במקום עונש מוות: צעיר סעודי קיבל 12 שנות מאסר בגין השתתפות בהפגנות בגיל 10

ארגוני זכויות אדם טוענים כי המתקת עונשו של הצעיר, כיום בן 18, התאפשרה הודות ללחץ הבינלאומי שנוצר לאחר שפורסם עונש המוות. מתוך העונש הנוכחי יקוזזו ארבע שנות מאסר שכבר ריצה ועוד ארבע שנים על תנאי

לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוגו ניו יורק טיימס
ניו יורק טיימס

נער סעודי שעמד בפני עונש מוות אפשרי בגין מעשים שהוא ביצע בהיותו ילד קיבל במקום זאת עונש של 12 שנות מאסר. כך הודיע אתמול (ראשון) ארגון לזכויות אדם המטפל בתיק שלו.

בשנה שעברה דרש התובע הציבורי בסעודיה להטיל על הנער, מורתג'ה קורייריס – כיום בן 18 – עונש מוות, אבל האפשרות שהוא יוצא להורג לא פורסמה בתקשורת עד שבוע שעבר. ההחלטה עוררה ביקורת רבה וגינויים מכל העולם. האישומים שהוגשו נגדו היו קשורים להשתתפותו בהפגנות נגד השלטון, בהן כאלה שנערכו כשהוא היה בן לא יותר מעשר. ההאשמות שמופיעות נגדו כוללות החזקת נשק חם והצטרפות לארגון טרור. הוא נעצר לראשונה בגיל 13 ומאז נמצא בכלא. שופט גזר את דינו ביום חמישי.

לפי הארגון לזכויות אדם, העוקב אחרי המקרה של קורייריס, השופט אמר לעורכי דינו של הנער כי במקום עונש מוות הוא יקבל רק 12 שנות מאסר. העונש כולל את ארבע השנים שכבר ריצה בכלא וגם את ארבע השנים על תנאי לאחר שחרורו. לפיכך נותרו לקורייריס עוד כשלוש שנים בכלא בסך הכל.

לא ברור מה הוביל את השופט להמתיק את עונשו של הנער. אבל הארגון לזכויות אדם ייחס את זה ללחץ הבינלאומי שנוצר סביב פרסום העונש. "זו היתה החלטה פוליטית אחרי שהתקשורת הבינלאומית דיברה על זה", אמר עלי אדוביסי מהארגון הסעודי-אירופי לזכויות אדם. אדוביסי אמר כי בהמשך השבוע ייערך שימוע נוסף בתיק בבית המשפט במהלכו צפויה התביעה לדרוש עונש חמור יותר בעוד שהוא ועורכי דינו האחרים של הנער ידרשו עונש קל יותר.

קורייריס היה בן עשר כשלקח חלק בהובלת קבוצת ילדים בהפגנות נגד הרשויות בסעודיה במזרח המדינה ב-2011 – בתקופת מחאות האביב הערבי במזרח התיכון. הוא נעצר שלוש שנים מאוחר יותר, בספטמבר 2014, והוחזק קרוב לארבע שנים לפני שהשימוע הראשון במשפטו נפתח באוגוסט שעבר. בתחילה הוא הוחזק בבידוד ונמנעה ממנו פגישה עם עורך דין.

הוצאות להורג הן עונש שכיח בסעודיה, שמואשמת ברדיפת יריבים פוליטיים וחברי המיעוט השיעי בעזרת בתי המשפט. ועדיין, גם בסעודיה נחשב המקרה של קורייריס הצעיר כלא שגרתי והרשויות לא נוטות להוציא להורג מישהו בגין מעשים שביצע בגיל צעיר כל כך. אולם לפי הנציבות העליונה לזכויות אדם של האו"ם, עוד לפחות שלושה צעירים אחרים בסעודיה – עלי אל-נימר, דאוד אל-מרחון ועבדאללה א-זאהר – מואשמים בביצוע עבירות בהיותם קטינים ונידונים למוות.

לכתבה של ויויאן יי בניו יורק טיימס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ