2.5 מיליון בני אדם נותקו ממים בבירת לוב בגלל מתקפה על מתקן שאיבה בסהרה

חמושים שהשתלטו על המתקן אילצו את עובדיו להפסיק את שאיבת מי התהום. הממשלה האשימה ארגון המזוהה עם הגנרל חליפה חפתר, שבמצור שהטיל על טריפולי בחודש האחרון נהרגו 500 בני אדם

גרדיאן
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חייל בשורות ממשלת ההסכמה הלאומית משיב אש לכוחותיו של חפתר בטריפולי, בשבוע שעבר
חייל בשורות ממשלת ההסכמה הלאומית משיב אש לכוחותיו של חפתר בטריפולי, בשבוע שעבר. יותר מ-500 איש נהרגו במצור מאז אפרילצילום: AFP

2.5 מיליון בני אדם בבירת לוב, טריפולי, ובסביבתה נותקו שלשום מאספקת מים בגלל מתקפה על מתקן שאיבת מי תהום במדבר סהרה - ורק היום (שלישי) חוברו מחדש. ממשלת ההסכמה הלאומית היושבת בטריפולי האשימה ארגון המזוהה עם אנשיו של הגנרל חליפה חפתר, שכוחות "הצבא הלובי הלאומי" (LNA) בפיקודו מטילים מצור על עיר הבירה מאז תחילת אפריל.

ממשלת ההסכמה הלאומית קמה ב-2015 כתוצאה מהסכם פיוס בין הכוחות הנצים בלוב, שנלחמו אלו באלו מאז נפילתו של מועמר קדאפי ב-2011. חפתר, המחזיק בשדות נפט בדרום המדינה ומפקד על כמה מיליציות המאוגדות תחת ה-LNA, יצא למתקפה על הבירה בחודש שעבר על מנת להשתלט עליה. יותר מ-500 בני אדם נהרגו בקרבות בסביבת הבירה ו-75 אלף איש נאלצו לעזוב את בתיהם בשל הלחימה המתמשכת.

חפתר בפגישה עם נשיא מצרים א-סיסי בקהיר, בשבוע שעבר. מבקש להשתלט על הבירהצילום: /אי־פי

משלחת האו"ם בלוב הזהירה כי ניתוק אספקת מי התהום ממפעל "הנהר המלאכותי הגדול" עלול להיחשב לפשע מלחמה. המפעל, שהקמתו החלה לפני 30 שנה תחת קדאפי, מספק מים לטריפולי ולערי חוף נוספות בסביבתה. קדאפי כינה אותו בעבר "פלא העולם השמיני".

דובר מטעם הסוכנות הממשלתית האחראית למפעל גינה את המתקפה, ואת הכללתו במאבק הכוחות בין חפתר לבין הממשלה בטריפולי שזכתה להכרה בינלאומית. "מים הם מתנת האל לכולם. אסור להשתמש בהם כמנוף במשא מתן, בשום מקרה", הוסיף הדובר. בהודעה מטעם ממשלת ההסכמה הלאומית נמסר כי החמושים האחראים למתקפה פעלו בתיאום עם חפתר, "כדי לבלום את אספקת המים ולפגוע במורל של תושבי הבירה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ