יותר ממאה אלף מקרים בשלושה חודשים: הכולרה שוב מתפשטת בתימן

ארגון רופאים ללא גבולות מדווח כי מתחילת 2019 קפץ מספר הנדבקים בכולרה או כאלה החשודים שנדבקו מ-140 ל-2,000 מדי שבוע. כשליש מהמקרים הם בקרב ילדים בני פחות מחמש

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

גורמים בתימן מתריעים כי המחלה הקטלנית כולרה, שעומדת בלב המשבר ההומניטרי בתימן, מתפשטת שוב במדינה. ארגון רופאים ללא גבולות התריע השבוע כי בכמה אזורים במדינה התגלו בתוך שבוע כ-2,000 מקרי הידבקות שאושרו סופית או עדיין בגדר חשודים.

הארגון הבהיר כי אנשיו בתימן הבחינו באחרונה בגידול דרמטי במספר מקרי הכולרה "מה שממחיש את הצורך המידי בסיוע הומניטרי כדי לשפר את אספקת המים והאמצעים הסניטריים במדינה שסועת המלחמה".

ילד מובא למרכז לטיפול בכולרה בצנעא, החודש

ארגון הבריאות העולמי אמר כי מתחילת 2019 ועד 17 במארס דווח במדינה על 109 אלף מקרים של שלשולים חמורים או מקרים החשודים ככולרה. קרוב ל-200 בני אדם מתו. כשליש מהדיווחים נגעו לילדים מתחת לגיל חמש.

כולרה מתפשטת בתנאי הגיינה חמורים ומים מזוהמים. בהיעדר טיפול מתאים היא גורמת לשלשולים קשים והתייבשות עד מוות. בתימן, המדינה הענייה ביותר בעולם הערבי, היא כבר הוגדרה מזמן מגפה. שיאה הגיע אחרי שהחלה מלחמת האזרחים במדינה במארס 2015 בין המורדים החותים לקואליציה בהובלת סעודיה. המלחמה הביאה לקריסת מערכת הבריאות ותשתיות חשובות כמו מים וביוב.

מטופלת במרכז לטיפול בכולרה בצנעא, החודש

לפני שנתיים סבלה תימן מההתפרצות הגדולה בעולם של כולרה ויותר ממיליון מקרי הידבקות דווחו במדינה. אף שהמחלה כבר היתה תחת שליטה, צוותי רפואה שפועלים בתימן המשיכו להבחין בהופעתה כמעט בכל אזור במדינה. לפי רופאים ללא גבולות, במתקניו טופלו מאז 1 בינואר יותר מ-7,900 חולים שככל הנראה נדבקו בכולרה במחוזות אמראן, חג'ה, איב וטאיז במערב תימן. במהלך שלושת החודשים האחרונים "מספר החולים או כאלה החשודים כחולים בכולרה עלה מ-140 ל-2,000 מדי שבוע", נמסר מהארגון.

באו"ם הגדירו את תימן, שמלחמת האזרחים בה נכנסה לשנה החמישית שלה, כמי שסובלת מהמשבר ההומניטרי מעשה ידי אדם החמור בעולם. עובדי סיוע התריעו כי 24 מיליון בני אדם, קרוב ל-80% מאוכלוסיית המדינה, זקוקה להגנה או לסיוע וכי הרעב מאיים או פוגע במאות עד אלפי בני אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ