אזרחי מצרים מצביעים על שינוי חוקתי שיאפשר לא-סיסי לכהן עד 2030

החוקה החדשה אושרה על ידי הפרלמנט השבוע, אך תיכנס לתוקף רק אם תאושר בהצבעה הכללית שתיערך בשלושת הימים הקרובים. השינויים יאפשרו לא-סיסי גם למנות שופטים ויקלו עליו בחקיקת חוקים חדשים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תור להצבעה בקהיר, היום

אזרחי מצרים מצביעים היום (שבת) על שינוי חוקתי שייאפשר לנשיא עבד אל פתח א-סיסי לכהן עד שנת 2030. שינוי נוסף בחוקה עליו מצביעים היום המצרים הוא הגדלת כוח הצבא. השינויים הללו, שזוכים לביקורת רחבה בעולם ובקרב ארגונים אזרחיים במדינה, מגיעים לאחר שנים שבהן הידק א-סיסי את אחיזתו בשלטון וצמצם את זכויות האדם במצרים.

הקלפיות נפתחו היום ב-07:00 ויישארו פתוחות במשך שלושה ימים, בניסיון להגדיל את אחוזי ההצבעה. מחוץ לקלפי הסמוכה לפירמידות בגיזה השתרך תור קטן של מצביעים, בעיקר נשים מבוגרות, שהוקף בחיילים ואנשי אבטחה. חאג'ה חאדיג'ה, עקרת בית בת 63, אמרה שהיא באה להצביע בשביל "ביטחון ויציבות" למצרים. "אנחנו אוהבים את א-סיסי", אמרה, "הוא עשה דברים רבים. הוא העלה לנו את הפנסיות".

שלט תמיכה בנשיא א-סיסי, היוםצילום: Mohamed Abd El Ghany/רויט�

התקשורת הממלכתית דיווחה כי א-סיסי הצביע הבוקר ליד ארמון הנשיאות בקהיר. כלי התקשורת הפרו-ממשלתיים הובילו בשבועות האחרונים קמפיין אגרסיבי לקידום ההצבעה בעד השינויים, שהמסר שלו הוא שהצבעה בעד השינויים היא חובה פטריוטית. מאז תחילת החודש מלאה קהיר בפוסטרים ושלטים המעודדים אזרחים להצביע בעד שינוי החוקה.  

הפרלמנט, שנשלט על ידי א-סיסי ותומכיו, הצביע בעד השינויים לחוקה לפני יומיים. רק 22 הצביעו נגד השינויים ואחד נמנע, מבין 554 חברי הפרלמנט במצרים. לאחר החלטת הפרלמנט, ועדת הבחירות הממלכתית הודיעה על קיום הצבעה כללית לאישור שינויים אלו.

אם השינויים לחוקה יאושרו, כהונת הנשיא תוארך מארבע שנים לשש שנים וכל נשיא יוכל לכהן פעמיים בלבד. אבל השינויים כוללים גם סעיף מיוחד המתייחס לא-סיסי לפיו כהונת הנשיא הנוכחי תוארך לשש שנים וכי הוא יוכל להתמודד פעם שלישית ב-2024. אם ייבחר גם ב-2024, א-סיסי, שנבחר ב-2014, ייכהן כנשיא מצרים 16 שנה. לפי החוקה החדשה, אם תאושר, א-סיסי יוכל למנות שופטים בעצמו ולא יידרש לעבור ועדות משפטיות בדרכו לשנות חוקים. השינויים גם יעניקו לצבא כוח רב יותר בכל הנוגע להעמדתם לדין של אזרחים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ