אי-פי
הארץ
רויטרס

דובר סוכנות הגרעין של איראן אמר היום (שני) כי ארצו תגדיל תוך עשרה ימים את מאגר האורניום המועשר ברמה נמוכה שברשותה מעבר למה שהוסכם בהסכם הגרעין, זאת "בהתאם לצרכי המדינה".

הדובר, בהרוז קלאמוואנד, הוסיף כי ייתכן שאיראן גם תייצא מים כבדים, אולם זה לא יהווה הפרה של ההסכם שנחתם עם המעצמות בווינה ב-2015. בנוסף, הוא הבהיר כי ארצו עשויה להגדיל את רמת העשרת האורניום החל מ-3.67% שזוהי ההגבלה הנוכחית בהסכם שהושג בין איראן לשש המעצמות ועד ל-20%. לדבריו, רמת ההעשרה תיקבע "בהתאם לצרכים של המדינה".

נשיא איראן חסן רוחאני בבישקק, קירגיזסטאן, שלשוםצילום: AFP

תחת תנאי הסכם הגרעין, איראן יכולה לשמור על מאגר אורניום מועשר ברמת נמוכה שלא עולה על 300 ק"ג. חמלבאנדי אמר כי בהתחשב בהחלטתה האחרונה של איראן להגדיל פי ארבעה את ייצור האורניום המועשר ברמה נמוכה, היא עשויה לחצות את המגבלה הזו של עד 300 ק"ג כבר ב-27 ביולי השנה.

נשק גרעיני דורש אורניום המועשר ברמה של 90%, והסכם הגרעין מתיר לאיראן להעשיר אורניום לרמה של 3.67%, שמאפשר למדינה להשתמש בו כדי להפיק חשמל. עם זאת, מומחים טוענים כי מאורניום שמועשר לרמה של 20% – כפי שהיה לאיראן לפני ההסכם – ניתן להגיע במהירות לאורניום מועשר ברמה של 90%.

חמלבאנדי אמר את הדברים במסיבת עיתונאים שנערכה בהשתתפות עיתונאים מקומיים במתקן לייצור מים כבדים באראק וששודרה בטלוויזיה הממלכתית האיראנית. חבר הוועדה לביטחון לאומי בבית המחוקקים בטהראן, מוג'תבה זוואלנור, הוסיף כי אם מאמצי האיחוד האירופי להצלת הסכם הגרעין ייכשלו, טהראן תפרוש ממנו.

רוחאני: הזמן להצלת הסכם הגרעין מוגבל

נשיא איראן חסן רוחאני הזהיר שיש זמן מוגבל להציל את הסכם הגרעין עם המעצמות. רוחאני נפגש בטהראן עם השגריר הצרפתי פיליפ תיבו ואמר שקריסת ההסכם איננה אינטרס של אף אחד מהצדדים. "המצב הנוכחי קריטי ביותר ולצרפת ולצדדים אחרים להסכם יש הזדמנות למלא את תפקידם ההיסטורי ולהציל אותו", צוטט רוחאני בתקשורת האיראנית. "אין ספק שקריסת ההסכם לא תיטיב עם איראן, צרפת, האזור והעולם".

המתקן לייצור מים כבדים באראק, ב-2011צילום: AP

מזכיר המועצה העליונה לביטחון הלאומי באיראן, עלי שמחאני, טען היום בריאיון לרשת IRIB הממלכתית כי טהראן חשפה רשת ריגול סייבר אמריקאית. לדבריו, חברי הרשת, שהופעלו בידי ה-CIA נעצרו בעקבות שיתוף פעולה מודיעיני של הרפובליקה האיסלאמית עם בעלות בריתה.

שמחאני הוסיף כי איראן אחראית לביטחון במפרץ הפרסי ובמצרי הורמוז וקרא לארה"ב להסיג את כוחותיה מהאזור. "האמריקאים הם הגורם הראשי לחוסר יציבות אזורית", אמר.

נתניהו: לא נאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס להודעה שהגיעה מטהראן ואמר: "היום איראן איימה להעשיר אורניום מעבר למותר בהסכם הגרעין. זה לא מפתיע אותנו". נתניהו הוסיף ש"במקרה שאיראן תממש את איומיה ותפר את הסכם הגרעין, הקהילה הבינלאומית תצטרך להפעיל מיד את מנגנון הסנקציות שנקבעו מראש. ישראל לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני".

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, אמרה כי בריסל תמתין לדיווח הרשמי הבא של פקחי האו"ם באשר לעמידתה של איראן בתנאי ההסכם, כחלק ממנגנון המעקב שנקבע בו. "עד כה טהראן עמדה בהתחייבויותיה, כפי שציפינו שתעשה כחלק ממהסכם", הוסיפה.

דובר המועצה לביטחון לאומי בבית הלבן, גארט מארקיס, כינה את הצהרותיה של איראן "סחיטה גרעינית" והוסיף כי על הקהילה הבינלאומית להגביר את הלחץ על טהראן. "פעולותיה של איראן להעשרת אורניום התאפשרו רק בגלל הסכם הגרעין הנוראי שהתיר את יכולותיה על כנן", אמר מארקיס. "הנשיא טראמפ הבהיר כי לעולם לא נאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני".

ספינה של הצי האיראני מכבה את השריפה במכלית הנפט הנורווגית, ביום חמישי. התקיפה אירעה בשיא המתיחות בין טהראן לוושינגטוןצילום: AFP

רוחאני הכריז כבר בחודש שעבר שארצו תיסוג מחלק מהתחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין. רוחאני כתב מכתב לשגרירי המדינות שעודן מחויבות להסכם, מאז הנסיגה החד-צדדית של ארה"ב ממנו בשנה שעברה, ואמר שטהראן תגביר את העשרת האורניום שלה בתוך חודשיים, ולא תמכור יותר אורניום מועשר ומים כבדים למדינות אחרות.

עוד הוא כתב שארצו מקציבה למדינות החתומות על ההסכם 60 ימים על מנת לממש את הבטחותיהן בנוגע לדלק ולתחום הפיננסי. הוא אמר גם שטהראן תגיב בתקיפות אם הנושא יעלה לדיון במועצת הביטחון של האו"ם.‎ במסיבת העיתונאים היום קרא חמלבאנדי קרא למדינות אירופה לסייע ולהגן על איראן מהסנקציות האמריקאיות שחודשו נגדה עם פרישת ארה"ב מההסכם בשנה שעברה. "למדינות אירופה יש עדיין זמן לעזור להגן על איראן מפני הסנקציות האמריקאיות, אבל הן צריכות לפעול ולא לדבר", אמר הדובר האיראני.

הסבר על הסכם הגרעין של אתר VOX, שפורסם לאחר חתימתו ב-2015

חידוש הסנקציות וההודעה האיראנית על נסיגתה החלקית מחלקים בהסכם הביאו להסלמת המתיחות בין איראן ובעלות בריתה לבין ארה"ב ובעלות בריתה במפרץ הפרסי. בחודש שעבר הודיע היועץ לביטחון לאומי בבית הלבן, ג'ון בולטון, כי ארה"ב שולחת למזרח התיכון כוח ימי הכולל נושאת מטוסים ומפציצים בשל "אזהרות וסימנים גוברים ומטרידים" הנוגעים לאיראן. 

בולטון לא סיפק מידע נוסף בנוגע לסיבות שבגללן הוחלט על המהלך, אולם גורם ממשל אמריקאי ששוחח עם סוכנות הידיעות רויטרס אמר כי הכוחות קיבלו הוראה להגיע לאזור לשם הרתעה נוכח "מה שנראה כהכנות פוטנציאליות של כוחות איראניים ושליחיהם לתקיפה נגד כוחות אמריקאיים באזור". 

שיאה של המתיחות הגיעה עם תקיפות מכליות נפט סעודיות בחודש שעבר ומכליות נפט נורווגית ויפנית בשבוע שעבר במפרץ עומאן. ארה"ב האשימה את איראן בתקיפה המכליות על ידי מוקשים שפיזרה במים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ