חלקה הכלכלי של תוכנית השלום נחשף: השקעת כ-28 מיליארד דולר בגדה ובעזה

עלותה הכוללת של התוכנית נאמדת בכ-50 מיליארד דולרים, שחלקם יושקע בפרויקטים בירדן, מצרים ובמדינות נוספות באזור. התוכנית כוללת הקמה של כביש גישה וקו רכבת שיחברו את עזה לגדה והשקעה של כמיליארד דולר בשיפור מעברי הגבול

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קושנר בוושינגטון, שלשום
אמיר תיבון
אמיר תיבון

הבית הלבן פרסם היום (שבת) את החלק הכלכלי של תוכנית השלום של ממשל טראמפ, המתבססת על הקמת קרן בינלאומית שתשקיע כ-50 מיליארד דולר בפרויקטים לשיפור הכלכלה הפלסטינית. רוב הכסף, כ-28 מיליארד דולר, מיועד להשקעה ישירות בעזה ובגדה המערבית, ושאר הסכום יושקע בפרויקטים בירדן, במצרים ובמדינות נוספות באזור. התוכנית כוללת גם הקמה של כביש גישה וקו רכבת שיחברו את עזה לגדה המערבית דרך שטח ישראל.

התוכנית תעמוד במוקד הדיונים בוועידה הכלכלית של הבית הלבן בבחריין, שתחל ביום שלישי. בוועידה לא ישתתפו נציגים רשמיים של ישראל או של הפלסטינים, אך יהיו בה נציגים של כמה מדינות ערביות ושל הממשל האמריקאי. בבית הלבן מעוניינים לקבל מהמדינות שישתתפו בכינוס, בעיקר סעודיה, קטאר ואיחוד האמירויות, התחייבויות לתמיכה בפרויקטים הכלכליים השונים. התוכנית האמריקאית המלאה, כולל הפרק הפוליטי-מדיני שלה, תתפרסם רק לאחר הבחירות בישראל.

התוכנית כוללת השקעה של כמיליארד דולר בשיפור מעברי הגבול של הפלסטינים, זאת כדי להקל על מעבר אנשים וסחורות. הכוונה היא למעבר אלנבי שמחבר את הגדה המערבית לירדן, כמו גם למעברי הגבול שבין רצועת עזה לישראל ולמצרים. ייתכן שהביטוי הזה כולל גם התייחסות למעברי גבול עתידיים שיוקמו בין הרשות הפלסטינית לישראל, אולם בבית הלבן השתדלו במסמך הנוכחי להימנע מכל ביטוי שעשוי לרמוז על ההיבט המדיני של תוכנית השלום. במסמך לא מוזכרים ביטויים כמו חמאס, התנחלויות ומדינה פלסטינית.

הנושאים שכן נסקרים בהרחבה במסמך הם השקעה בתשתיות בגדה המערבית ובעזה, שיפור איכות מי השתייה של הפלסטינים, הבטחת זרם חשמל שוטף ויציב ברצועת עזה, הקמת מתקני טיהור שפכים בעזה ובגדה, הקמת אוניברסיטה פלסטינית חדשה בהשקעה של כמיליארד דולר, ועוד שורה ארוכה של רעיונות ופרויקטים בתחום הכלכלי. המסמך האמריקאי כולל גם הצעה להשקיע כמיליארד דולר בפיתוח ענף התיירות ברצועת עזה, רעיון שעלה בעבר במסמכים כלכליים רבים, אולם מעולם לא הגיע לשלבי יישום בשל המתיחות הביטחונית הקבועה.

היבט נוסף של הפרק הכלכלי הוא הקמת אזורי תעשייה שיחזקו חברות ועסקים פלסטיניים. זהו רעיון מסובך מבחינה פוליטית, שכן המסמך האמריקאי לא מפרט היכן בדיוק ימוקמו אזורי התעשייה הללו. אם הם יוקמו בשטחן של התנחלויות ישראליות, צפויה להיות לכך התנגדות מהצד הפלסטיני. לעומת זאת, אם ישראל תידרש להעביר לרשות הפלסטינית קרקעות מסוימות שהיא שולטת בהן בגדה המערבית כדי לאפשר הקמת אזורי תעשייה חדשים, הדבר צפוי לעורר התנגדות משמעותית בחוגי הימין בישראל.

הפגנה בעזה נגד הוועידה בבחריין, השבועצילום: IBRAHEEM ABU MUSTAFA/רויטרס

המסמך אינו כולל התייחסות להקמת נמל בעזה או שדה תעופה עבור הפלסטינים. ההתייחסות היחידה במסמך שקרובה לסוגיות הללו היא הצעה לשדרג שדות תעופה קיימים בירדן, שמשמשים בפועל גם פלסטינים מהגדה המערבית ורצועת עזה, במאות מיליוני דולרים ובכפוף לאישור ביטחוניים של ישראל וירדן.

בראיון שהעניק "לרויטרס", הבהיר ג'ארד קושנר, יועצו של הנשיא טראמפ וחתנו, כי הממשל האמריקאי תולה תקוות גדולות בתוכנית, על אף הסקפטיות שבה היא מתקבלת ברחבי העולם ולמרות שהפלסטינים דחו את ממשל טראמפ כמתווך. "זה מצחיק אותי כשהם קוראים לזה 'עסקת המאה', זו הולכת להיות הזדמנות המאה", אמר קושנר על ההנהגה הפלסטינית, "אם הם רק ייתנו לזה סיכוי להצליח".

ארצות הברית סימנה את הסכמתה של בחריין לארח את הוועידה כהישג, וכך גם את הסכמתן של סעודיה, איחוד האמירויות וקטאר להשתתף באירוע. מנגד, הרשות הפלסטינית הודיעה כי אין בכוונתה לקחת חלק בוועידה, וכך גם לבנון ועיראק. מנכ"ל משרד האוצר של ירדן וסגן שר האוצר של מצרים יגיעו לוועידה, וגם מרוקו תיקח חלק בדיונים, אך עדיין לא ידוע באיזה דרג בדיוק. רוסיה וסין, שתי מעצמות שהנוכחות הכלכלית שלהן במזרח התיכון הולכת וגוברת ,צפויות להחרים גם הן את הוועדה.

בהכנת הידיעה השתתף ג'קי חורי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ