ד-פ-א
הארץ

משטרו של בשאר אל-אסד ביצע יותר מ-300 תקיפות כימיות במהלך שמונה שנות מלחמת האזרחים בסוריה - כמות גבוהה בהרבה ממה שהעריכו עד כה. כך דיווח היום (ראשון) השבועון הגרמני "דר שפיגל", שציטט את ממצאיו של מכון מחקר בברלין.

דו"ח של "המכון העולמי למדיניות ציבורית" (GPPi) מצא "ראיות מהימנות" לשימוש בחומרים כימיים כמו גז כלור או סארין ב-336 תקיפות בסוריה. עוד נמצא שב-98% מהמקרים, משטרו של אסד או בעלי בריתו, בהם מיליציות "כוחות הנמר", היו אחראים לתקיפות הכימיות. יתר התקיפות יוחסו לארגון הטרור הסוני "המדינה האיסלאמית" (דאעש), שעד לפני כמה שנים שלט בשטחים נרחבים בסוריה.

עובדי סיוע מקבלים טיפול לאחר שנחשפו לגז בעיירה חאן שייחון, באפריל 2017צילום: AMMAR ABDULLAH/רויטרס

לפי "דר שפיגל", צוות מומחים בינלאומי בחן את התקיפות בהתבסס על עדי ראייה בשטח ועל בדיקה רפואית של הקורבנות. עוד דווח בשבועון הגרמני שהמומחים לא הצליחו לאמת את הדיווחים הנוגעים ל-162 תקיפות כימיות נוספות.

המחקר המקיף של מכון GPPi מתייחס לתקיפות כימיות החל מה-23 בדצמבר 2012. עם זאת, רובן התרחשו לאחר שנשיא ארה"ב דאז ברק אובמה הכריז ששימוש בנשק כימי נגד אזרחים סורים מהווה מבחינת ממשלו קו אדום. למרות הקו האדום שהציב אובמה, הוא נמנע בסופו של דבר מתקיפה צבאית בסוריה לאחר שמאות בני אדם נהרגו ב-2013 בפרבר של דמשק במתקפה כימית. במקום זאת, הנשיא האמריקאי השיג ביחד עם רוסיה הסכם להוצאת הנשק הכימי מסוריה. לפי מכון GPPi, יותר מ-72 טונות של נשק כימי הושמדו, אולם התקיפות הכימיות בסוריה נמשכו.

מאז כניסתו לבית הלבן בינואר 2017, הורה נשיא ארה"ב דונלד טראמפ פעמיים על פעולה צבאית נגד מטרות של ממשלת סוריה בעקבות תקיפות כימיות במדינה, אחת בעיירה חאן שייחון והשנייה בדומא, פרבר של דמשק. מאז התקיפה האמריקאית ב-14 באפריל 2018 לא דווח על שימוש בגז כלור בסוריה.

פעיל סורי אוסף דגימות מאחד מאתרי התקיפה בחאן שייחון, ב-2017צילום: OMAR HAJ KADOUR/אי־אף־פי

"ככל שהסתכלנו יותר על הדפוסים שאפיינו את השימוש בהם, הבנו שהנשק הכימי איננו רוע מיוחד ונפרד, אלא יכולת מרכזית של צבא סוריה כחלק מקמפיין רחב יותר של אלימות חסרה הבחנה", אמר טוביאס שניידר, ראש צוות המחקר במכון GPPi.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ