היא הגנה על זכויות הנשים שנאבקו במשטר האיראני. כעת היא נלחמת על חירותה

עו"ד נסרין סוטודה, שייצגה נשים שהרהיבו עוז וסירבו לעטות חיג'אב, הורשעה במשפט חשאי בעבירות ביטחון. היא עלולה לרצות עונש מאסר ארוך בין היתר בגין "עידוד שחיתות וזנות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוטודה במשרדה בטהראן, ב-2008

עורכת דין איראנית ידועה, שהגנה על נשים שנעצרו לאחר שהתריסו נגד החוק הדתי הכופה על נשים לעטות כיסוי ראש, הורשעה במשפט חשאי בעבירות ביטחון ועלולה לרצות עונש מאסר "ארוך מאוד", כך אמר שלשום ארגון לזכויות אדם.

לדברי הארגון, המרכז לזכויות אדם באיראן, דבר הרשעת עורכת הדין, נסרין סוטודה, נודע לו מפי בעלה. סוטודה נעצרה בביתה בחודש יוני בידי סוכני ביטחון והועברה לכלא אווין בטהראן. סוטודה בת ה־55, שנכנסה ויצאה שוב ושוב מבתי כלא באיראן, הפכה לסמל התרסה בינלאומי בהגבלת החירויות האישיות והפוליטיות בידי ראשי הרפובליקה האיסלאמית של איראן. בשנת 2012 היא זכתה בפרס היוקרתי ביותר של אירופה לזכויות אדם, פרס סחרוב לחופש המחשבה.

קמפיין לשחרור סודוטה

שלטונות איראן לא הודיעו עד כה מדוע עצרו אותה בחודש יוני, אבל בשעתו סוטודה היתה סנגורן של כמה נשים שנעצרו בגין הסרת כיסוי הראש שלהן במחאות פומביות באיראן. סוטודה קוממה עליה את רשויות המשפט בארצה לאחר שמתחה ביקורת פומבית על החלטתם להגביל את הייצוג המשפטי של נאשמים בתיקים פוליטיים לרשימה של 20 סנגורים מורשים בידי המדינה. היא עצמה אינה כלולה ברשימה.

"שום פעלול תקשורתי לא יצליח לטשטש את העובדה שסוטודה נרדפת משום שהגנה בדרכי שלום על זכויות אדם באיראן, כולל על זכות הנשים לבחור אם לעטות או לא את החיג'אב", אמר חאדי גאמי, מנכ"ל המרכז לזכויות אדם באיראן, הפועל מניו יורק.

בחודש ספטמבר שעבר הועמדה סוטודה לדין בבית דין מהפכני, אבל סירבה להופיע בו משום שלא הורשתה לבחור בעצמה את סנגורה. בעלה, רזא חאנדן, נידון בינואר לשש שנות מאסר על פרסום מאסרה של אישתו בפייסבוק, אבל הוא טרם החל לרצות את העונש, הוסיף גאמי. בני הזוג הם הורים לשני ילדים צעירים. כלי התקשורת באיראן לא דיווחו רשמית על הרשעתה של סוטודה.

גאמי אמר ששמע מפי חאנדן שאישתו ביקשה באחרונה להרשות לעורך דין שהיא תבחר לבחון את התיק נגדה. השלטונות דחו את בקשתה, אמר, משום ש"פסק הדין כבר התקבל והתיק נסגר". אף שפרטי המקרה לא פורסמו, אומר גאמי, ידוע שכתב האישום נגד סוטודה כלל לפחות שבעה סעיפים, בהם קשירת קשר נגד הביטחון הלאומי, תעמולה נגד המדינה, חברות בארגונים לא חוקיים, הופעה בפני מערכת המשפט בלי כיסוי הראש, הפרעה לסדר הציבורי, פרסום דברים לא נכונים במטרה לשבש את דעת הקהל ו"עידוד שחיתות וזנות". "העונש על כל סעיף הוא מאסר רב שנים", אומר גאמי, "זה עלול להיות ממושך מאוד".

ריאיון של רשת MSNBC עם סוטודה, משנת 2009

העמדתה של סוטודה לדין נעשתה על רקע התחזקותם של החוגים הנציים ביותר בהנהגת איראן, בעיקר מאז כניסת ממשל נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לבית הלבן, לפני כשנתיים.
טראמפ החל לפעול בתקיפות למידורה של איראן והודיע על פרישת ארצו מהסכם הגרעין שהושג בידי קודמו בתפקיד, הנשיא לשעבר ברק אובמה, וחמש מעצמות נוספות, ועל חידושן של הסנקציות שהוסרו במסגרת ההסכם בתמורה להתחייבותה של איראן לפתח כוח גרעיני למטרות שלום בלבד.

המנהיג העליון של איראן, האייתוללה עלי חמינאי, אמר שמדיניות ממשל טראמפ מבססת את טענתו שאין לתת אמון בארה"ב - גישה שחיזקה את החוגים הנציים בממשלה והחלישה את הנשיא חסן רוחאני, הנחשב למתון יחסית.

המועצה הלאומית האיראנית-אמריקאית, גוף שבסיסו בוושינגטון שקורא לשיפור היחסים עם איראן - אבל גם מותח ביקורת חריפה על מצב זכויות האדם בה, אמר שהידיעות על הרשעתה של סוטודה מקוממות וקרא לשחרורה המידי. נשיא הארגון ג'מאל אבדי, אמר בהודעה שהאחריות לכליאתה של סוטודה מוטלת "כולה על שלטונות איראן", אבל גם הושיט במקביל אצבע לעבר ממשל טראמפ. "על רקע ניסיונם של הנצים להשיב לתוקפנותו של טראמפ ולכרסם בכוח המתונים וברצון העם האיראני, הופכים חסידי זכויות אדם כסוטודה לא פעם לקורבנות הראשונים". 

לכתבה של ריק גלדסטון ב"ניו יורק טיימס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ