17 שנות המלחמה באפגניסטאן הפכו את הילדים והתינוקות למקורות הכנסה

מוחמד מכר את תינוקו כדי לקנות אוכל לשאר ילדיו. הדולר היחיד שזאבולה בן ה-12 מרוויח ביום מפרנס את משפחתו. המלחמה באפגניסטאן הותירה ילדים חשופים להתעללות וללא השכלה, ולאחריה המצב עלול אף להחמיר

לוגו רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ילדים שוטפים מכונית בקאבול, החודש
לוגו רויטרס

אחרי שהקרבות אילצו את מוחמד חאן, תושב אחד הכפרים בצפון אפגניסטאן, לנדוד עם משפחתו לאזור בטוח יותר, קיווה האב להתחיל חיים טובים יותר. אך במהרה, הגיעו שוב ימים קשים. אישתו חלתה במחלה קשה, הוא לא הצליח למצוא עבודה והתקשה להאכיל את שבעת ילדיהם. וכך, בחודש ינואר, מכר חאן את בנו בן 40 הימים לאחד משכניו. "מכרתי אותו בעבור 70 אלף אפגנים (926 דולר), כדי ששאר הילדים שלי לא ימותו ברעב", אמר.

במדינה שבה 50% מהאזרחים הם בני 15 או פחות, 17 שנות המלחמה הותירו את חותמן על ילדים רבים. על פי דוח של האו"ם שפורסם בפברואר, בשנה שעברה נהרגו במדינה 927 ילדים, המניין הגבוה ביותר שתועד עד כה. עובדי סיוע אומרים שהם רואים גידול במספר היתומים ובמספר הילדים הנאלצים לעבוד ברחובות. "אני חושבת שהתקווה שהיתה נעלמה", אומרת אדל חדור, נציגת יוניצ"ף באפגניסטאן. 

ילדות לומדות בבית ספר של ארגון צדקה מקומי, החודש בקאבולצילום: MOHAMMAD ISMAIL/רויטרס

Aschiana, ארגון צדקה המעניק מסגרות לימוד חלקיות לילדים המקבצים נדבות ועובדים ברחוב, טיפל בילדים רבים בשנים האחרונות, ומספרם רק הולך וגובר. אך למרות הצורך, הארגון נאלץ לצמצם את פעילותו בעקבות הירידה בתרומות. "ילדים לא שייכים למחנות פוליטיים, ולכן מתעלמים מהם באפגניסטאן", אומר מנהל הארגון מוחמד יוסוף, "אין להם כוח להשפיע".

זאבולה מוג'הד הוא אחד הילדים שתלויים בארגוני הצדקה כדי לשרוד. הוא בן 12, לומד לצייר באחד ממוסדות Aschiana ומקווה להיות צייר. הוא גם עובד שעות ארוכות בצחצוח נעליים ברחובות קאבול, ומרוויח כמאה אפגנים ביום - מעט יותר מדולר - כמפרנס העיקרי של אמו וששת אחיו. אביו נהרג במלחמה. "אם לא אעבוד, אמא שלי, אחיי ואחיותיי יהיו רעבים", מספר בן ה-12.

ילדות לא הורשו ללמוד בבית ספר בחמש שנות שלטונם של הטליבאן, שהסתיים ב-2001, עם גירושם בידי כוחות הקואליציה בהנהגת ארה"ב. ממשלת אפגניסטאן, הנתמכת בידי המערב, ובעלות בריתה הזרות, שמו להן למטרה להבטיח השכלה לילדות. אך למרות זאת, כ-3.7 מיליון ילדים בגיל בית ספר עדיין מחוץ למסגרות לימודיות.

לדברי יאסין מוהמדי, מעמותת Youth Health and Development Organization, נרשם גידול גם במקרי ההתעללות המינית והסחר בילדים, נוהג שהגיע לשיא במלחמת האזרחים באפגניסטאן בשנות ה-90. ילדים מאזורים כפריים החלו לנהור לערים כקאבול או הראט כדי למצוא בהן עבודה שתסייע להם לפרנס את משפחותיהם, אך נפלו קורבן להתעללות מצד המעסיקים. ההתעללות המינית בילדים בידי גברים נאסרה בחוק במדינה רק לפני כשנה, ועד כה לא תועדו מקרים רבים של עבריינים שהורשעו.

ילדות לומדות בבית ספר של ארגון צדקה מקומי, החודש בקאבולצילום: MOHAMMAD ISMAIL/רויטרס

נג'יב אחלאקי, הממונה מטעם הממשלה על ענייני ילדים, מודה שמצבם מידרדר - אך הוא טוען שנעשית התקדמות בטיפול בבעיות. "אני רק אדם אחד, אנחנו לא יכולים לפתור את כל הבעיות, זה לוקח זמן רב", אמר לרויטרס בריאיון. אך גם בעתיד הנראה לעין לא נראה שיש מזור לילדי אפגניסטאן.

ארגוני סיוע מברכים על הסיכוי המסתמן לשלום עם הטליבאן במדינה, אבל חוששים שהכנסתם לממשלה עתידית תפגע בילדי המדינה. "הטליבאן לא סייעו מעולם לילדים, הם לא סייעו מעולם לאזרחים", אומרת פשטאנה ראסול, מנהלת רשת בתי יתומים. "אני חוששת שהמצב יהיה חמור מכפי שהוא היום", היא אומרת. יוסוף, מנהל Aschiana, אומר שהוא חושש שבחברה שבה תהיה לטליבאן השפעה הנשים לא יורשו לעבוד והסכנה לילדים תגדל. "השלום חשוב מאוד לילדים, אבל אנחנו רוצים שלום אמיתי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ