תוצאות משאל העם במצרים: א-סיסי יוכל להישאר בשלטון עד 2030

88.83% מהאזרחים הצביעו בעד שינויים חוקתיים במשאל העם, שנמשך שלושה ימים והסתיים אתמול. המשאל עסק בשינוי בחוקה שיאפשר לנשיא המדינה להתמודד בפעם השלישית בבחירות ב-2024

לוגו אי-פי
אי-פי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תומכיו של א-סיסי מחוץ לקלפי במחוז מנופיה במצרים, אתמול
לוגו אי-פי
אי-פי

ועדת הבחירות של מצרים הודיעה היום (שלישי) כי הבוחרים במדינה אישרו את תיקוני החוקה שהוצעו במשאל העם החודש, מה שיאפשר לנשיא עבד אל-פתאח א-סיסי להישאר בשלטון עד שנת 2030.

על פי השינויים שאושרו, כהונת הנשיא תוארך מארבע שנים לשש שנים וכל נשיא יוכל לכהן פעמיים בלבד. אבל השינויים כוללים גם סעיף מיוחד המתייחס לא-סיסי, לפיו כהונת הנשיא הנוכחי תוארך לשש שנים, והוא יוכל להתמודד פעם שלישית ב-2024. אם ייבחר גם ב-2024, א-סיסי, שנבחר ב-2014, ייכהן כנשיא מצרים 16 שנה. לפי החוקה החדשה א-סיסי יוכל למנות שופטים בעצמו ולא יידרש לעבור ועדות משפטיות בדרכו לשנות חוקים. השינויים גם יעניקו לצבא כוח רב יותר בכל הנוגע להעמדתם לדין של אזרחים.

מצביעות במשאל העם בקהיר, ביום שבתצילום: AFP

ראש ועדת הבחירות, לאשים איבראהים, אמר היום כי התיקונים אושרו ברוב של 88.83%. שיעור ההצבעה עמד על 44.33%. המשאל נערך במשך שלושה ימים, החל מיום שבת עד יום שני, כדי להגדיל את שיעור ההצבעה.

הפרלמנט, שנשלט על ידי א-סיסי ותומכיו, הצביע בעד השינויים לחוקה בשבוע שעבר. רק 22 הצביעו נגד השינויים ואחד נמנע, מבין 554 חברי הפרלמנט במצרים. לאחר החלטת הפרלמנט, ועדת הבחירות הממלכתית הודיעה על קיום הצבעה כללית לאישור שינויים אלו.

משאל העם נתפס על ידי רבים כצעד נוסף שבאמצעותו מנסה א-סיסי לשמר את שלטונו האוטוריטרי. התקשורת הממלכתית במדינה, אנשי עסקים ומחוקקים רבים קראו לציבור לצאת להצביע ולתמוך בשינויים. הם הציעו תמריצים שונים בעוד שהרשויות איימו לקנוס כל מי שייתפס מחרים את ההצבעה. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ