הארץ
ד-פ-א

שר ההגנה של איראן, אמיר חאתמי, אמר היום (רביעי) כי ארצו תביס את הברית של ארה"ב וישראל, כך דיווחה סוכנות הידיעות הממשלתית של איראן. בפגישה עם אנשי כוחות ביטחון ויוצאי צבא, הוסיף חאתמי כי לאיראן מוכנות מיטבית נגד כל סוג של איום צבאי, וזאת חרף משטר הסנקציות שחל עליה.

לפי הדיווח, חאתמי קבע כי ההפסדים של פעילי הטרור באזור, בדגש על המפלות שנחלו בסוריה ובעיראק, היוו מכה קשה לארה"ב ולממשלות התומכות בטרור. לדבריו, לאחר אותם הפסדים פנתה ארה"ב להשתמש בכלים כלכליים נגד העם האיראני.

חיילי משמרות המהפכה של איראן צועדים בטהראן, ב-2016צילום: Ebrahim Noroozi/אי־פי

שר ההגנה טען כי עמים וממשלות שונים ברחבי העולם רואים באיראן מדינה שוחרת שלום עם ממשל הדורש עצמאות, וזאת כשמנגד ארה"ב מתערבת באזור באופן לא חוקי בכך שהיא תומכת בממשלה לא לגיטימית היושבת בו.

דבריו של חאתמי מגיעים על רקע החרפה ביחסים בין איראן לארה"ב בימים האחרונים, שכללה הטלת סנקציות נוספות של ממשל טראמפ על טהראן והכרזה איראנית לפיה היא תיסוג מחלק מהתחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין. היום הודיע גורם בארגון הגרעין של איראן לסוכנות הידיעות איסנ"א כי הארגון החל לפעול בהתאם להכרזה זו.

היום הורה משרד החוץ של ארה"ב לפנות את כל אנשיו שנמצאים בעיראק ושאינם נחוצים למטרות חירום. לפי ההודעה, הממשל דורש מעובדיו לעזוב את המדינה בתחבורה אזרחית "ובהקדם האפשרי". ביום ראשון פרסמה ארה"ב אזהרת מסע למדינה נוכח המתח הגובר מול איראן.

בתגובה להסלמה בין המדינות, פרסם היום הקרמלין הודעה לפיה: "האסטרטגיה האמריקאית להפעיל לחץ מרבי על איראן בשל תוכנית הגרעין שלה לא יביא לתוצאה הרצויה". לפי הודעת הקרמלין, שפורסמה בסוכנות הידיעות הרוסית טאס, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין מאמין שמדיניות זו של ארה"ב "תביא את אחד הצדדים לפינה", וזאת כשמנגד ההליכים ליישוב הסכסוך הוקפאו.

גרמניה הודיעה היום שהיא משעה את האימונים שצבאה מעביר לצבא עיראק לאור המתיחות האזורית. דוברה של קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל אמר כי גרמניה "עוקבת באדיקות אחר ההתפתחויות והמתיחות הגוברת באזור" והוסיף כי גרמניה תומכת "בכל צעד שיוביל לפתרון שקט". סוכנות הידיעות של הולנד דיווחה כי גם צבא הולנד השעה את אימוניו באזור מחשש לפגיעה בחיילים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ