ארדואן דורש לערוך מחדש את הבחירות באיסטנבול, שבהן הפסידה מפלגתו החודש

מועמדו מפלגת השלטון הפסיד בעיר, שנחשבה לאורך שנים למעוז של הנשיא ארדואן. הדרישה דוחקת את ועדת הבחירות לפינה ומאיימת לעורר משבר בעיר

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנשיא ארדואן באיסטנבול, בחודש שעבר
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

בניסיון להפוך על פיו את הפסדה בבחירות באיסטנבול בשבוע שעבר, מפלגת השלטון בטורקיה דרשה אמש (שלישי)  לערוך מחדש את ההצבעה לראשות העיר הגדולה ביותר בטורקיה, שזמן רב נחשבה למעוז של הנשיא רג'פ טייפ ארדואן. המפלגה הודיעה על דרישתה יוצאת הדופן לאחר שהתברר כי ספירה מחודשת של פתקי ההצבעה לא תשנה את התוצאה. על פי התוצאות הרשמיות, מועמד האופוזיציה אקרם אימאמגולו הביס ב–31 במארס את מועמדה של מפלגת הצדק והפיתוח (AKP) של ארדואן, בינאלי ילדרים.

מפלגתו של ארדואן כבר דרשה לספור מחדש את הפתקים הפסולים בכל איסטנבול, ולערוך ספירה חוזרת לכל הפתקים בכמה מהרובעים בעיר. כשהדבר לא שינה את מאזן הכוחות, המפלגה קראה לספירה מחודשת של כל הקולות באיסטנבול – מהלך שוועדת הבחירות העליונה סירבה לאשר. 

הדרישה האחרונה של מפלגת השלטון דוחקת את ועדת הבחירות העליונה לפינה ומאיימת לעורר משבר באיסטנבול – וייתכן שברחבי המדינה. התפתחות מסוג זה תציב מבחן למוסדות הדמוקרטיים בטורקיה שכבר עתה נאנקים תחת נטיותיו הסמכותניות של ארדואן, שנמצא בשלטון כבר 16 שנה.

"הסיכוי שוועדת הבחירות תאשר את הבקשה של AKP לחזור על הבחירות גבוה", אמר סונר קגפטאי, ראש תוכנית המחקר הטורקית במכון וושינגטון למדיניות המזרח התיכון. קגפטאי הוסיף ש"וועדת הבחירות אינה עצמאית, כמו מוסדות רבים. היא נפלה תחת כוחו של ארדואן, והייתי אומר שעד עכשיו היא נקטה פעולות כדי לאפשר את כל אחד ממהלכיו".

קגפטאי הוסיף שמועצת הבחירות כבר אפשרה ספירה מחודשת של הקולות הפסולים, על אף ש–AKP לא הציגה ראיות לאי־סדרים והתבססה בטענותיה אך ורק על הפער הקטן בין המפלגות. הדבר לא עצר את המפלגה או את הנשיא מלטעון שיש דפוס של אי־סדרים באיסטנבול, שם פחות מ–0.3% מתוך תשעה מיליון קולות מפרידים בין נציגו של ארדואן לנציג האופוזיציה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ