פליטים מאפריקה חטפו ספינה בים התיכון והחלו להשיט אותה לאירופה

צוות של צבא מלטה הציל 108 פליטים שספינתם טבעה ליד חופה של לוב. לאחר שהבינו שהצוות משיב אותם לאפריקה, השתלטו הפליטים על הספינה, שעשויה להגיע עוד הלילה למלטה

לוגו גרדיאן
גרדיאן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מהגרים שהוצלו בים התיכון, בשנה שעברה
לוגו גרדיאן
גרדיאן

קבוצת פליטים שהיתה בדרכה מאפריקה לאירופה השתלטה על ספינה של צבא מלטה והחלה להשיט אותה לכיוון המדינה. לפי הרשויות במלטה ובאיטליה, צוות הספינה הציל 108 פליטים שהיו על סיפונה של ספינה שהחלה לטבוע ליד חופי לוב. כשהתברר לפליטים שצוות הספינה המלטזית מתכוון להשיבם ללוב, הם השתלטו על הספינה.

"אלו לא מהגרים במצוקה, אלו פיראטים, הם יראו את איטלה רק דרך טלסקופ", כתב סגן ראש ממשלת איטליה, מתאו סאלוויני, בחשבון הפייסבוק שלו. "זה בבירור מקרה של פשע מאורגן. הנמלים שלנו יישארו סגורים". סאלוויני, איש הימין הקיצוני מהמפלגה הפופוליסטית, מוביל את קו האנטי-הגירה של איטליה. בין השאר, הוא הורה על סגירת נמלי המדינה לספינות של ארגונים שמסייעים למהגרים בים. 

ספינה של ארגון הצלה פרטי במי הים התיכוןצילום: Jon Stone/אי־פי

דובר מטעם צבא מלטה אישר שהספינה נחטפה והודיע כי הספינה לא תורשה לעגון במלטה. "קיבלנו דיווחים על ספינה שהשתלטו עליה פיראטים שעושה את דרכה לכיוון מלטה או למפדוזה (האי הסמוך) ואנחנו עוקבים אחר המצב", אמר הדובר. הספינה יכולה להגיע לאזור מלטה בעוד כמה שעות. לפי הדיווחים, טרם נוצר קשר עם קפטן הספינה.

מוקדם יותר היום החליט האיחוד האירופי להפסיק לשלוח ספינות הצלה לים התיכון, לאחר שאיטליה איימה להטיל וטו על כל סוג של הצלת פליטים שמנסים להגיע לאירופה מאפריקה ומהמזרח התיכון. לפי ההחלטה, ספינות של האיחוד יפסיקו לבצע פטרולים לאיתור והצלת ספינות טובעות בים התיכון. הפטרולים האוויריים ימשכו.

ב-2015 פתח האיחוד האירופי ב"מבצע סופיה", במסגרתו השמיש שתי ספינות וחמישה מטוסים ומסוקים להצלת מהגרים בים התיכון. החלטת האיחוד להפסיק את השימוש בשתתי הספינות יכנס לפועל בעוד כחצי שנה, ב-30 בספטמבר, אך השימוש במסוקים ובמטוסים ככל הנראה יוגבר. במקביל, הסכימו חברות האיחוד על הגברת המאמצים להכשרת משמר החופים של לוב לעצירת הפליטים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ