הפרלמנט המצרי אישר שינויים בחוקה שיאפשרו לא-סיסי לכהן עד 2030

השינויים, הכפופים למשאל עם, יכללו גם חלוקה של הפרלמנט לשני בתים ושיריון של רבע מהמקומות בבית התחתון שלו לנשים. יו"ר הפרלמנט הסביר כי השינויים נועדו לשמור על היציבות במדינה

אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כרזה בקהיר הקוראת לציבור להצביע בעד השינויים בחוקה, היום
אי-פי

הפרלמנט במצרים אישר הערב (שלישי) שינויים בחוקה שיוכל לאפשר לנשיא, עבד אל-פתח א-סיסי, לכהן עד שנת 2030. השינויים שהתקבלו ייכנסו לתוקפם בכפוף למשאל עם. מבקריו של הנשיא רואים באישור השינויים צעד נוסף לעבר ביצור מעמדו של הנשיא, שמונה שנים אחרי ההפיכה שהביאה לסוף שלטונו של הנשיא לשעבר, חוסני מובארק.

רוב חברי הפרלמנט, המונה 596 חברים, תומכים בא-סיסי ונתנו את הסכמתם הראשונית למהלך לפני כחודשיים. אז, עבר השינוי בחוקה לוועדת החוקה והחקיקה של הפרלמנט לבחינה סופית, לפני ההצבעה המכריעה היום. מתוך 554 נציגים שנכחו בהצבעה, 531 הצביעו בעד השינויים, 22 הצביעו נגדם ואחד נמנע. 

השינויים החדשים בחוקה, אם יאושרו במשאל העם, יאפשרו לנשיא למנות סגן נשיא אחד או יותר, יחלקו את הפרלמנט מחדש לשני בתים וישריינו לנשים רבע מהמקומות בבית התחתון שלו. כמו כן, א-סיסי יוכל למנות שופטי עליון במדינה ולעקוף את הרשות השופטת בכך שיפקח על האופן בו נבדקות הצעות חוק. 

דיון בפרלמנט המצרי על השינויים בחוקה, היוםצילום: AFP

יו"ר הפרלמנט, עלי עבד אל-עאל, קבע בפתח הדיון: "אנחנו מסיימים את מה שהתחלנו בפברואר. ביום גדול זה, אנחנו מציעים לעם המצרי טיוטה לשינויים בחוקה". משאל העם ייערך ככל הנראה לפני ראשית חודש מאי, עת תחילת הרמדאן. 

כבר מראשית אפריל התמלאה קהיר בכרזות גדולות שעודדו את הציבור להצביע בעד השינויים בחוקה. בכיכר תחריר, שהפכה לסמל ההפגנות נגד מובארק ב-2011, קראו הכרזות לאזרחים לצאת ולהצביע. "קחו חלק, אמרו 'כן' לשינויים בחוקה", נכתב בכרזה של מפלגת עתיד האומה, התומכת בממשלה. את רוב הכרזות מימנו ככל הנראה מפלגות התומכות בממשלה, לצד אנשי עסקים ומחוקקים. 

כרזה בקהיר על השינויים בחוקה, היוםצילום: MOHAMED ABD EL GHANY/רויט�

השינויים בחוקה יאריכו את כהונתו של הנשיא מארבע לשש שנים ויאפשרו לו לכהן שתי קדנציות. אבל הם כוללים סעיף מיוחד, הנוגע לא-סיסי עצמו, שמאריך את תקופת הכהונה הנוכחית שלו מארבע לשש שנים, ושתאפשר לו להתמודד בבחירות לשש שנים נוספות בתפקיד ב-2024, מה שיאפשר לו להיות נשיא עד 2030. אל-עאל טען כי הסעיף המדובר נועד לשמור על צדק פוליטי ועל היציבות הנדרשת במדינה.

טיוטת השינויים שהפרלמנט אישר בחודש פברואר היתה שונה, ונתנה לא-סיסי את האפשרות להתמודד עוד פעמיים לקדנציות שאורכן שש שנים אחרי תום כהונתו הנוכחית ב-2022, מה שהיה אמור לתת לו לכהן עד 2034. הרשויות במצרים לא הסבירו מדוע שונתה הטיוטה, ככל הנראה על ידי ועדת הפרלמנט. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ