שלושה חודשים.

ההצבעה נותנת תוקף רשמי למה שידוע זה זמן רב לתושבי מצרים: האופוריה של 2011, כשההתקוממות העממית הביאה להדחת הנשיא חוסני מובארק, חלפה מזמן. אותה מהפכה הביאה בסופו של דבר לעלייתו של משטר נוקשה יותר, שבראשו עומד נשיא שמתכנן לשלוט עשורים, אם לא עד סוף חייו.

התמיכה שא־סיסי קיבל מוושינגטון – הנשיא דונלד טראמפ כינה אותו "בחור נהדר" – עודדה את נשיא מצרים לפעול כמעט ללא חשש מתגובה אמריקאית. כך, איש האופוזיציה המצרי מוחמד אל־ברדאעי כתב בטוויטר כי "המבצע לתיקון החוקה המצרית מתקדם בהילוך גבוה". אל־ברדאעי התפטר מתפקידו כסגן הנשיא לאחר שכוחות הביטחון של א־סיסי טבחו ביותר מ–800 מפגינים ב–2013, ולדבריו, משמעות אישור התיקונים בפרלמנט היא הסגתו לאחור של האביב הערבי.

התיקונים יאפשרו לא־סיסי להתמודד לשתי קדנציות נוספות בת שש שנים כל אחת, ולא לסיים את תפקידו כמתוכנן ב–2022. כמו כן, התיקונים יפרקו את ההגנות החוקתיות שא־סיסי עצמו התקין ב–2014, שנה לאחר שעלה לשלטון בסיוע הצבא. כך, א־סיסי יקבל את הכוח למנות שופטים ואת התובע הכללי, ולצבא תהיה הסמכות לאשר את מינוי שר הביטחון. התיקונים מגדירים את הצבא כ"שומר והמגן" של המדינה המצרית, הדמוקרטיה והחוקה.

עד לא מזמן טען א־סיסי שאין בכוונתו לבקש להאריך את תקופת כהונתו. "אנחנו לא נתערב", הוא אמר ל–CNBC בחודש נובמבר 2017 בהתייחסו לחוקה, וציין כי בכוונתו לכהן שתי קדנציות בנות ארבע שנים כל אחת. אך חודשים ספורים לאחר מערכת הבחירות הקלוקלת, שבה זכה ב–97% מהקולות, תומכיו של א־סיסי החלו כבר לדון ברעיון של תיקון בחוקה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ