הכורדים בסוריה שחררו את הכפר האחרון שנותר בידי דאעש: "החליפות חוסלה"

אחרי שבועות של לחימה במעוז האחרון של המדינה האיסלאמית בגבול עיראק הכריזו הכוחות הסורים הדמוקרטיים על הבסת הארגון הקיצוני. אולם, מפקדים שהשתתפו במערכה מודים כי דאעש נותר איום גלובלי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דגל הכוחות הסורים הדמוקרטיים מונף מעל מבנה באל-בארוז, היום

הכוחות הסורים הדמוקרטיים (SDF) הכריזו הבוקר (שבת) על ניצחון במערכה מול ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש) במעוזו האחרון בגבול עיראק. דובר הארגון מוסטפה באלי מסר בהודעה בערבית בחשבון הטוויטר שלו כי "הכפר אל-בארוז שוחרר והניצחון על החליפות הושלם. אנחנו מקדישים אותו למשפחות השהידים ולמי שנפצעו בקרבות. לגיבורים שהקרבתם איפשרה אותו".

הציוץ של דובר ה-SDF, מוסטפה באלי

באלי הוסיף כי "אחרי שנים של קורבנות אדירים העולם גאה בחיסולה של החליפות. אנו מחדשים את שבועתנו להמשיך בלחימה ולרדוף את שרידי המדינה האיסאלמית עד להשמדתה הסופית". הארגון, המורכב בעיקרו מלוחמים כורדים הנתמכים בידי ארה"ב, ניהל קרבות ממושכים באזור שבמזרח סוריה בשבועות האחרונים, שבמהלכם עזבו אלפי לוחמים זרים את המובלעת שנותרה בידי דאעש, ששטחה כ-3.8 קמ"ר.

לוחמי הכוחות הסורים הדמורטיים באל-בארוז, השבוע. המערכה מול דאעש נמשכה כמה שבועותצילום: AFP

דובר נוסף מטעם ה-SDF, קינו גבריאל, מסר כי "זהו רגע גדול עבורנו ועבור כל העולם. אבל אנחנו לא יכולים לומר שזה סופו של דאעש. אמנם נוכחותם הצבאית בשטח מוגרה, אבל הארגון נותר כאיום ברמה הגלובלית". בכירים אמריקאים ועיראקים מעריכים שהמדינה האיסלאמית עדיין מחזיקה אלפי לוחמים ועשרות אלפי תומכים נאמנים ברחבי סוריה ועיראק.

מפקדי הכוחות שלחמו מול כיסי ההתנגדות האחרונים של דאעש באל-בארוז ובכפרים נוספים במחוז דיר א-זור מודים בעצמם כי מדובר בסופו של שלב אחד בעימות מול הארגון ובתחילת שלב נוסף. ענדאן עפרין, מפקד ב-SDF, הוסיף כי שחרור הערים והכפרים שהיו בשליטת הארגון היה החלק הקל. "כשלחמנו בקו החזית ראינו אותם בעיניים. ירינו עליהם והם השיבו אש. ידענו מול מי אנחנו נלחמים", אמר. "אבל בעורף נותרו התאים הרדומים. הקרב נגד האויב שאינך יכול לראות הוא קשה יותר".

דיווח של CNN על הכרזת הבית הלבן על ניצחון מול דאעש בסוריה, אתמול

הבית הלבן הודיע אמש כי הושג ניצחון צבאי של 100% על דאעש בסוריה, אולם הכרזות דומות נשמעו בעבר. בדצמבר האחרון הכריז נשיא ארה"ב דונלד טראמפ על הבסת המדינה האיסלאמית. אולם, לפי נתוני המכון הבינלאומי לחקר הקיצוניות בקינגס קולג' שבלונדון, בשבועות שחלפו מאז הארגון קיבל אחריות על 182 מתקפות בסוריה, שבהן נהרגו או נפצעו 620 בני אדם.

צ'רלי וינטר, חוקר בכיר במכון, הוסיף כי "ישנה נטייה להיחפז להכרזות ניצחון על ארגוני ג'יהאד, מהר מדי ומוקדם מדי. ייתכן שלעת עתה הארגון נחלש, איך אין שום סיכוי שהוא הובס". בארגון הסורי לזכויות אדם, המנטר את הלחימה במדינה ממקום מושבו בבריטניה, מסרו כי גורלם של מפקדים בכירים בדאעש שהסתתרו באזור אל-בארוז אינו ידוע. בארגון הוסיפו כי קיבלו דיווחים על כמה עשרות הרוגים משורות המדינה האיסלאמית, בהם נשים וילדים, שגופותיהם טרם זוהו סופית.

לוחמי הכוחות הסורים הדמוקרטיים מניפים את דגלם באל-בארוז, היום. הכריזו כי דאעש נחל "תבוסה משפילה"צילום: Maya Alleruzzo/אי־פי

במסיבת עיתונאים שערכו בהמשך היום מסרו נציגי הכוחות הסורים הדמוקרטיים כי דאעש נחל "תבוסה משפילה" מידיהם לאחר חמש שנות לחימה והודו לכוחות הקואליציה הבינלאומית בהובלת ארה"ב על הסיוע הצבאי והתמיכה. אנשי הארגון קראו לממשלת סוריה להכיר בשלטונם במחוז דיר א-זור המזרחי והוסיפו כי על הכוחות הטורקיים המוצבים באזור מחוז אידליב שבצפון המדינה לשוב לארצם.

נפילת החליפות

למרות שרבים רואים בשחרור אל-בארוז מידי דאעש את סופה של החליפות, הארגון נשא תמיד את עיניו לזירה הגלובלית. כמחצית "המחוזות" שאנשיו הכריזו על שליטה בהם נמצאים במדינות מחוץ למזרח התיכון. לדברי מומחים, גם כשהטריטוריה שבשליטתו בעיראק ובסוריה הצטמקה, שלוחותיו מעבר לים ממשיכות להתרחב.

עשן מיתמר מבתים באל-בארוז, השבוע. בשיאו החזיק דאעש בשטח שבו חיו כ-12 מיליון אישצילום: AFP

מנהיג המדינה האיסלאמית, אבו בכר אל-בגדאדי, שלח לראשונה כוחות לסוריה בשנת 2013, שנתיים לאחר שהחלה מלחמת האזרחים ששיסעה את המדינה. שנה לאחר מכן כבש הארגון את העיר א-רקה בסוריה, ובהמשך את פאלוג'ה, תיכרית ומוסול שבעיראק. ב-2014 הכריז אל-בגדאדי במסגד הגדול של מוסול על הקמת החליפות. בשיאו, ב-2015, שלט הארגון על שטח בגודלה של בריטניה ובו חיו כ-12 מיליון בני אדם.

הטריטוריה בשליטת החליפות כללה 75% משדות הכותנה של סוריה, 40% משדות החיטה של עיראק וכמחצית משדות השעורה במדינה. בנוסף, המדינה האיסלאמית החזיקה בתחנות כוח הידרו-אלקטריות, במכרות פוספטים ובשדות נפט. בזכות החזקתו באדמות אלה דאעש השיג את מה שאף ארגון טרור לפניו לא יכול היה לעשות וגבה מסים ממיליוני תושבים שהיו תחת שלטונו. כך, ולצד ניצול אוצרות הטבע המקומיים, גרף הארגון הכנסות הנאמדות במיליארדי דולרים שסייעו בהפיכתו לארגון הטרור העשיר ביותר בעולם.

ילד יושב על קנה טנק בעיר הכורדית כובנה שבצפון סוריה, ב-2015. שנתיים לאחר מכן החלה הטריטוריה של החליפות להצטמקצילום: AFP

דאעש השקיע בפיתוח המדינה האיסלאמית שהחל לגבש וסיפק שירותים אזרחיים כגון מתן חיסונים לילדים וטיפול בפסולת. בכמה מקרים שירותים אלה התעלו על מה שסיפקו השלטונות הממשלתיים באזורים שכבש. כך ניסה הארגון לגייס תושבים בשטחים שעליהם השתלט כלוחמים בשורותיו.

המדינה שהוקמה על אדמת החליפות עוצבה לפי חזונו של הנביא מוחמד במאה השביעית, ולצד יעילותה השלטונית היתה אכזרית לתושביה. נשים שלבושן חשף יותר מאשר עיניהן נידונו למלקות, נערים שהפריעו בתפילות במסגדים נשלחו למאסר. אלפי נשים מקרב האוכלוסייה היזידית, שנחשבו לכופרות, נמכרו כשפחות מין במסגרת חוזים שקיבלו גושפנקא רשמית של המדינה האיסלאמית.

ב-2017 נחל דאעש שורת הפסדים שכרסמו בטריטוריה שעליה השתלט. ביוני אותה שנה שחרר צבא עיראק שחרר את מוסול, בספטמבר הניס צבא סוריה את לוחמי הארגון ממזרח לנהר הפרת ושחרר את מרבית מחוז דיר א-זור. באוקטובר הביסו הכוחות הסורים הדמוקרטיים את כוחות המדינה האיסלאמית בעיר א-רקה. 

בשנה שעברה השתלטו מחדש כוחות משטר אסד על מובלעות של הארגון במחוז ירמוכ שבדרום סוריה ולוחמי ה-SDF רשמו ניצחונות על גדת נהר הפרת, וכוחות עיראקיים שחררו אזורים נוספים בצדו המזרחי של הגבול בין שתי המדינות. בעקבות צמצום הטריטוריה שבשליטת דאעש הודיע בסוף 2018 הממשל האמריקאי על כוונה להסיג את כוחותיו מסוריה, ולהותיר מאות בודדות של חיילים במדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ