חודשים אחרי הסכם הפסקת האש: המורדים בתימן הודיעו על נסיגה מעיר הנמל חודיידה

החותים הודיעו כי החלו לפנות נמלים אסטרטגיים לחופי הים האדום, תחת פיקוח האו"ם. אולם, שר בממשלת תימן פקפק באמינות המהלך וטען כי במקום הכוחות שנסוגו הגיעו מורדים אחרים במדי משמר החופים

אי-פי
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות חותים בחודיידה, היום
אי-פי
רויטרס

המורדים החותים בתימן הודיעו היום (שבת) כי החלו להסיג את כוחותיהם מעיר הנמל האסטרטגית חודיידה במערב המדינה, חמישה חודשים לאחר שחתמו על הסכם עם הממשלה בחסות האו"ם. לפי ההסכם, החותים צפויים להשלים את נסיגתם מחודיידה וכן מכמה נמלים נוספים לחופי הים האדום עד 14 במאי. 

כ-70% מהיקף הסחורות ומשלוחי הסיוע ההומניטרי המגיעים לתימן עוברים דרך נמל חודיידה. כוחות הקואליציה הסעודית הנלחמים בחותים האשימו אותם בניצול הנמל להברחת נשק, לרבות רקטות ששיגרו אל עבר סעודיה.

חודיידה, לחוף הים האדום

הלחימה בין המורדים הנתמכים בידי איראן לכוחות הממשלה, בגיבוי סעודיה, החלה ב-2014 וגבתה עד כה את חייהם של כ-60 אלף בני אדם, גרמה לעקירת כשלושה מיליון מבתיהם והותירה את המדינה להתמודד עם מגפות ורעב. כשני שליש מאזרחי תימן זקוקים כיום לסיוע חיצוני כדי לשרוד.

בדיווח בערוץ הטלוויזיה שמפעילים החותים בתימן, אל-מסירה, נטען כי משקיפים מטעם האו"ם מפקחים על נסיגת הכוחות. אולם, שר המודיעין בממשלת תימן, מועמר אל-איריאני, הטיל ספק במיהמנות המהלך. "זה מופע ראווה", אמר אל-איריאני לסוכנות רויטרס, והאשים את המורדים "בניסיון להטעות את הקהילה הבינלאומית לקראת כינוס מועצת הביטחון של האו"ם". לדבריו, "קבוצה של חמושים יצאו מהנמל ובמקום נכנסו חבריהם שלבשו מדים של משמר החופים המקומי".

רכבי או"ם בנמל חודיידה, היוםצילום: ABDULJABBAR ZEYAD/רויטרס

נציג מטעם ממשלת תימן צפוי להיפגש בהמשך עם מפקד כוח האו"ם האחראי על יישום הסכם בתימן, מייקל לולסגאארד, כחלק מהפיקוח על יישום ההסכם. לולסגאארד אמר אמש כי על החותים להתחייב להשלים את נסיגתם מכיוון שהדבר חיוני להבטחת משלוחי הסיוע ההומניטרי למדינה. החותים קראו לאו"ם להפעיל לחץ על הקואליציה הסעודית לעמוד בתנאי ההסכם, בטענה כי נסיגתם מראה שהם מחויבים ליישומו וכן "לקידום השלום".

הנוסח שאליו הגיעו הצדדים בתיווך האו"ם בדצמבר האחרון נותר מעורפל באשר לשאלת האחריות על הנמלים לאחר נסיגת המורדים. בהסכם צוין כי "כוח מקומי" יקבל את השליטה בחודיידה, וכן בנמלים ראס עיסא וסאליף, מבלי לפרט במי מדובר. הנסיגה היתה אמורה להתבצע ב-18 בדצמבר, אך נדחתה בשל חילוקי דעות על פרשנות לכמה מסעיפי ההסכם. בין היתר נכלל סעיף של חילופי שבויים בין הממשלה למורדים, אך הדבר טרם התרחש. בנוסף לכך, בממשלת תימן קראו לאו"ם להבטיח את עקירתם של מוקשים שהטמינו החותים באזורים שבשליטתם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ