הפיצוי לילדי העיתונאי הסעודי שנרצח: בתים מפוארים ועשרת אלפים דולר בחודש

העיתון וושינגטון פוסט דיווח שהפיצוי נועד להבטיח שילדיו של ג'מאל חאשוקג'י, שנרצח בקונסוליה של ארצו באיסטנבול, ימשיכו לגלות איפוק בהתבטאויותיהם הפומביות

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפגינים אוחזים בתמונתו של חאשוקג'י בהפגנה מול הקונסוליה הסעודית באיסטנבול, באוקטובר
לוגו הארץ
הארץ

ילדיו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י, שנרצח בקונסוליה של ארצו בטורקיה, קיבלו כפיצוי בתים מפוארים בשווי מיליוני דולרים ואלפי דולרים בחודש על ידי השלטונות בריאד. כך דיווח אתמול (שני) העיתון וושינגטון פוסט.

חאשוקג'י – עיתונאי שנהג לבקר רבות את המשטר בארצו, וכתב בין היתר טורים בוושינגטון פוסט – הועלם לאחר שנכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול בחודש אוקטובר האחרון על ידי 15 סוכנים שנשלחו מריאד וגופתו מעולם לא נמצאה. לפי סוכנויות מודיעין מערביות, מי שאחראי להיעלמותו של העיתונאי הוא יורש העצר הסעודי, הנסיך מוחמד בן סלמאן. עם זאת המשטר בסעודיה הכחיש כל קשר לפרשה, פתח בחקירת מותו של חאשוקג'י והעמיד לדין חשודים.

בן סלמאן (מימין) לוחץ את ידו של בנו של חאשוקג'י סלאח בריאד, באוקטוברצילום: Bandar Algaloud/Courtesy of Saud

לפי הדיווח, התשלום לארבעת ילדיו – שני בנים ושתי בנות – הוא חלק ממאמצי סעודיה להגיע להסכם ארוך טווח עם קרובי משפחתו של חאשוקג'י במטרה להבטיח שהם ימשיכו לגלות איפוק בכל הנוגע להתבטאויותיהם הפומביות. לפי וושינגטון פוסט, הבתים שקיבלו ילדיו נמצאים בעיר הנמל ג'דה ושווים כארבעה מיליון דולרים.

עוד דווח כי סלאח, ילדו הבכור של חאשוקג'י, מתכנן להמשיך להתגורר בממלכה בעוד שילדיו האחרים, שמתגוררים בארה"ב, מתכננים למכור את הבתים. בנוסף לנכסים הללו, מקבלים ארבעת הילדים גם תשלום קבוע של עשרת אלפים דולרים בחודש וייתכן שהם גם מקבלים תשלומים גדולים יותר ששווים עשרות מיליוני דולרים לכל אחד.

למרות הכחשת בית המלוכה הסעודי, בחודש שעבר דווח כי בן סלמאן אישר קמפיין סודי להשתקת מתנגדי משטר – שכלל מעקבים, חטיפות, מעצרים ועינויים של אזרחים סעודים – יותר משנה לפני רצח העיתונאי ג'מאל חאשוקג'י. כך טוענים גורמי ממשל אמריקאיים שקראו חומרי מודיעין מסווגים על הקמפיין המדובר.

כמה מהמשימות החשאיות בוצעו על ידי חברי אותו צוות שרצח על פי החשד באוקטובר את חאשוקג'י וככל הנראה ביתר את גופתו. לפי הגורמים האמריקאיים וכמה אזרחים סעודים, הרצח של חאשוקג'י, היה חלק מקמפיין רחב להשתקת מתנגדי משטר סעודים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ