המסר של ארדואן: "לא נעמוד בגל פליטים נוסף שמגיע" - הוא איום על איראן וסוריה

נשיא טורקיה שואף לכונן אזור ביטחון נגד המיליציות הכורדיות באידליב, אך ארה"ב מתנגדת לשליטה בלעדית של הטורקים באזור מחשש שיפעלו נגד בעלי בריתם

צבי בראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ארדואן, לצד נשיא רוסיה פוטין ונשיא איראן רוחאני, בשבוע שעבר בסוצ'י
צבי בראל

נשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, הזהיר השבוע שמדינתו לא תוכל לעמוד לבדה מול גל נוסף של פליטים. "בניית חומות גבוהות עם גדר תיל איננה דרך למנוע הגירה בלתי חוקית", אמר ארדואן בכינוס בינלאומי של מדינות שמתמודדות עם בעיית הפליטים. הנשיא הטורקי הוסיף ש"החזקת פליטים סורים בתוך גבולותיה של טורקיה לא יכולה להיות הדרך היחידה לפתור את בעיית ההגירה". דבריו של ארדואן נועדו בעיקר לאוזניהן של מדינות האיחוד האירופי שחתומות על הסכם הפליטים עם טורקיה ועדיין מסרבות להעניק לאזרחיה פטור מאשרת כניסה למדינות האיחוד האירופי - דרישה שמהווה אחד מהתנאים העיקריים של ההסכם.

האיום להתיר את הגירתם של פליטים סורים לאירופה איננו חדש, והוא עולה בכל פעם מחדש בדיונים שמקיימת טורקיה עם מדינות האיחוד על יישום ההסכם, כמנוף לחץ ליישום הפטור מאשרות כניסה. אבל הדברים מופנים גם לרוסיה ולאיראן, שממשיכות לדחוף לפעולה צבאית רחבה במחוז אידליב, שבו מרוכזים עשרות אלפי לוחמים של מיליציות מורדים, ובהם ארגונים איסלאמיסטים רדיקליים. לפי הסכם הבנות שהשיגה טורקיה עם רוסיה, נדחתה הפעולה הצבאית כדי לאפשר לטורקים לשכנע את המיליציות הרדיקליות לעזוב את המחוז ללא קרב, אך עד כה לא הצליחה טורקיה להביא לשינוי המצב בשטח.

סורים לצד מבנה באידליב שבפיצוצו נהרגו עשרה תושבים, השבועצילום: AFP

מחוז אידליב הוא המוקד המשמעותי האחרון שבולם את שליטתו של צבא סוריה על כל שטחה של המדינה, ובכך הוא גם מהווה מכשול להשלמת התהליך המדיני. טורקיה חוששת, בצדק, שמלחמה באידליב תביא לטבח המוני נוסף ותגרום לגל גדול נוסף של פליטים שיחצו את הגבול לשטחה.

ארדואן מציע זה זמן להקים בצפון סוריה אזור ביטחון תחת פיקוח ואחריות טורקית כדי שישמש מקלט זמני לפליטים ששוהים בטורקיה. עקרונית, מסכימות רוסיה וארה"ב להקמתו של אזור ביטחון כזה, אבל ארה"ב מתנגדת לכך שטורקיה תהיה בעלת השליטה הבלעדית באזור מחשש שכוחותיה יפעלו נגד הכוחות הכורדיים שעדיין נחשבים לבעלי בריתה של ארה"ב. בדיונים התכופים שמתקיימים בין וושינגטון ואנקרה נעשה מאמץ למצוא נוסחה שתאפשר פיקוח רב-לאומי במחוזות הצפוניים של סוריה שגובלים עם טורקיה, אולם לכך מתנגדים הטורקים ששואפים להשיג יד חופשית בלחימה נגד מי שהיא מגדירה כמיליציות טרור כורדיות. נראה שללא הסכם שיהיה מקובל על וושינגטון ואנקרה, תתקשה ארה"ב לעמוד בלוח הזמנים שקבע הנשיא דונלד טראמפ להסגת הכוחות האמריקאים מסוריה.

ארדואן וטראמפ בבריסל, אשתקדצילום: /אי־פי

לדברי ארדואן, טורקיה השקיעה כבר כ-37 מיליארד דולר ממשאביה בקליטה ותחזוקה של יותר משלושה מיליון פליטים, אולם ההיבט הכלכלי של בעיית הפליטות הוא משני בעיניה לעומת הצורך לכונן אזור ביטחון נגד המיליציות הכורדיות. על דרכי פעולה אפשריות לרבע את המעגל שבו טורקיה תוכל להבטיח את גבולה הדרומי, להביא לפתרון במחוז אידליב וגם למנוע מהלך צבאי רחב, דנו טורקיה רוסיה ואיראן בכינוס הפסגה שהתקיים בסוצ'י שברוסיה ב-14 בפברואר - באותו יום שבו התכנסה בוורשה ועידה שיזמה ארה"ב לתיאום פעולה נגד איראן.

לפי הדיווחים מסוצ'י, נראה ששלוש המדינות מתכננות לבצע פעילות משותפת כדי לטהר את אידליב מארגונים איסלאמיסטים רדיקליים, אך לא נמסר מה יהיו דרכי הפעולה שיינקטו כדי להשיג מטרה זו ואם נקבע לוח זמנים לתחילת המבצע הצבאי. תיאום עמדות צבאי עם איראן ורוסיה מעמיק את הקרע בין טורקיה, החברה בנאט"ו, לבין ארה"ב שעסוקה בעיקר בפתרונות טקטיים שיאפשרו לה נסיגה רגועה מסוריה ללא תוכנית אסטרטגית או מדינית ומבלי שתגדיר את האינטרסים העתידיים שלה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ