על רקע מחאה: נשיא אלג'יריה לא יתמודד לכהונה חמישית לאחר 20 שנה בשלטון

השלטון הודיע כי הבחירות שתוכננו לאפריל יידחו, כי יתקיים סבב חילופי תפקידים בממשל וכי חוקה חדשה תעלה להצבעה במשאל עם. עשרות אלפים הפגינו מדי יום נגד הנשיא בשבועות האחרונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חוגגים באלג'יר, היום

ארמון הנשיאות באלג'יריה הודיע היום (שני) כי הנשיא עבד אל-עזיז בוטפליקה לא יתמודד לכהונה חמישית לאחר כ-20 שנה בשלטון. ארמון הנשיא הודיע על ההחלטה על רקע מחאות נרחבות נגדו בשבועות האחרונים והוסיף כי הבחירות שהיו צפויות להתקיים בחודש אפריל יידחו, אך לא ציין מועד חלופי.

בנוסף, ארמון הנשיאות הודיע כי אזרחי המדינה יצביעו במשאל עם על חוקה חדשה, וכי השלטון יקדם רפורמות כלכליות ופוליטיות. התקשורת באלג'יריה דיווחה כי נורעדין בדואי מונה לראש הממשלה במקום אחמד אויחיא, וכי סגן ראש הממשלה הוחלף גם הוא. כמו כן, שר הפנים התפטר מתפקידו.

נשיא אלג'יריה בוטפליקה באלג'יר, ב-2017צילום: RYAD KRAMDI/AFP

"אני מבין את המניעים של האנשים הרבים שבחרו בשיטה זו של הבעה", נאמר במכתב שבו הסביר בוטפליקה את החלטתו. הנשיא שיבח את העובדה שההפגנות לא גלשו לאלימות והבטיח רפורמות "למען הדור החדש".

לאחר ההכרזה, מפגינים יצאו לרחובות כשבידיהם דגלי אלג'יריה. זקנים וצעירים קפצו מעלה ומטה בהתרגשות, ונהגים צפרו במכוניות. "המחאות שלנו נשאו פרי! הבסנו את תומכי הכהונה החמישית!", אמר נהג מונית בן 50 בשם מוחמד קאצ'י. "ניצחנו בקרב. זה יהיה לילה ללא שינה", הוסיף מפגין אחר בשם עבדל־גאני חאכי. עם זאת, היו גם כאלו שהיססו עם החגיגות, ואמרו כי הם קיוו להפיכה מוחלטת של המערכת הפוליטית.

חגיגות באלג'יר, היוםצילום: ZOHRA BENSEMRA/רויטרס
חגיגות במרכז אלג'יר, היוםצילום: ZOHRA BENSEMRA/רויטרס
חגיגות במרכז אלג'יר, היוםצילום: AFP

בוטפליקה, ששב אתמול לארצו לאחר ששהה שבועיים בבית חולים בשווייץ, צפה בתומכיו הוותיקים נוטשים אותו בזה אחר זה בעוד המחאות נגדו מתחזקות. בין היתר, יותר מאלף שופטים ברחבי המדינה הודיעו כי הם מסרבים להשתתף בפיקוח על הבחירות אם בוטפליקה אכן יתמודד.

עשרות אלפי אלג'יראים מכל חלקי החברה - ולפי כמה דיווחים מאות אלפים - מחו בשבועות האחרונים מדי יום נגד החלטת בוטפליקה להתמודד בבחירות, ויצאו למלחמה נגד המערכת הפוליטית שנשלטת על ידי ותיקי מלחמת העצמאות נגד צרפת שהסתיימה ב-1962. כך, מה שהחל כמחאה על התארכות כהונתו של הנשיא הפך למפגן זעם נגד השחיתות והניהול הכושל של מפלגת ה-FLN שנמצאת בשלטון יותר מ-50 שנה.

מפגינות נגד בוטפליקה באלג'יר, השבועצילום: ZOHRA BENSEMRA/רויטרס

באותן הפגנות הניפו אלפי בני אדם את דגל המדינה וצעקו: "בוטפליקה, לא תהיה כהונה חמישית". חנויות רבות באלג'יר נסגרו ותושבים מסרו ששירותי הרכבת הושעו. "יצאנו לרחובות כדי למחות נגד הכהונה החמישית. זה מספיק", אמר מפגין בשם זכרייה לפני כמה ימים.

בוטפליקה עלה לשלטון ב-1999. בשנת 2013 הוא לקה בשבץ ומאז מיעט להופיע בפומבי. במשך כמה שנים הוא לא נאם בפני האומה. מתנגדי הנשיא אמרו שאין כל הוכחה לכך שהוא כשיר מבחינה רפואית להנהיג את המדינה, שנשלטת לדבריהם על ידי יועציו. מנגד, הרשויות טענו שבוטפליקה מנהל בצורה איתנה את ענייני המדינה, למרות המספר הזעום של הופעותיו הפומביות. לאורך השנים נפוצו שמועות על יורשים אפשריים לנשיא בוטפליקה, אולם אף מועמד לא התבלט מן היתר וגם זכה לתמיכת הצבא והאליטות. 

בוטפליקה הצליח להישאר בשלטון בשעה שמהפכות האביב הערבי ב-2011 הפילו שליטים אוטוקרטים במדינות שכנות, בעיקר משום שלאלג'יריה היו מספיק עתודות מטבע חוץ כדי להגדיל את הוצאות הממשלה.

אלג'יראים מבוגרים שזוכרים את מלחמת האזרחים בשנות ה-90 חיו בשלום עם דיכוי קולות מחאה בתמורה ליציבות, ובכך נתנו לממשלה מרווח נשימה. אך כעת נראו כמה מהם בהפגנות שבהן דרשו מהממשלה רפורמות. כך למשל, גמלאי בן 63 בשם אחמד אמר: "אנחנו צריכים דור חדש שימשול עלינו ויבטיח עתיד טוב יותר לילדים שלנו". אותם אזרחים וותיקים הצטרפו לצעירים נואשים לעבודה וזועמים על האבטלה, השחיתות והאליטה השלטונית.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ